Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

TEKST: Józef Witkowski

„Szukajcie prawdy jasnego płomienia!

Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg…

Za każdym krokiem w tajniki stworzenia

Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia,

I większym staje się Bóg!”  /Adam Asnyk/ 

Święty Franciszek z Asyżu stwierdził, że można być dziennikarzem, można być szewcem, można być kucharzem, a jednocześnie pielęgnować życie wewnętrzne, życie modlitwy i ewangelizować świat. Dzisiaj świat ciągle walczy o władze, o wpływy, o zysk, a gubi się w tym, gdzie jest główny cel jego życia, gdzie jest Bóg. To święty Maksymilian Kolbe pokazuje, że wśród pogardy wobec człowieka można wzrastać w świętości. Bóg daje nam charyzmę, dzięki której człowiek odzyskuje siebie, swoim działaniem potwierdza, że cytowane słowa Adama Asnyka mogą być przesłanką własnego osobistego rozwoju, własną drogą do pracy apostolskiej. Znakomitą drogą tak rozumianego rozwoju i apostolstwa jest Akcja Katolicka.

Pozwólcie, moi drodzy, że w tym miejscu zaprezentuję świadectwo mojej przynależności do Akcji Katolickiej.

Dziękuję Ci, mój Boże, za wszystko co otrzymałem – za życie, za wiarę, którą podążam do Ciebie, dziękuję Ci za moich rodziców, którzy dali mi życie, za moją wspaniałą żonę, z którą przez 50 lat wspólnie zmierzamy do Ciebie Panie. Dziękuję Ci, mój Boże za każdego człowieka, który stanął na drodze mojego życia.

Jak każdy człowiek obarczony swoimi przywarami i słabościami, tak i ja popełniałem błędy, lecz zawsze próbowałem je analizować, starałem się je naprawić. Zawsze w swym działaniu ufałem Panu, to On przez Ducha Świętego kierował moimi krokami, to Tobie Boże dziękuję za wszystkie moje sukcesy, za wszystkie moje porażki.

Dziękuję również za to, że zrozumiałem iż łatwiej mi będzie realizować swoje plany i zamierzenia we wspólnocie. Taką wspaniałą wspólnotą na drodze mojego życia okazała się Akcja Katolicka. W tej kościelnej formacji realizowałem zadania, jakie Kościół dzisiaj stawia przed świeckimi, przed tzw. „laikatem”, to nasz obowiązek stawania się apostołami, wyznawcami nauki Jezusa Chrystusa.

Z Akcją Katolicką związany już jestem od 1999 roku, czyli w bieżącym roku obchodzę swoje 18 – lecie. Jestem pewny, że będę jej wierny do końca moich dni, a kiedy Pan mnie wezwie do siebie, to złożę Mu raport nie tylko ze swego życia, ale również z działalności w Akcji Katolickiej.

Mój czas się już przechylił, nadchodzi czas refleksji i czas odpoczynku. Mam już za sobą 72 lata życia, wiele poważnych zawirowań zdrowotnych, już czas bym mógł służyć tylko radą i pomocą tym, którzy przejmą po mnie ster kierowania tutejszym Oddziałem Akcji Katolickiej. Chciałbym by dzień 26 listopada br., czyli Niedziela Chrystusa Króla, która jest jednocześnie Świętem Patronalnym Akcji Katolickiej, była ostatnim dniem pełnienia przeze mnie funkcji Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w naszej parafii.

Na zakończenie swojego wystąpienia pragnę podziękować wszystkim tym, dzięki którym moja praca w Akcji Katolickiej dała mi tak wiele satysfakcji i przyniosła tak znaczące efekty.

Na wstępie bardzo serdecznie dziękuję ks. Prałatowi Józefowi Drabikowi Proboszczowi naszej parafii. Dziękuję Mu, że pozwolił mi się w pełni realizować w tej formacji jaką jest Akcja Katolicka. To On wielokrotnie podsuwał mi różnorakie tematy i pomysły do realizacji. To wspaniały duszpasterz, pod kierunkiem którego nawet mozolny trud stawał się satysfakcją oraz uświadamiał jednocześnie, że praca na rzecz Akcji Katolickiej to zaszczytna służba – to służba mojemu Bogu.

To jego postawa jako proboszcza stawała się dla mnie wzorem, to jego praca nad naszym Oddziałem Akcji i nade mną również, była jedną z głównych przyczyn mojego wyboru na wiceprezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Wielkie słowa wdzięczności to za mało, by podziękować Mu za opiekę i pomoc, ale jestem przekonany, że wystarczy nasze polskie – Bóg Zapłać.

Dziękuję też członkom Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej za wieloletnią pracę i zaangażowanie.

Dziękując Im pragnę przekazać równocześnie, że Akcja Katolicka jest wielką szkołą, jest formacją, w której kształtują się dojrzałe osobowości, silne charaktery do czynnej pracy na rzecz jej wspaniałego rozwoju, pełnego rozkwitu w Kościele Powszechnym.

Józef Witkowski

Sunday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews