Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

 Źródło: Tarnowski Gość Niedzielny, Beata Malec - Suwara

W Brzesku 8 września po raz 19. odbyło się Diecezjalne Święto Chleba, na którym zgromadzili się rzemieślnicy i przedsiębiorcy z całej diecezji. W uroczystości uczestniczyli piekarze, cukiernicy, pszczelarze, kominiarze, winiarze, koła gospodyń wiejskich, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, policji, poczty sztandarowe i mieszkańcy. Mszy św. na pl. Kazimierza przewodniczył abp Nowacki.

W homilii hierarcha wyraził radość z tak licznego uczestnictwa we wspólnym dziękczynieniu Bogu za chleb. Przekonywał, że jest on darem największym, a słowo "zboże", z którego jest wypiekany, wskazuje na jego Boże pochodzenie. Przywołał dawne, powszechnie praktykowane w polskich domach zwyczaje, kiedy robiło się na chlebie znak krzyża przed jego rozkrojeniem, a każdą kromkę czy nawet kruszynę, która spadła na ziemię, z szacunkiem się podnosiło i całowało. Nigdy nie wyrzucało się chleba do śmieci, uważając to za świętokradztwo.

Przywoływał kraje, np. Jemen, Syrię, Sudan Południowy czy Haiti, w których miliony ludzi nie mają co jeść, głód pozbawia ich często godności i doprowadza do utraty człowieczeństwa. - Czy sytuacja mieszkańców tych krajów nie jest wyzwaniem dla naszej cywilizacji europejskiej, gdzie miliony ton żywności wyrzuca się do śmieci? - pytał abp Nowacki.

Arcybiskup przekonywał o wielkiej potrzebie modlitwy o chleb nie tylko dla siebie, ale także o to, by nigdy nie brakowało go innym. Dziękował młynarzom i piekarzom, dzięki którym nie brakuje nam chleba, ale także i tym, którzy dzielą się nim ze swoimi braćmi. Wskazywał, że chleb jest też mieszkaniem, dobrym słowem powiedzianym do drugiego, każdym gestem, który okazujemy. Zauważył, że i wśród nas są bracia Alberci i Matki Teresy. Apelował, by nie zapominać także o Chlebie, który daje nam zbawienie.

W uroczystości uczestniczył także ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor diecezjalnej Caritas. Dziękował przedsiębiorcom i rzemieślnikom za wsparcie udzielane ubogim i chorym, także za pośrednictwem Caritas. Zachęcał do włączenia się w akcje "Kromka chleba dla sąsiada" i "Chleb miłosierdzia".

Brzesko. Święto chleba i miłosierdzia oraz "rycerz św. Jakuba" 

Związek Rzemiosła Polskiego uhonorował Szablą Kilińskiego - najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym - ks. Józefa Drabika, proboszcza brzeskiej fary i kustosza sanktuarium św. Jakuba, a zarazem kapelana Izby Rzemieślniczej w Tarnowie. Od razu zyskał przydomek "rycerza św. Jakuba", a on sam św. Jakubowi przekazał w darze swoją karabelę.

Aby przeczytać całość, kliknij TUTAJ.

Sunday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews