Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej. Tekst i film: ks.Marian Kostrzewa

Do ostatniej soboty kwietnia społeczność tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przygotowywała się od dłuższego czasu. Klerycka Grupa Powołaniowa, na czele z ks. Rektorem Andrzejem Michalikiem oraz swoim opiekunem, ks.Tomaszem Rąpałą od dawna zastanawiali się, jak zachęcić młodych chłopców, aby zechcieli poświęcić swój czas i przyjechali do Tarnowa na tradycyjne "Drzwi Otwarte".

- Ostatecznie zdecydowaliśmy, aby ten dzień podzielić na trzy punkty - mówi ks. Rąpała - które są związane z papieżem Franciszkiem i jego orędziem na Dzień modlitw o powołania, a mianowicie: słuchać, rozeznawać i żyć. Pierwsze "słuchać" zrealizujemy w kaplicy, "rozeznawać" - to będzie spotkanie w Auli, gdzie klerycy przedstawią przygotowany spektakl o św. Stanisławie Kostce - patronie tego roku, oraz zaprezentują wszystkie grupy działające w semianarium, natomiast "żyć" to będzie spotkanie z klerykami oraz mecz piłkarski.

Pogoda w sobotę była łaskawa i Tarnów przywitał wszystkich gości pięknym słońcem. Do drzwi seminarium zawitało kilkanaście autokarów i ponad 600 młodzieńców ciekawych życia za bramą. Do przyjazdu zainspirowali ich księża z parafii. Znamienne, że wielu z nich to świeżo "upieczeni" abosolwenci tej uczelni, księża z kilkuletnim stażem, choć było również kilku księży proboszczów. 

- Miesiąc temu mieliśmy zbiórkę LSO, była pizza. I wtedy nasz opiekun, ks. Jacek Walczyk zaproponował nam wyjazd do seminarium - mówi Stanisław Solak z Brzeska. Kolega Staszka, Mariusz Jeziorek dodaje: - to dobra sprawa, takie "drzwi otwarte". Dobrze jest przyjechać, sprawdzić jak wygląda seminarium "od kuchni", od środka. Jeśli poczujesz, że to nie jest to, to nic się nie stanie - bo ważne, że zobaczyłeś.  

 

Gościem specjalnym Mszy św. był w tym roku ks. Marcin Baran - dyrektor duszpasterstwa młodzieży diecezji tarnowskiej.

- Podczas Eucharystii chcieliśmy uświadomić sobie, że Pan Bóg nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych - wyjaśniał ks.Marcin. - Chcieliśmy także zastanowić się, kogo słuchamy tak naprawdę. Bo często słuchamy znajomych, a przede wszystkim rodziców. I oczywiście, te osoby należy słuchać, na tym etapie rozeznawania powołania. Ale, czy w tym wszystkim pytamy Chrystusa, który przychodzi do nas w swoim Słowie? Dzisiaj prosiliśmy, żeby ci młodzi zapytali Chrystusa: "Panie Jezu, czego Ty ode mnie chcesz?"

Czy ta inicjatywa wyda spodziewane owoce? Ks. Rektor Andrzej Michalik z uśmiechem przyznaje, że tarnowskie seminarium ma duże pragnienia i oczekiwania w tym zakresie. Tym bardziej, że mamy rok św. Stanisław Kostki, a "Kostka" znaczy "więcej".

Zapraszamy do oglądnięcia filmów i zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia!

Thursday the 23rd - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews