Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

TEKST: Małgorzata Toboła, ZDJĘCIA: ks. Zbigniew Wielgosz /Tarnowski Gość Niedzielny/

„My dziś również chcemy wyruszyć w marszu ewangelizacyjnym, wraz z relikwiami świętego Wojciecha jednego z pierwszych ewangelizatorów, aby dać świadectwo przynależności do Chrystusa” – powiedział, rozpoczynając w Brzesku obchody uroczystości świętego Wojciecha – Patrona Polski i Patrona Akcji Katolickiej w Polsce ksiądz dr Jan Bartoszek -  Asystent Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

W poniedziałek 24 kwietnia o godzinie 18.00 w Brzesku zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej naszej diecezji, aby uczestniczyć w marszu ewangelizacyjnym, który po mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego przeszedł ulicami miasta do kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła. Eucharystię  sprawował ks. dr Jan Bartoszek w koncelebrze z proboszczami brzeskich parafii goszczących uczestników uroczystości tj. ks. Dziekanem Józefem Drabikiem i ks. Wojciechem Wernerem  - Asystentem Dekanalnym oraz księżmi Asystentami parafialnymi.

 Niesionym w procesji relikwiom św. Wojciecha towarzyszyły poczty sztandarowe oraz śpiew i modlitwa. Po drodze, przy czterech stacjach rozważano cztery hasła przywołujące postać świętego jako świadka głębokiej wiary, niezłomnej nadziei, wielkiej miłości oraz jako świadka jedności Kościoła.

 Szczególnie o tę jedność w Kościele, w Akcji Katolickiej i w najbliższym środowisku  apelował przy ostatniej stacji jak również podczas kazania ksiądz Jan Bartoszek: „Święty Wojciech to świadek jedności Kościoła. Każdy uczeń Chrystusa, każdy członek Akcji Katolickiej, winien być człowiekiem jedności, scalenia, a nie dzielenia, rozbijania, intryg. Jedność jest szczególną wartością. (…) Dlatego wpatrując się w postać św. Wojciecha, uczmy się (…) trwać przy Bogu, uczmy się żyć godnie, szczerze, zawsze w prawdzie. Nie wolno sumienia hańbić nieszczerością, kłamstwem, nieuczciwością wobec Boga i drugiego człowieka”. Ksiądz Asystent Diecezjalny szczególnie prosił o jednego ducha i jedno serce we wspólnocie, przypominając, że Św. Wojciech jest ciągle z nami, i że zdaje się dzisiaj przemawiać do nas słowami św. Pawła: „Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej, abym ja – czy to gdy przybędę i ujrzę was, czy też będąc z daleka – mógł usłyszeć o was, że trwacie mocno w jednym duchu, jednym sercem walcząc wspólnie o wiarę w Ewangelię, i w niczym nie dajecie się zastraszać przeciwnikom” (Flp 1,27 – 28).

Modlitewne spotkanie przy relikwiach patrona jest za każdym razem świadczeniem o przynależności do Chrystusa, jest też również okazją do formacji duchowej członków Akcji Katolickiej. Zostaną więc w naszych  sercach słowa skierowane do nas przez księdza Asystenta, w których dzisiejszym ludzkim wyborom wartości i pojęciu sukcesu przeciwstawił postać Św. Wojciecha.  - Wojciech za życia nic nie osiągnął i nic mu się nie udawało, jest on absolutnym zaprzeczeniem tzw. sukcesu życiowego, ale właśnie dlatego jest nam, współczesnym, chorym na sukces ludziom, potrzebny taki święty – podkreślił ksiądz Bartoszek. Przestrzegał przed myśleniem w Kościele kategoriami sukcesu, przed skupianiem się na złudnych statystykach i pogoni za karierą, gdyż wtedy gubimy to co najważniejsze – wielkie liczby przesłaniają jednego człowieka, wiara staje się przeszkodą w osiągnięciu upragnionego celu, a nasze życie staje się nieuporządkowane, co z kolei może dotknąć każdego z nas i rozbijać jedność naszego stowarzyszenia.

Życie Wojciecha przyniosło owoce dopiero po śmierci, na wzór ewangelicznego pszenicznego ziarna, które przynosi plon obfity, tylko wtedy, gdy obumrze. „Kościół w Polsce rodzi się właśnie z takiego doświadczenia wiary – z doświadczenia człowieka, któremu nic w życiu nie wyszło” – zwrócił uwagę kaznodzieja.

Tę  poniedziałkową uroczystość, będącą manifestacją wiary i świadectwem wyboru Jezusa Chrystusa za swego Króla i Pana przez Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej, zakończyło ucałowanie relikwii i błogosławieństwo zebranych w kościele św. Jakuba. A oprócz wspólnego dziękowania Bogu za stojącego u początków chrześcijaństwa w Polsce swojego patrona modlitwą, członkowie stowarzyszenia wraz z księżmi asystentami, prezesami oddziałów parafialnych oraz Zarządem DIAK i prezesem Robertem Rybakiem jednoczyli się także przy ciepłym poczęstunku w auli Chrystusa Króla w brzeskiej farze.

Monday the 14th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews