Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

TEKST I ZDJĘCIA: Adrianna Błaszczyk. Aby oglądnąć galerię, kliknij tutaj.

Tradycyjnie naszą Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od mszy świętej w kościele św. Jakuba Apostoła, aby powierzyć patronowi pielgrzymów całą naszą podróż i wszystkie nasze intencje. Następnie wyruszyliśmy autokarem na lotnisko w Balicach, gdzie czekała już na nas pani Ewelina – pilot i przewodnik z biura pielgrzymkowego Orlando. Odlot samolotu do Barcelony był nieco opóźniony, ale to nie osłabiło naszego pozytywnego nastawienia do dalszego podróżowania (przedłużyło tylko nieznacznie obawy tych, którzy po raz pierwszy mieli oderwać się od ziemi). Hiszpania przywitała nas upalną, ale wilgotną i burzową pogodą, jednak tego dnia czekał nas już tylko przejazd autokarem na wybrzeże Costa Brava do miejscowości Tossa de Mar, gdzie mieliśmy pierwszy nocleg.

W drugim dniu przebyliśmy podróż od wybrzeża Morza Śródziemnego, poprzez Pireneje do Francji. Tam pierwszym punktem zwiedzania było urocze średniowieczne miasteczko Carcassonne, gdzie oprócz słynnych murów obronnych i zamku, zaliczanych do zabytków światowego dziedzictwa UNESCO, zwiedziliśmy bazylikę, w której byliśmy świadkami przepięknego wykonania pieśni religijnych przez rosyjskich śpiewaków operowych. Wieczorem dotarliśmy do Lourdes, głównego celu naszej Pielgrzymki, a tam uczestniczyliśmy we mszy świętej, po której udaliśmy się do groty Massabielle, aby przywitać się z Matką Bożą.

W Lourdes spędziliśmy cały kolejny dzień, który rozpoczęliśmy od mszy świętej dla Polaków przy grocie massabiellskiej, następnie odwiedziliśmy miejsca związane z narodzinami i zamieszkaniem św. Bernadety Soubirous, której 11 lutego 1858 r. objawiła się Matka Boża. Oczywiście zwiedzaliśmy i modliliśmy się w całym kompleksie należącym do Sanktuarium budowli sakralnych (Bazylika Różańcowa, Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP, Bazylika Piusa X), uczestniczyliśmy także w niezwykłej drodze krzyżowej, prowadzonej przez naszego ks. Proboszcza. Po południu już każdy indywidualnie mógł pomodlić się, zaczerpnąć cudownej wody lub nawet skorzystać z kąpieli. Wieczorem ze wzruszeniem wzięliśmy udział w różańcowej Procesji Światła, w której uczestniczyli również chorzy i niepełnosprawni z całego świata.

Następny dzień rozpoczął się od mszy świętej sprawowanej w Krypcie Sanktuarium,  a po niej pożegnaliśmy Lourdes i wyruszyliśmy na zachód Hiszpanii na wybrzeże oceanu Atlantyckiego. Po drodze nawiedziliśmy Sanktuarium w Loyoli, miejsce narodzin św. Ignacego. Podczas długiego przejazdu modliliśmy się oraz wsłuchiwali w bardzo ciekawe opowieści naszej pani przewodnik, która okazała się nadzwyczaj kompetentną i gruntownie wykształconą osobą, pełną energii, ale i wielkiej pobożności. Tego dnia wieczorem, po zakwaterowaniu na obrzeżach Bilbao, odwiedziliśmy jeszcze sanktuarium Pana Jezusa w Agonii w malutkiej miejscowości Limpias.

Kolejnym punktem na mapie naszej Pielgrzymki była Saragossa – miejsce szczególnie bliskie sercom naszych parafian, bo ściśle związane ze św. Jakubem Apostołem. To tam 2 stycznia 40 r. Matka Boża ukazała się św. Jakubowi, gdy bezskutecznie próbował ewangelizować dzisiejszą Hiszpanię /Półwysep Iberyjski/. Ukazała się na słupie niesionym przez aniołów i poprosiła, by się nie poddawał, ale wzniósł na tym miejscu świątynię. Dlatego wybudowano tam Bazylikę Nuestra Señora Del Pilar, w której do dzisiaj Matka Boża na kolumnie słynie z cudów i znaków, które wypraszają pielgrzymi z całego świata. Tego dnia zobaczyliśmy także XV- wieczną Katedrę (La Seo) oraz mauretańską budowlę Aljaferia.

W niedzielę 23.09 odwiedziliśmy Montserrat, klasztor benedyktyński zbudowany na masywie górskim o tej samej nazwie, miejsce kultu Katalończyków i cel pielgrzymek całej Europy i nie tylko – Sanktuarium Matki Bożej Czarnej Madonny, czczonej w wizerunku niewielkiej figurki tzw. Maronetty (Czarnulki).

I przyszedł czas na zwiedzanie pięknej słonecznej Barcelony, stolicy Katalonii, miasta twórców takich jak Antonio Gaudi, Pablo Picasso, gdzie najsłynniejszym zabytkiem jest wciąż nieukończone dzieło Antonio Gaudiego - Sagrada Familia - Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, której budowę rozpoczęto w 1882 roku, a zakończenie jej planowane jest na 2026 rok. Tam też uczestniczyliśmy we mszy świętej tuż przy grobie A. Gaudiego. Tego dnia Katalończycy obchodzili swoje święto, ale pomimo zewsząd ogarniającego nas tłumu zobaczyliśmy jeszcze wiele pięknych miejsc m. in. Katedrę św. Eulalii. Wieczorem w hotelu w Lloret de Mar na wybrzeżu Costa Brava przeżyliśmy przemiłe spotkanie pożegnalne, pełne wzruszeń i podziękowań. Po bardzo krótkim noclegu, nad ranem wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Pielgrzymkę zakończyliśmy mszą świętą w kościele św. Jakuba Ap. w Brzesku gdzie na koniec otrzymaliśmy od ks. Proboszcza piękne albumy z indywidualną dedykacją.

Przy tej okazji jeszcze raz pragniemy podziękować ks. Józefowi Drabikowi, wspaniałemu duszpasterzowi i znakomitemu organizatorowi Pielgrzymki za opiekę duchową, cierpliwość, piękny przykład i życzliwość dla każdego z nas.

Wszyscy jako pielgrzymi bardzo zintegrowaliśmy się podczas tych cudownych 8 dni, które z pewnością zaowocują w naszym życiu wspaniałymi przyjaźniami, bo jak mówią słowa piosenki pielgrzymkowej: „nikt nie ma z nas tego, co mamy razem, każdy wnosi ze sobą to, co ma najlepszego, zatem aby wszystko mieć potrzebujemy siebie razem. Bracie, siostro ręka w rękę z nami chodź”.

Thursday the 17th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews