Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Świadectwo Animatora Apostolstwa Ludzi Trzeciego Wieku

Powstanie Parafialnego Klubu Seniora przy parafii św. Jakuba w Brzesku w diecezji tarnowskiej w październiku 1997 roku było przedłużeniem rekolekcji prowadzonych przez promotora Ruchu dla Lepszego Świata, ks. Józefa Guta z Jaworzna.
Jeden dzień rekolekcyjny przeznaczony był dla Seniorów. Po porannej Mszy św. z piękną homilią o roli osób starszych w rodzinie i Kościele miało odbyć się w dolnym kościele spotkanie z parą małżonków w starszym wieku z zaprzyjaźnionej krakowskiej parafii na temat problemów trzeciego wieku. Wieczorem poprzedzającego dnia okazało się, że, niestety, nie mogą przyjechać.
Ponieważ kilka dni wcześniej, wcale nie wiem dlaczego, ks. Proboszcz dał mi do poczytania książkę ks. Nowaka "Miłość aż do końca", zadecydowaliśmy, że spróbuję zastąpić nieobecnych. Po latach uświadomiłam sobie, że to wydarzenie było widocznym znakiem Bożego działania - w kierunku apostolstwa ludzi starszych w naszej parafii.
Posłużyłam się tym podręcznikiem. Jest opracowany metodycznie, przemyślany gruntownie, oparty o znajomość ludzkiej psychiki i pełne zrozumienie potrzeb ludzi starszych. Obecni na spotkaniu podjęli dyskusję, znaleźli wspólne bolączki , podobne problemy, możliwość wymiany doświadczeń wzajemnej pomocy. Zaproponowałam miesięczne spotkania przy herbacie i ciastku. Udało się.
Pierwsze spotkanie odbyło się 17 10.1997 roku. To był wtorek. Od tamtego dnia minęło ponad 9 lat .Uczestnicy tamtego spotkania są wierni swojej wspólnocie. Mimo mijających lat, chorób, przypadków losowych, spotykamy się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w kawiarence Domu Katechetycznego. Nadal razem się modlimy, dyskutujemy, podejmujemy różnorodne działania, tworzymy otwartą dla każdego chętnego grupę przyjaciół. Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni a poza tym służymy sobie, parafii i Bogu. Oczywiście, tematy zaproponowane przez ks. Nowaka dawno już się wyczerpały, ale życie przynosi zawsze coś nowego, fascynującego. Tyle rzeczy się jeszcze nie wie, tyle trzeba jeszcze się nauczyć, tak wiele budzi kontrowersje.Obecnie na spotkania przychodzi ok.15 osób. Niektórzy, z powodu wieku i samopoczucia , dużej odległości do domu lub jeszcze innych powodów zrezygnowali. Przyszli inni. Są same kobiety.
Prócz spotkań "domowych"- przynajmniej raz w roku, w miesiącach letnich urządzamy "piknik" w sadzie pani Haliny Biernat. Są kiełbaski na grilu lub upieczone na ognisku, ciasto, owoce, herbata, pogawędki, pieśni, a nawet Hymn Seniorów ułożony przez Gospodynię. Bo pani Halina jest znaną brzeską poetką. Swoimi wierszami towarzyszy nam przez te wszystkie lata. Był wiersz o ks. Kostrzewie na 50-lecie Jego kapłaństwa, na pożegnanie ks. Proboszcza Bochenka, wiersz do Matki Bożej Szkaplerznej, której kult rozpoczęli właśnie Seniorzy i to oni są fundamentem Bractwa. Jest wreszcie wiersz o Jamnej.
Raz w roku, dzięki panu Burmistrzowi, który przeznacza pewną niewielką, ale jakże potrzebną kwotę pieniędzy na naszą działalność- możemy wyruszyć na pielgrzymkę lub wycieczkę.
Byliśmy więc w Czernej, Dębicy, w wielu pobliskich Sanktuariach Maryjnych, a ostatnio na "górze Góry" w Jamnej i to akurat w dniu, kiedy ekipa telewizyjna kręciła film o życiu twórcy tego wspaniałego Ośrodka.
Dobrze, że w naszych spotkaniach uczestniczy ks. Franciszek Kostrzewa - też Senior, który wrócił na emeryturę do swego rodzinnego miasta. Jest najlepszym dowodem na to, że człowiek starszy jest skarbnicą mądrości, że można być pogodnym i szczęśliwym, niezależnie od warunków, że ufność w Miłosierdzie Boże pomaga pogodnie przeżywać jesień życia.

Opracowanie i świadectwo Maria Dziwiszewska

Tuesday the 21st - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews