Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Dzwony

Słyszymy je często, ich dźwięk znany jest nam od dziecka, ponieważ, towarzyszy nam, jak wierny przyjaciel, od początku aż do końca. Czyste i donośne ich tony z coraz większym trudem docierają do naszych uszu, przez wszechogarniający hałas i szumy, a mimo to nie drażnią, pozwalają wzruszyć się i przywołać wspomnienia.
Na ogół niewiele o nich wiemy, zawieszone gdzieś wysoko, niedostępne dla oczu i poczerniałe od starości. Otacza je niezliczona ilość legend i wiara, że są głosem samego Boga, że anielskie pieśni grają i niebo otwierają, płaczą i jęczą na ludzka dolą.
Bardzo stary to "instrument"- prototypem dzisiejszych dzwonów były sztaby żelaza lub miedzi zawieszone na skałach, słupkach lub gałęziach drzew. Uderzano w nie na trwogę, wzywano ratunek lub ogłaszano zwycięstwo. Dzwony od samego początku są stałym elementem liturgii. Uroczyście konsekrowane, czyli poświęcane jak kościoły i ołtarze przez biskupów, mają nadawane imiona. W Polsce zwyczajowo męskie, z wyjątkiem Imienia Maryi. Dzwony a właściwie spiż, z którego są odlewane, były zawsze potrzebne najeźdźcom i zaborcom.
Nasze brzeskie dzwony, też mają swoją historię. Kolatorzy i parafianie nie tylko fundowali ale i z narażeniem życia w czasie wojen ratowali je przed grabieżą. Z wizytacji parafii z roku 1734 dowiadujemy się, że dzwony znajdowały się na dzwonnicy, obok mniejszych drzwi prowadzących do kościoła. Liczba ich wahała się w granicach 2 - 5, ponadto sygnaturka, która znajdowała się na dachu świątyni. W czasie pożarów dzwony te ulegały zniszczeniu. Więcej informacji na temat parafialnych dzwonów odnajdujemy pod rokiem 1887, kiedy to, Stanisław Kostka Ogiela ufundował za 600 złr., dzwon wagi 900 kg odlany w ludwisarni Karola Szwabe w Białej. W dniu 1 czerwca 1887 roku przywieziono go ze stacji kolejowej na cmentarz kościelny. Uroczystego poświecenia dzwonu dokonał 5 czerwca 1887 roku, ks. Józef Rosner, dziekan dekanatu brzeskiego. Dzwonowi nadano imię fundatora - św. Stanisław Kostka.
Marszałek Jan baron Goetz - Okocimski wraz ze swoją rodziną ufundował do obudowanego kościoła trzy dzwony, odlane w ludwisarni Karola Schwabe w Białej. Największy z nich o wadze 800 kg, sprawił sam baron. Natomiast małżonka jego Zofia z Sumińskich ufundowała średni dzwon (380 kg), zaś dzieci ich Zofia, Jan, Elżbieta, Maria i Antonii podarowały kościołowi brzeskiemu dzwon wagi 250 kg. W dniu 15 sierpnia 1905 roku, przywieziono je z Okocimia, na cmentarz parafialnego kościoła. Dzwony poświęcił bp. L. Wałęga 20 sierpnia 1905 roku w czasie wizytacji kanonicznej parafii. Dzwonom nadano imiona fundatorów. Na wieży kościoła wisiały więc trzy dzwony, o średnicach 110, 85 i 75 cm. W wyniku pogarszającej się sytuacji na frontach, a przede wszystkim braki w zaopatrzeniu armii w broń i amunicję, spowodowały że rząd austriacki przystąpił do rekwizycji dzwonów kościelnych. Nie ominęło to także naszej parafii brzeskiej. Z dzwonów ufundowanych przez Jana barona Goetza w 1904 roku, pozostał największy "Jan" ważący 800 kg. Sygnaturkę i dwa inne dzwony o łącznej wadze 697 kg, zabrano 31 X 1916 roku.W roku 1924 z dobrowolnych ofiar parafian zakupiono nowe dzwony tej samej wagi co zabrane w czasie pierwszej wojny światowej. Podobnie jak tamte odlano je w ludwisarni Karola Schwabe w Białej. Większemu dzwonowi nadano imię "Roman", mniejszemu "Florian", zaś sygnaturce "Maria". Uroczystego poświęcenia dokonał 5 września 1924 roku kanclerz Kurii Biskupiej bł. Roman Sitko, późniejszy męczennik za wiarę w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Straż honorową podczas uroczystości pełniły straże pożarne z Brzeska i Słotwiny. Ostatnia rekwizycja dzwonów w naszej parafii nastąpiła na wiosnę 1943 roku, przez okupanta niemieckiego.

Ks. mgr Stanisław Tokarski

Sunday the 26th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews