Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

TEKST: Małgorzata Toboła, ZDJĘCIA: Marek Kotfis. Fotogaleria - kliknij tutaj.
W najstarszej z brzeskich parafii  - NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w czasie Sumy  odpustowej we wtorek 25 lipca o godzinie 18.00 tutejszy Parafialny Oddział Akcji Katolickiej specjalnym Aktem oddał siebie, kapłanów i wszystkich wiernych pod opiekę swoim Patronom. Tuż przed Mszą świętą ksiądz Prałat Franciszek Kostrzewa poświęcił chorągiew z wizerunkiem NMP Matki Kościoła oraz  świętego Jakuba Starszego -  Patrona parafii i miasta Brzeska, której to chorągwi, wraz z Oddziałem Akcji Katolickiej i prezesem Józefem Witkowskim, jest współfundatorem. Całą zaś inicjatywę od początku wspierał ksiądz Dziekan Józef Drabik.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej działający od 1998 roku włącza się bardzo aktywnie w dzieła wiążące się z kultem św. Jakuba: siedem lat temu w wytyczenie i oznakowanie szlaku jakubowego od Korczowej do Krakowa betonowymi słupami z muszlą oraz w przygotowania i przebieg Roku Jubileuszowego, a dzisiaj przeżywając w sposób szczególny Dni Jakubowe i uroczystość odpustową. W obecności licznie przybyłych gości: duchowieństwa, władz miasta oraz prezesa DIAK - u  Roberta Rybaka, prezesów POAK - ów dekanatu brzeskiego oraz pocztów sztandarowych, prezes Józef Witkowski odczytał słowa Aktu oddania: „ Maryjo Matko Kościoła, Twojemu Matczynemu Sercu powierzam dziś cały Oddział Akcji Katolickiej, naszą parafię, kapłanów i cały lud wierny (….) Nasz drogi Patronie Jakubie proś Boga Wszechmogącego, aby zesłał nam Ducha Świętego, który swoim światłem i swoją mądrością pomoże nam formować siebie i innych zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego”.

Główny celebrans sprawowanej w tym dniu Mszy św. odpustowej o. dr Andrzej Szczupał CS powiedział m.in.: Wierzę, że zawdzięczam zdrowie św. Jakubowi, który był bardzo blisko Jezusa i jako pierwszy oddał za Niego życie, dlatego często odwiedzam ten kościół i modlę się tutaj; wierzę, że może także wiele wam wyprosić”. Dlatego cała nasza parafia przez przedstawicieli z Akcji Katolickiej z pełną wiarą i ufnością powierzyła się opiece Patronów – Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła oraz św. Jakubowi Apostołowi.

Po Eucharystii relikwie świętego Jakuba w asyście nowej chorągwi i sztandarów zostały przeniesione w procesji na Rynek, gdzie ojciec Redemptorysta wraz z duchowieństwem pobłogosławił wiernych.

Sunday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews