Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

/źródło/ Wiedza na temat początków naszego państwa jest bardzo szczątkowa, prof. Jerzy Strzelczyk podaje, że wiedza kronikarska na ten temat zmieściłaby się na jednej stronie dzisiejszej gazety. Tym samym wiedza na temat chrztu naszego pierwszego historycznego władcy również jest bardzo skromna.

Nowych informacji o rozwoju naszego państwa dostarczają badania archeologiczne prowadzone m.in. na Ostrowie Lednicki w Gnieźnie, Grzybowie, Gieczu, Biskupinie, Kłecku, Kaliszu, Łeknie czy wreszcie na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Dzięki nim możemy odkryć nieznane dotąd namacalne relikty przeszłości.

W swojej książce „Mieszko Pierwszy” wspominany już J. Strzelczyk tak pisze o znanych nam źródłach kronikarskich dotyczących chrztu Mieszka I.

Najstarsza, zachowana w rocznikach polska tradycja okazuje się ogromnie zwięzła. Wśród notatek rozpoczynających relacjonowanie rodzimych dziejów napotykamy następujące:
965 Dubrouka [Dubrovka, Dambrovca, Dambrouca] ad Mesconem venit (Dąbrówka przybywa do Mieszka)
966 Mesco dux Polonie baptisatur (Książę Mieszko przyjmuje chrzest)

Niektóre roczniki dodają do tej ostatniej wiadomości:
et fides katholica in Polonia recipitur (i wiara katolicka została w Polsce przyjęta)

Jeden z roczników określa przy tej okazji Mieszka I jako „pierwszego chrześcijanina polskiego” (primus christianus Polonus).

Ten sam rocznik (Rocznik poznański I) wyjaśnia zarazem, że Dąbrówka była córką księcia czeskiego. Pod rokiem 968 kilka roczników zanotowało fakt objęcia biskupstwa polskiego przez Jordana.

(za: 966.com - Zalogowani przez chrzest)

Sunday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews