Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Oto krótka historia kościoła filialnego w naszej parafii:

1904 – pożar modrzewiowego kościołka szpitalnego p.w. Ducha Św.

1939 – Brzeski rodak, ks. Jan Fortuna z własnej fundacji oraz ofiar mieszkańców Brzeska rozpoczyna odbudowę kościoła, niestety wybuch II wojny światowej przerywa prace.

1957-1960 – ks. Jan Fortuna kontynuuje odbudowę kościoła.

1961 – 1987 w kościele Ducha Św. odbywa się katechizacja. Katechizują tutaj księża: ks. Jan Kordela, ks. Edward Limanówka, ks. Stanisław Jurek, ks. Marian Grzanka.

17.03.1962 r. ks. biskup Karol Pękala eryguje kaplicę Ducha Św.

16.07 1993 powstała nowa parafia w Brzesku p.w. Miłosierdzia Bożego i od tego momentu aż do wybudowania nowej świątyni w 1999 r. gromadzi się tutaj na Mszy św. nowa wspólnota parafialna.

Aktualnie w każdą niedzielę była tam sprawowana Msza św. o godz. 10.00 a w każdą sobotę Msza św. o godz. 7.30 z nieustanną Nowenną do Ducha Św. W kościele tym mają także swoje spotkania narzeczeni na Dniu Skupienia dla Narzeczonych oraz raz w miesiącu, w trzecią niedzielę, Msza św. dla głuchoniemych z całego rejonu brzeskiego.

W roku 2019 postanowiono wyremontować generalnie kościół, wykonując przede wszystkim termomodernizacją i budowę dachu, dotychczas był to stropodach pokryty papą. W maju rozpoczęły się prace remontowe, które według projektu mgr inż. Alfreda Budziocha wykonuje firma remontowo – budowlana TAP-MAL z Barcic
a instalację elektryczną Zakład Elektroinstalacyjny Eugeniusza Kopacza z Brzeska, krzyż z blachy kwasoodpornej /kajneru/ wykonała firma ALU – SPAW Dominika Wydro z Okocimia.

W tym roku przypada 40. Rocznica pierwszej pielgrzymi św. Jana Pawła do Polski i jego prorocze wołanie z Placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Dlatego we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II,
22 października, zaplanowaliśmy poświęcenie odnowionego kościoła i zaprosiliśmy z biskupią posługą ks. biskupa Stanisława Salaterskiego, który jako uczeń brzeskiego liceum, uczęszczał na katechizację do tego kościoła.

Zwracamy się także z wielką prośbą do Wszystkich, a szczególnie tych którzy w różny sposób związani są z tym kościołem, o pomoc finansową w pokryciu wszystkich kosztów związanych z tym remontem i zakończeniu prac.
Za wszystkie dotychczasowe ofiary składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!

Ofiary można składać na tacę z imieniem i nazwiskiem oraz adresem / wszystkie ofiary są wpisywane do Księgi Ofiarodawców/ lub wpłatę na konto parafii z dopiskiem:

Darowizna na cele kultu – Kościół DS.

Nr konta: 06 1020 4984 0000 4702 0030 8551 

Zapraszamy do obejrzenia foto galerii z prac remontowych na kościele Ducha Św. - kliknij TUTAJ.

Sunday the 13th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews