Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst i zdjęcia: ks.Zbigniew Wielgosz / Tarnowski Gość Niedzielny

Biskup Andrzej Jeż podniósł do godności diecezjalnego sanktuarium kościół pw. św. Jakuba Starszego Ap. przy Via Regia w Brzesku.

Dekret ustanawiający sanktuarium został odczytany na początku Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż.

- Sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii to po bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie i bazylice św. Piotra w Rzymie najważniejsze miejsce świadczące o chrześcijańskiej tożsamości Europy, która powstała na gruncie dziedzictwa Grecji, Rzymu i Jerozolimy przejętego przez wierzących w Chrystusa i przeobrażonego w kulturę rozumu i wiary - mówił w homilii bp Jeż.

Hierarcha wskazał, że z Santiago de Compostela wiąże się fenomen pielgrzymowania ludzi z całego świata. - W tym kontekście brzeskie sanktuarium św. Jakuba przy Via Regia jest sanktuarium ludzi w drodze, ludzi pielgrzymujących, sanktuarium przydrożnym, w którym mogą się oni zatrzymać na modlitwę i zaczerpnąć z bogactwa duchowego, którym żyła cała Europa, i mamy nadzieję, że to dziedzictwo nie zostanie zmarnowane - podkreślał biskup.

Niezwykłym momentem uroczystości było rozpalenie specjalnej kadzielnicy, na wzór tej, która znajduje się w bazylice w Santiago, i okadzenie ołtarza z figurą św. Jakuba. Podczas okadzania bp Jeż odmówił modlitwę w intencji parafian i mieszkańców miasta. Św. Jakub jest bowiem od 2010 roku patronem Brzeska.

Aby przeczytać więcej, kliknij tutaj.

Thursday the 17th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews