Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Autor: ks.Zbigniew Wielgosz, źródło: TGN, kliknij tutaj
Galeria, kliknij tutaj.

Święto św. Jakuba Apostoła ma w Brzesku rangę uroczystości. Jeden z pierwszych uczniów Jezusa jest bowiem patronem najstarszego kościoła i miasta, które leży na szlaku jakubowym zwanym Via Regia.

Uroczystość poprzedziło triduum modlitewne, które poprowadził ks. Jakub Kuchta, tegoroczny neoprezbiter pochodzący z Brzeska. – Ze św. Jakubem jest ściśle złączony duch pielgrzymowania – mówi kapłan, który napisał pracę magisterską o kulcie św. Jakuba. – W Brzesku to przede wszystkim uroczystość odpustowa, ale kult ten rozwija się intensywnie od kilkunastu lat, a zwłaszcza od ogłoszenia św. Jakuba patronem miasta. Brzesko aktywnie uczestniczy w tworzeniu szlaku św. Jakuba, który przebiega przez Polskę ze wschodu na zachód – dodaje ks. Kuchta.

Podczas tegorocznego odpustu świętowano również 1. rocznicę nawiedzenia parafii przez obraz Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II. – Tak się złożyło, że obraz przybył do nas na sam dzień odpustu parafialnego – mówi ks. prał. Józef Drabik.

W czasie Mszy św., której przewodniczył ks. inf. Adam Kokoszka, zostały wręczone medale św. Jakuba przyznawane przez specjalną kapitułę. – Nagradzamy wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób promują dziedzictwo związane ze św. Jakubem oraz udzielają się charytatywnie – dodaje duszpasterz.

Medal św. Jakuba „Bonum operandi” otrzymali w tym roku Agata Podłęcka, Teresa Szydłowska, Ewelina Stępień, Iwona Mikołajek, Małgorzata Prusak, Krzysztof Szydłowski. Wszyscy za szerzenie kultu św. Jakuba przez przygotowanie spektaklu „Szczęśliwej drogi – Buen Camino”, Tomasz Mika za projekt medalu św. Jakuba, ks. Jakub Kuchta za pracę magisterską o patronie miasta oraz za udział w konferencjach naukowych poświęconych św. Jakubowi.

Po Eucharystii księża, siostry zakonne i wierni świeccy przeszli wokół brzeskiego rynku w procesji z figurą św. Jakuba. – To zaszczyt móc nieść figurę patrona naszej parafii i miasta – mówią lektorzy, którzy na okazję procesji ubrali stroje pątników ze szlaku do Santiago.

Procesja zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jakuba, które są przechowywane w kościele farnym w Brzesku. W modlitwie w kościele i na ulicach miasta pomagali muzycy z orkiestr górniczej ze Świerklan oraz chór parafialny. (...) Kliknij tutaj, aby przeczytać całość.

Thursday the 23rd - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews