Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

/Źródło: Tarnowski Gość Niedzielny/
Zdjęcia: Grzegorz Brożek /Foto Gość - kliknij, aby zobaczyć galerię TGN

Tradycyjnie w Brzesku 7 września odbyło się XIII Diecezjalne Święto Chleba. - To są chyba jedyne w kraju dożynki, których głównymi organizatorami są przedstawiciele rzemiosła - mówi Grzegorz Wawryka, burmistrz Brzeska. Uczestnicy uroczystości modlili się wspólnie w czasie Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego.

- Chleb w naszej kulturze to podstawowy posiłek, pokarm podtrzymujący życie - przypomniał bp Stanisław w homilii. - Po pierwsze jesteśmy zobowiązani do tego, by szanować chleb. Powinniśmy się też dzielić chlebem z tymi, którzy na niego oczekują. To jest prawda wpisana w chrześcijaństwo. Ale też stoi przed nami wyzwanie mądrego, odpowiedzialnego pomagania. Wreszcie musimy pamiętać, że chleb jest dziełem ludzkiej współpracy. Chleb buduje wspólnotę - mówił bp Salaterski w homilii.

Po Mszy św. bp Stanisław Salaterski poświęcił przyniesiony na uroczystości przez piekarzy chleb. Odbył się także obrządek chlebowy. Tego dnia również Kazimierzowi Kuralowi, znanemu brzeskiemu restauratorowi i filantropowi wręczona została przyznana przez Związek Rzemiosła Polskiego „Szabla Kilińskiego”, która jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez samorząd rzemieślniczy w Polsce.

Monday the 16th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews