Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

„Jako chrześcijanie trwamy mocni w wierze,
troszczymy się o rodzinę,
doceniamy wartość i godność pracy
oraz pomagamy lokalnym społecznościom.”
/bł. Adolph Kolping/


Seniorzy dla demokracji

Rodzina Kolpinga w Brzesku od miesiąca maja b.r. przystępuje do realizacji kolejnego projektu seniorskiego – „Seniorzy dla demokracji”

Powstanie wolontaryjnej grupy seniorów poprzedzą warsztaty motywacji. Będą  miały na celu przygotowanie liderów w zakresie rozwoju osobistego , który jest metodą odkrycia potencjału seniora jako aktywnego członka społeczności lokalnej, rozpoznania własnej siły, doświadczenia, wiedzy, uświadomienia roli, jaką pełni senior w życiu społecznym.

Warsztaty prowadzone będą przez trenera rozwoju osobistego, mającego doświadczenie w pracy z seniorami.

Aktywność wolontaryjna i działania w grupie są receptą na samotność i izolację.

Grupa wolontariuszy będzie zrzeszała min. 10 seniorów w wieku 60+, którzy będą świadczyć bezpłatną pomoc w zakresie osobistych predyspozycji, innym potrzebującym seniorom spoza Kolpingowskiego Klubu Seniora, żyjącym w ich otoczeniu będą to np.: pomoc charytatywna dla najuboższych, praca na rzecz świetlic dla dzieci, okolicznościowe, świąteczne zbiórki żywności, darów rzeczowych, wsparcie i pomoc chorym seniorom itp.).

Grupa liderów weźmie także udział w szkoleniu, którego zadaniem będzie rozwój praktycznych umiejętności w zakresie   podejmowania inicjatyw obywatelskich we współpracy z samorządami w celu wprowadzania do lokalnych polityk zagadnień senioralnych, reprezentowania opinii i stanowisk środowisk, uwzględniania potrzeb tej grupy w lokalnych programach strategicznych itp.

 

Seniorzy spoza Kolpingowskiego Klubu Seniora będą mogli wziąć udział w zorganizowanym w ramach projektu kursie komputerowym w dwóch grupach - poziom: podstawowy i średniozaawansowany.

Kursy te odpowiadają na ogromne potrzeby seniorów w zakresie wiedzy i umiejętności posługiwania się nowymi technologiami, są ważne w aktywizacji seniorów, zwiększają dostęp seniorów do usług świadczonych w internecie, do informacji publicznej on-line, do usług dnia codziennego, związanych np. z bankowością, komunikacją z członkami rodzin oraz ze środowiskiem lokalnej społeczności.

Dla Seniorów zostanie utworzony  punkt poradnictwa prawnego w różnych obszarach

Będą to: mieszkalnictwo, prawo spadkowe, ubezpieczenia społeczne , prawa pacjenta, pomoc społeczna, prawo własności, prawa i obowiązki osób bezrobotnych, zasiłki i świadczenia rodzinne.

Poradnictwo będzie prowadzone w formie warsztatów grupowych i porad indywidualnych

Na zakończenie i podsumowanie szkoleń projektowych zostanie zorganizowane także święto seniorów  nie tylko dla członków Kolpingowskiego Klubu Seniora, ale także wszystkich osób chętnych do wzięcia udziału w tym święcie.

Kolpingowski Klub Seniora zaprasza wszystkie osoby chętne do działalności, które są i będą podejmowane przez najbliższe 1,5 roku w trakcie trwania projektu.

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły oraz ciekawe inicjatywy.

Szczegółowe informacje w Kolpingowskim  Klubie Seniora  w Brzesku przy ul. Ogrodowej (wejście od strony starego szpitala) oraz pod nr telefonu 14 68-62-302

Tuesday the 26th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews