Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

/Źródło: Tarnowski Gość Niedzielny, tekst i zdjęcia: ks.Zbigniew Wielgosz/

W par. św. Jakuba w Brzesku odbyła się czwarta edycja konkursu dla ministrantów i lektorów. – W tym roku chłopcy musieli się solidnie przygotować z liturgiki, korzystając z książki „O liturgii najprościej” – mówi ks. Jacek Walczyk, opiekun LSO w par. św. Jakuba w Brzesku.

W finale rozgrywanym na wzór telewizyjnego teleturnieju chłopcy zmagali się z pytaniami z historii i teologii liturgii. Autorem pytań był ks. dr Andrzej Dyl. – Turniej jest bardzo cenną inicjatywą, którą warto naśladować w innych parafiach diecezji. Jestem pełen podziwu dla chłopców, którzy tak poważnie potraktowali konkurs i chcieli zagłębić się w trudne na ogół rzeczy – podkreśla ks. Dyl. Zwycięzcą tegorocznego konkursu liturgicznego został Karol Kokoszka.

– Jestem w LSO już od drugiej klasy podstawówki. Zachęcili mnie rodzice, ale potem coraz bardziej odkrywałem, że chciałem być ministrantem i lektorem. Dziś, z perspektywy czasu, mogę powiedzieć, że moja wiara, więź z Panem Bogiem nie byłyby takie, gdyby nie został kiedyś ministrantem. Nasza grupa LSO wyróżnia się tym, że jesteśmy zgraną paczką, lubimy siebie. Spotykamy się poza kościołem, na przykład na siłowni parafialnej, wychodzimy do kina, gramy w piłkę, wyjeżdżamy na wspólne wakacje – mówi Karol. 

Dla Eryka, który startował w finale, LSO to 11 lat życia. – Zacząłem być ministrantem w trzeciej klasie podstawówki. Obecnie jestem ceremoniarzem. Udział w konkursie pomógł mi dowiedzieć się jeszcze więcej o liturgii, o jej historii, o wielu ciekawych rzeczach, które wpłynęły na to, jak dziś przeżywamy liturgię. Bycie w LSO to moja pasja, to również szkoła życia, bo trzeba pamiętać o służeniu w wyznaczone dni, że jak się coś ustaliło z księdzem, to trzeba to wypełnić. W kościele nie można się nudzić, a dzięki księdzu mamy realny udział w przygotowywaniu przebiegu nabożeństwem – podkreśla Eryk.

Podczas spotkania ks. prał. Józef Drabik, proboszcz par. św. Jakuba, wręczył listy gratulacyjne lektorom, którzy w tym roku zdawali maturę. Podziękował również ich rodzicom za wspólne zaangażowanie w tworzenie rodziny Liturgicznej Służby Ołtarza. Nagrody otrzymali również ministranci miesiąca.

Thursday the 17th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews