Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Chrzest

Bierzmowanie

Eucharystia

Pokuta

Namaszczenie chorych

Kapłaństwo

Małżeństwo

 

Tekst i zdjęcia: Marek Białka

- Niech będzie uwielbiona Przenajdroższa Krew Jezusa teraz i zawsze i na wieki wieków – tymi słowami po każdej Mszy świętej, pozdrawiała wiernych parafii św. Jakuba w Brzesku, s. Krystyna Kusak ze Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, która wygłosiła w miejscowym kościele prelekcje na temat duchowości Krwi Chrystusa. Mówiła nie tylko o charyzmacie swojego zgromadzenia, które w 1835 roku założyła św. Maria de Mattias, ale również o wielkim czcicielu i propagatorze tego kultu jakim był ks. Kasper del Bufalo, który w 1815 r. założył męskie Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Właśnie pod wpływem jego kazań powstało zgromadzenia Sióstr Adoratorek Przenajdroższej Krwi Chrystusa.

Czerwony Różaniec zawsze jest koloru czerwonego i składa się z 33 ziarenek. Łatwo się domyśleć, że symbolizuje On 33 lata życia Pana Jezusa. Rozważania podzielone są na 7 części. Przy każdej z pięciu tajemnic odmawia się pięć razy modlitwę „Ojcze nasz …”, a następnie „Chwała Ojcu ...” Po każdej części dodaje się słowa „Wspomóż Panie sługi Twoje, które odkupiłeś Twoją Najdroższą Krwią. Przy ostatniej części natomiast trzykrotnie odmawiany Ojcze nasz … Razem mamy 33 razy „Ojcze nasz …”

- Od ubiegłego roku jesteśmy pielgrzymim sanktuarium jakubowym. W naszej świątyni stale rozwija się nie tylko kult św. Jakuba, ale powstają także nowe nabożeństwa i ruchy religijne. Mam nadzieję, że Czerwony Różaniec na którym odmawiana jest koronka do Przenajdroższej Krwi Chrystusa na stałe wpisze się w katalog nabożeństw sprawowanych w naszej parafii – mówi ks. prałat Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku. Bolesławiec i Brzesko to nie tylko miasta rozpoczynające się na tę samą literę. Można tutaj doszukać się pewnej analogii. Otóż św. Maria de Mattias jest patronką miasta Bolesławiec gdzie znajduje się główny dom zakonny Zgromadzenia, zaś św. Jakub jest nie tylko patronem kościoła i parafii, ale jest również patronem miasta Brzeska – zwraca uwagę proboszcz brzeskiej fary.

Po miesiącu maju dla Maryi i czerwcu dla Najświętszego Serca Jezusowego, Kościół świadomie ustalił, że miesiąc lipiec będzie poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Lipiec jest centrum okresu letniego roku, jest miesiącem słońca, które praży swym najintensywniejszym skwarem. Podobnie jest z odkupieniem człowieka, które jest obfitujące w cudowne źródło Boskiej Krwi  wlewanej w dusze przez miłość Chrystusa. Człowiekowi konieczna jest jakaś pomoc, a znaleźć ją można właśnie we Krwi Chrystusa.

W 1960 roku bł. Jan XXIII ogłosił list apostolski „Inde a Primis” o rozszerzaniu nabożeństwa ku czci Przenajdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w którym napisał, m.in. „Ta sama Krew Boża płynie we wszystkich sakramentach Kościoła, dlatego nie tylko słuszną jest rzeczą ale wielce sprawiedliwą, aby tej Krwi składali wszyscy odrodzeni w jej zbawczych strumieniach hołd adoracji, podyktowanej wdzięcznością i miłością”.

Warto wspomnieć, że w sąsiednich parafiach Uszwi Gnojnik wchodzących w skład brzeskiego dekanatu od wielu lat odmawiany jest Czerwony Różaniec oraz sprawowany jest kult św. Marii de Mattias.

Thursday the 2nd - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews