Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst i zdjęcia: ks. Jakub Kuchta. Fotogaleria: kliknij tutaj.

13 sierpnia, po 80 latach od objęcia przez ks. Michała Blecharczyka obowiązków wikariusza w Brzesku ksiądz proboszcz prałat Józef Drabik wraz z trzema brzeskimi rodakami księdzem prałatem Franciszkiem Kostrzewą, księdzem Jakubem Kuchtą i diakonem Kacprem Kanią udali się do Olszówki w pobliżu Raby Niżnej, aby modlić się i oddać cześć niegdysiejszemu duszpasterzowi brzeskiej fary. Ksiądz doktor Blecharczyk w latach 1939 – 1945 był katechetą i wikariuszem w Brzesku. Kiedy opuścił naszą parafię pełnił funkcję ojca duchownego alumnów i wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Był także proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Bochni. W 1958 roku papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym w Tarnowie. Zmarł w wieku 60 lat w 1965 roku i został pochowany w rodzinnej parafii.

Była to szczególna wizyta dla Księdza Prałata Franciszka, którego z Biskupem Michałem łączyły serdeczne i ojcowskie więzi jako z dawnym katechetą, wikariuszem i wychowawcą w czasach seminarium. Kapłani modlili się wspólnie przy grobie, w którym spoczywa, jak głosi napis biskup doktor Michał Blecharczyk wraz ze swymi rodzicami i rodzeństwem; a światłość wiekuista niechaj mu świeci. 

 

Sunday the 13th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews