Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst: Adrianna Błaszczyk. Fotogaleria: kliknij tutaj. 

Bractwo św. Jakuba działające przy naszej Parafii podjęło trud pielgrzymowania Drogami św. Jakuba. Inauguracja miała miejsce 25 maja 2019 r. bardzo zróżnicowanym etapem drogi Via Regia z Pilzna do Tuchowa prowadzącym przez Zwiernik i Zalasową, pełen stromych górzystych wzniesień, ale także malowniczych polnych dróg z pięknymi panoramicznymi widokami.Wyruszyło sześcioro śmiałków wraz z ks. Seniorem Jackiem Walczykiem oraz z przewodnikiem p. Józefem Lewickim, historykiem i wielokrotnym pielgrzymem do Santiago de Compostela po drogach jakubowych, który ubogacił naszą podróż ciekawymi opowieściami i anegdotami.

Wybrało się tak niewiele osób, gdyż przez cały tydzień poprzedzający wyjście trwały ulewne deszcze i niektórzy chętni przestraszyli się komunikatów o zagrożeniach powodziowych. Tymczasem modlitwy do św. Jakuba nas nie zawiodły i pogoda była wręcz wymarzona – słoneczna z lekkim powiewem wiatru.Nie brakowało oczywiście na trasie trudnych chwil zwątpienia, lecz w kompletnym składzie dotarliśmy do Tuchowskiego Sanktuarium, a następnie do kościoła św. Jakuba Apostoła, gdzie przyjechał po nas ksiądz Proboszcz i szczęśliwie dostarczył po trudach pielgrzymowania do domu.

II etap pielgrzymki, już z upalną pogodą, zgromadził podwojoną liczbę chętnych – aż 12 osób. Tym razem mieliśmy do pokonania ok. 20 km. Rozpoczęliśmy go od mszy św.
w naszym brzeskim Sanktuarium, po której ks. Proboszcz niespodziewanie zaprosił pielgrzymów na śniadanie i espresso przed wyjazdem, a następnie osobiście zawiózł nas do Tuchowa i obiecał, że możemy na niego liczyć w razie problemów podczas pielgrzymowania. Na szczęście nie był takiej konieczności, gdyż ten etap okazał się łagodniejszy, z mniejszą ilością wzniesień, za to nieodmiennie z przepięknymi widokami np. z Góry św. Marcina. Ten etap zakończyliśmy w Tarnowskiej Katedrze, a wzięła w nim udział podwojona ilość osób, w tym aż troje dzieci. Także i tym razem naszym duchowym przewodnikiem był senior wspólnoty kapłańskiej Brzeskiej Fary ks. Jacek Walczyk.

Mamy nadzieję, że kolejne odcinki zgromadzą więcej chętnych, którzy za namową Papieża Franciszka powstaną z kanapy, aby odkrywać swoje Camino.

Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam pielgrzymowanie, a także tym, których dane nam było spotkać podczas drogi, którzy otworzyli gościnne plebanie, uzupełniając Credencial del Pelegrino (nasze paszporty pielgrzymów) o kolejne pieczątki, potwierdzające naszą niezwykłą przygodę.

Już zapraszamy na trzeci etap rodzinnego pielgrzymowania, który rozpocznie się 20 lipca b.r. z katedry w Tarnowie do Dębna. Dobrej Drogi - Buen Camino!

Sunday the 13th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews