Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst i zdjęcia: ks.Marian Kostrzewa / Portal Diecezji Tarnowskiej. Aby oglądnąć zdjęcia, kliknij tutaj

Szóstego października z różnych stron Polski przybyli do brzeskiej fary czciciele jakubowi. W tym dniu pragnienie mieszkańców Brzeska i okolic, aby najstarsza świątynia w mieście została podniesiona do godności sanktuarium św. Jakuba stało się faktem.

Niektórzy z nich, a zwłaszcza członkowie Bractwa Jakubowego, wyróżniali się tradycyjnym strojem, z muszlą jakubową i pielgrzymią laską w ręce. Oprócz nich świątynię licznie wypełnili parafianie, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla oraz duchowieństwo na czele z Biskupem Tarnowskim.

To wszystko zdradzało, że ta uroczystość jest niezwykła, a także... długo oczekiwana, bowiem, jak mówi kustosz sanktuarium św. Jakuba, ks. Józef Drabik, kult św.Jakuba Apostoła kwitnie w Brzesku nieustannie od końca XIV wieku.

- "Dlatego to wydarzenie jest dla naszej parafii nie tylko wydarzeniem religijnym, ale i historycznym. To jest szóste sanktuarium jakubowe w Polsce, przy najdłuższej drodze jakubowej „Via Regia” ciągnącej od Korczowej aż po Zgorzelec. Idea tego sanktuarium jest taka, aby pielgrzymi, którzy podążają szlakiem jakubowym „Via Regia” mogli się tutaj zatrzymać i nabrać nowej mocy. To jest sanktuarium, które nie jest celem, ale które zaprasza do dalszego pielgrzymowania” - wyjaśnia ks.Kustosz.

Biskup Andrzej Jeż w homilii nawiązał do tego historycznego kultu św. Jakuba w Brzesku. Jak zauważył, cześć, jaką św. Jakub odbiera w tej świątyni, nabrała w ostatnich dziesięcioleciach wyraźnego dynamizmu. Dlatego ogłoszenie sanktuarium św. Jakuba jest uroczystym dopełnieniem tego kultu.

- "Z jednej strony jest ono ważne dla miasta i regionu, bowiem nie mieliśmy tutaj jakiegoś mocnego lokalnego sanktuarium, a mieszkańcy Brzeska i okolicy są ludźmi głębokiej wiary, są pracowici, i na tej drodze codziennego życia chcą odnajdywać Boga. Z drugiej strony, potrzebujemy sanktuarium, które będzie łączyć ludzi z różnych regionów diecezji, Polski, Europy i świata. Mam nadzieję, że takich sanktuariów na drodze jakubowej będzie więcej” – wyraził nadzieję Biskup.

Zapraszamy do oglądnięcia relacji filmowej, homilii oraz galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ.

Sunday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews