Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Drodzy Parafianie i Goście na naszej stronie parafialnej!

Zwracamy się do Was jako Parafialny Zespół Synodalny. Chcemy zebrać Wasze opinie  i propozycje, by szerzej rozpoznać potrzeby ludzi w naszej społeczności. Tematem przeznaczonym na styczeń 2019 roku jest Towarzyszenie osobom żyjącym w związkach nieregularnych. Dla ułatwienia podajemy konkretne pytania, na które oczekujemy Waszych odpowiedzi.

Jak jest? Rośnie liczba osób żyjących w związkach niesakramentalnych, z racji przeszkody węzła małżeńskiego oraz takich, które żyją w wolnych związkach (bez ślubu cywilnego), mimo braku przeszkód do zawarcia sakramentu małżeństwa. Jaki jest ich związek z Kościołem: w ogóle zerwali z praktykowaniem wiary, robią to tylko okazjonalnie, czy bardzo przeżywają swoją sytuację, czują się wyłączeni z Kościoła, odrzuceni z tej racji, że są pozbawieni możliwości otrzymania rozgrzeszenia i przystępowania do Komunii św. Czy korzystają z rekolekcji organizowanych specjalnie dla takich związków? Czy ktoś się o nich troszczy i pomaga w trudnych sytuacjach? - Co stoi na przeszkodzie, aby zawarli związek sakramentalny?

Jak powinno być? „Kościół z ufnością wierzy, że ci nawet, którzy oddalili się od przykazania  pańskiego i do tej pory żyją w takim stanie, mogą otrzymać od Boga łaskę nawrócenia i zbawienia, jeżeli wytrwają w modlitwie, pokucie i miłości”(FC 84)… Trzeba pomóc każdemu w znalezieniu jego sposobu uczestnictwa we wspólnocie kościelnej, aby czuł się przedmiotem „niezasłużonego, bezwarunkowego i bezinteresownego” miłosierdzia. Nikt nie może być potępiony na zawsze, bo to nie jest logika Ewangelii! Nie mam na myśli tylko rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, ale wszystkich niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdują (AL 297).

Co robić, aby było tak jak powinno być? W podjęciu towarzyszenia osobom żyjących w związkach nieregularnych ważną rolę do spełnienia mają kapłani, ale nie można też nie zauważyć roli całej wspólnoty Kościoła: W jaki sposób formować wspólnotę Kościoła, aby była środowiskiem wzrostu dla wszystkich wierzących, również tych będących w sposób trwały w związkach nieregularnych? Jak powinno wyglądać duszpasterstwo parafialne, aby osoby będące w sytuacjach nieregularnych miały szansę odkrycia, że nie są na pozycji straconej? Na co zwracać uwagę w towarzyszeniu osobom w takich sytuacjach, aby wspierać ich w drodze ku pełniejszej jedności z Kościołem?

 

Monday the 14th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews