Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Zdjęcia - Marek Kotfis  (aby zobaczyć galerię, kliknij tutaj)
Tekst - Cecylia Jabłońska

Stało się już tradycją, że w niedzielę poprzedzającą dzień Wszystkich Świętych poświęcane są odnowione w danym roku nagrobki na starym cmentarzu parafialnym w Brzesku. W niedzielę  25 października 2015 r. ks. Marian Kostrzewa poświęcił dwa odnowione w 2015 roku nagrobki:

  1. Nagrobek ks. Macieja Pająka /1818 – 1903/, który był rezydentem brzeskiej parafii w latach 1877 – do 1903 roku. Był opiekunem drewnianego jeszcze kościółka św. Ducha. Nagrobek, który był w olbrzymiej destrukcji, odnowiony został ze środków parafii św. Jakuba i Matki Kościoła w roku 2015. Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonana z piaskowca ciężkowickiego. Znajduje się tuż przy głównej bramie. 
  1. Neogotycki kamienny nagrobek Józefa Rybickiego /1837 - 1898/ i jego córki Franciszki /1868 – 1884/. Jeden z najciekawszych nagrobków wykonany z piaskowca i wapienia. W środkowej części w niszy znajduje się rzeźba Jezusa Nazareńskiego. Nagrobek został wykonany z końcem XIX w. w pracowni Wojciecha Samka w Bochni. Konserwacja została sfinansowana przez Komitet Ochrony i Troski o Cmentarz Parafialny w Brzesku ze środków zebranych na kweście w roku 2014. Konserwację  obu obiektów  przeprowadził Wojciech Siek  - konserwator dzieł sztuki.

   Komitet Ochrony i Troski o Cmentarz Parafialny w Brzesku składa serdeczne podziękowanie za dotychczasowe środki i zachęca wszystkich o składanie datków w dniu Wszystkich Świętych, gdzie na obu cmentarzach w Brzesku będzie prowadzone kwesta.

Tuesday the 26th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews