Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

TEKST: ks.Jacek Walczyk, ZDJĘCIA: Stanisław Roczniak
Aby zobaczyć fotogalerię, kliknij TUTAJ.

Wzorem lat ubiegłych, w Dekanacie Brzeskim jesienią odbywa się Kurs Lektorski. Od 22 X do 3 XII 2016 r., w soboty, 55 ministrantów starszych, oraz 5 chłopców, którzy nie byli do tej pory ministrantami, co daje nam 60 kandydatów, którzy w ramach Dekanalnej Szkoły Lektora, przygotowywali się do pełnienia posługi Ministranta Słowa Bożego – czyli Lektora.

Spotkania prowadzili:

  • dr Marek Jawor – wykład na temat Pisma Świętego;
  • Pani mgr Edyta Szczepanek – pod jej okiem lektorzy poznawali zasady poprawnego czytania i wymowy;
  • mgr Tomasz Starzec – wykład na temat ksiąg liturgicznych i kalendarza liturgicznego;
  • mgr Andrzej Papież – wykład na temat gestów i postaw liturgicznych
  • mgr Norbert Sadko – wykład na temat zasad układania komentarzy liturgicznych
  • Pan mgr Andrzej Piotrowski – ćwiczenia ze śpiewu psalmów
  • Ceremoniarze naszej Parafii – prowadzili ćwiczenia liturgiczne.

 Każde spotkanie połączone było z Mszą św., podczas której kandydaci na lektorów formowali w sobie nowego człowieka przez słuchanie Bożego słowa. Wszyscy kandydaci ukończyli kurs egzaminem teoretycznym i praktycznym i zostali dopuszczeni do posługi lektora. Nowi kandydaci na lektorów pochodzą z następujących parafii: z par. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku – 11; z par. Miłosierdzia Bożego w Brzesku – 16; z par. MB Częstochowskiej
w Brzesku – 6; z par. Gnojnik – 5; z par. Gosprzydowa - 2; z par. św. Prokopa Opata w Jadownikach – 5 z par. NMP Wniebowziętej w Jasieniu – 3; z par. św. Floriana z Uszwi – 4,  z Okocimia – 6, z Poręby Spytkowskiej – 2.

Na zakończenie kursu, 3 grudnia odbył  się Dekanalny Dzień Skupienia dla LSO w Krakowie w Sanktuarium Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Nawiedzając sanktuaria mieli możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty, wzięli udział we Mszy świętej, zwiedzali sanktuaria, i wysłuchali konferencji oraz prelekcji na temat pięknych tych świętych miejsc.

Uroczyste błogosławieństwo i dopuszczenie nowych lektorów do ich posługi odbyło się 11 grudnia w kościele NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku. 

Koordynatorem Kursu był dekanalny duszpasterz LSO ks. Jacek Walczyk.

Sunday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews