Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst i zdjęcia: ks.Marian Kostrzewa - Portal Diecezji Tarnowskiej. Aby oglądnąć zdjęcia, kliknij TUTAJ.

Jedną z największych szkół technicznych w naszej diecezji jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku, zwany popularnie „Zielonką”, od nazwy dzielnicy miasta, w której się znajduje. Obecnie ok.1100 młodych ludzi właśnie z tą szkołą związało swoją młodość, aby uzyskać wykształcenie zawodowe i techniczne.

Jednak pierwszego lutego o godzinie 8.00 rano, społeczność szkoły i przedstawiciele młodzieży, zamiast w szkolnych ławach, zebrali się na wspólnej modlitwie w brzeskiej farze. 

- „Rok szkolny 2018/2019 jest dla społeczności szkoły wyjątkowy” – wyjaśnia dyrektor placówki, mgr Jerzy Soska. – „Wiąże się z 50. rokiem działalności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku im. Bohaterów Westerplatte. Dotychczas mury tej znaczącej dla powiatu brzeskiego placówki opuściło ponad 16 tysięcy absolwentów. Wielu z nich nie ma już wśród nas, wielu znalazło swe miejsce w różnych częściach świata, wykonując wielorakie zawody, prowadząc firmy, pełniąc ważne funkcje w instytucjach państwowych i samorządowych. Wszyscy jednak spędzili swoją młodość tu – na Zielonce. Aby tę pamięć ożywić i wzmocnić, postanowiliśmy zorganizować obchody Święta Szkoły połączone ze Zjazdem i Balem Absolwenta”.

Uroczystość uświetnił swoją obecnością Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, odpowiadając na zaproszenie Dziekana, ks. Józefa Drabika i dyrektora szkoły. W oczach wielu, było to również docenienie faktu, że spośród wszystkich szkól średnich diecezji tarnowskiej szkoła szczyci się największą liczbą uczniów uczęszczających na lekcje religii.

W homilii hierarcha przywołał słowa papieża Franciszka z adhortacji „Evangelii gaudium”: - „Radość Ewangelii jest tym, czego nikt, ani nic nie zdoła nam odebrać (... ) Przenosząc te słowa na grunt waszej pracy życzę wam, aby nikt i nic nie zdołał odebrać wam radości z wychowania młodego pokolenia w mądrości, prawdzie, w poczuciu odpowiedzialności za własne życie”.

Biskup przypomniał, że nie można ulegać zniechęceniu mimo „chorób” współczesnego świata, także tych, które drążą system oświaty. – „Niech nie zmniejszają waszego zapału i zaangażowania. Wiele da się zrobić, gdyż jako ludzie wierzący, oprócz naszego działania, zostawiamy jeszcze miejsce na działanie Boga. Gorąco życzę całemu waszemu środowisku szkolnemu, by było miejscem czynienia zasiewu najwyższej jakości, a także pomyślnego wzrostu kolejnych pokoleń uczniów” – zachęcał Biskup.

Po Mszy św. bp Andrzej Jeż udał się wraz ze społecznością szkoły do budynku „Zielonki” na uroczystą akademię. Była to także okazja, aby wraz z rodzicami i innymi zaproszonymi gośćmi docenić progres, jaki szkoła osiągnęła w ostatnich latach, zwłaszcza w dziedzinie inwestycji. W kontekście jubileuszu, dyrektor szkoły tak to wyjaśnia: - „Szkołę można porównać do samolotu. Można powiedzieć że dzisiaj nasza szkoła to tak jak nowoczesny, dalekosiężny samolot, który nie ma pustych przebiegów, który ma już swoją linię, swój korytarz powietrzny, Na pokładzie tego samolotu krząta się dobrze przygotowana, uśmiechnięta, życzliwa załoga. Pasażerowie na tym samolocie są gotowi zapłacić wysoką cenę za ten lot, czasami lot życia.  Nim zyskał swoje miejsce w przestworzach, pracowały na to wszystkie pokolenia.  Dlatego mam wielki szacunek i uznanie do swoich poprzedników i założycieli szkoły” – mówił Jerzy Soska.

Zapraszamy do oglądnięcia filmu z homilią ks.Biskupa Andrzeja Jeża.

Sunday the 13th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews