Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst: s.Katarzyna Wąs, s.Maria Filipowska i Paulina Matras
Zdjęcia: s.Krystyna Rutka i Paulina Matras /zobacz galerię, kliknij tutaj/

Rok 2014 jest poświęcony w Kościele błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu. Z tej okazji Siostry Służebniczki w wielu parafiach chcą przybliżyć ludziom postać swojego założyciela. W naszej parafii 24 maja był właśnie takim dniem. Spotkanie rozpoczął ks. Proboszcz w kościele św. Jakuba o godz.15.00 koronką do Bożego Miłosierdzia, a następnie adorując Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, siostry przybliżyły wszystkim obecnym osobę bł. Edmunda, dziękując tym samym Opatrzności za dar założyciela zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. Adorację zakończyła pieśń "Modlitwa o kanonizację" - w wykonaniu sióstr. Następnie uczestnicy przeszli do Auli Chrystusa Króla, gdzie s.Małgorzata Prusak wygłosiła referat o Błogosławionym i przedstawiła w skrócie historię Zgromadzenia oraz pracę sióstr w czasach współczesnych. Po tym bogatym "duchowym posiłku", był czas na smaczny bigos dla wszystkich, który przygotowała Restauracja Galicyjska. Sponsorem posiłków podczas wieczornego spotkania był nasz nieoceniony p. Kazimierz Kural, któremu składamy serdeczne "Bóg zapłać". Kolejnym punktem programu był spektakl pt. „Serdecznie dobry człowiek” przygotowany przez dzieci i młodzież ze Scholi Parafialnej oraz Liturgicznej Służby Ołtarza, pod kierownictwem s. Marii Filipowskiej, autorki i reżyserki całego przedstawienia. Spektakl miał na celu przybliżyć osobę bł. Edmunda, jego życia i historię stworzenia nowego zgromadzenia.
Na program tego dnia przyjechały siostry z placówek Brzeska, z parafii Miłosierdzia Bożego, Porąbki Uszewskiej i Tarnowa, a także Zespół Regionalny z Kamienicy wraz z kapelą, który podczas Mszy Św. wykonał pieśń na cześć bł. Edmunda Bojanowskiego. Kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Piotr Gawenda, a całą uroczystość uświetnił śpiew Chóru Parafialnego. Mszę św. ubogacili swoją obecnością przedstawiciele Bractwa Clestyńskiego z Łącka, wraz ze swoim ks.Proboszczem. Po Mszy Św. siostry rozdawały obrazki z modlitwą dziecka i modlitwą za przyczyną bł.Edmunda Bojanowskiego. Można było również ucałować Jego relikwie.  Następnie, w Auli Chrystusa Króla odbyła się Agapa zaproszonych gości. Wspólne rozmowy i śpiewanie pieśni religijnych i ludowych sprawiły, że radości owego dnia nie było końca.

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, inicjatorem tego dnia był ks. proboszcz Józef Drabik, a program ułożyła s. Krystyna Rutka. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie tego spotkania składamyh serdeczne "Bóg zapłać". W modlitwie wielbimy Pana za to, że w XXI wieku, wśród nas nie brakuje serdecznie dobrych ludzi.

 

„Bojanowski poświęcił wszystkie swoje siły nieszczęśliwym chorym. Chodził od domu do domu, zanosił lekarstwa, pocieszał, zachęcał do przyjmowania sakramentów. (…) Postanowił sprowadzić do Gostynia Siostry Miłosierdzia. Powstał Instytut Miłosierdzia, szpital i kuchnia dla ubogich. Edmund nieustannie poszukiwał sposobu na podniesienie moralnego poziomu ludu wiejskiego. Zasłużył sobie na bardzo zaszczytne określenie – nazywano go Serdecznie dobrym człowiekiem. ”, „Edmund porzucił wszystko – poezję i politykę, bo najważniejszy stał się człowiek, Boży obraz, Boże podobieństwo, wszystko inne nic nie znaczy oprócz miłości, tak, oprócz miłości. Z każdym dniem lepiej rozumiał wezwanie Boże. Zarysowała się przed nim wizja służby Bożej w najbiedniejszych braciach.”, „Bojanowski miał własną wizję ochronek wiejskich. Mają one być domem dla dzieci pozostających bez opieki, podczas gdy ich rodzice pracują. Dzieło Bojanowskiego wzbudzało zainteresowanie zwolenników społecznej doktryny Kościoła.”, „Droga Założyciela nigdy nie była pozbawiona cierpień i krzyży. A jednak mimo tylu przeciwności Jego Dzieło rozwijało się i rosło. Edmund zajmował się wszystkim: jeździł i wizytował, radził, pocieszał, miał na wszystko wgląd, nie tylko w pracę sióstr, ale i w stan ducha. Założone przez niego Zgromadzenie stało się instancją kościelną. W dniu 27 grudnia 1866 r arcybiskup Mieczysław Ledóchowski wydał dekret pochwalny dla Zgromadzenia Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, oraz zatwierdził statuty i konstytucje. Data 3 maja 1850 r, to data powstania Zgromadzenia” (fragmenty przedstawienia pt. „Serdecznie dobry człowiek”, reż.: s.Maria Filipowska)

 

Relacja: s. Maria Filipowska i Paulina Matras

Thursday the 4th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews