Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

AUTOR: AGATA COMBIK / Wrocławski Gość Niedzielny

Polskie Drogi św. Jakuba mają swój smak i czar. Co można jeszcze dla nich zrobić, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się Roku Świętego 2021 - obchodzonego, gdy uroczystości ku czci Apostoła przypadają w niedzielę?

Parlament Jakubowy – gromadzący różne instytucje, bractwa, stowarzyszenia zajmujące się polskimi Camino – obradował po raz szósty, rok po sesji w Toruniu. Jego członkowie podsumowali realizację poprzednio wytyczonych zadań, działania podejmowane w ciągu minionego roku przez poszczególne organizacje, grupy, regiony.

– Trzecia część obrad była poświęcona temu, co chcielibyśmy zrobić w przyszłym roku w Polsce, także w perspektywie roku 2021 – mówi Emil Mendyk, prezes stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce w rozmowie z GN. – Myśleliśmy nad konkretnymi działaniami promocyjnymi, informacyjnymi. Rozmawialiśmy o poprawie oznakowania, o jego zestandaryzowaniu, wspólnym wzorze tablic informacyjnych. Ważnym przedsięwzięciem, które w tej chwili realizujemy dzięki dotacji z MSZ, jest pełna digitalizacja polskiej drogi św. Jakuba. Będziemy proponować etapy dzienne – przy czym każdy taki etap zostanie opisany, wyposażony w zdjęcia, ślady GPS, listę miejsc noclegowych. W wersji polskiej te opisy będą dostępne na naszej stronie: camino.net.pl, a w wersjach francuskiej, angielskiej, niemieckiej - na stronie camino-europe.eu. Pojawiło się sporo propozycji dotyczących 2021 roku – jak konkurs plastyczny dla szkół poświęcony św. Jakubowi, konspekt przygotowany z myślą o przeprowadzeniu lekcji na temat Apostoła i Camino, starania o wystosowanie przez Episkopat specjalnego listu w 2021 r. – by świadomość istnienia Camino i jego specyfiki wzrastała; pozyskanie ambasadorów Dróg św. Jakuba, prace nad ogólnopolskim paszportem pielgrzyma czy zorganizowaniem specjalnej sztafety w 2021 r.

Aby przeczytać całość i oglądnąć fotogalerię, kliknij TUTAJ.

 

Thursday the 23rd - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews