Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst: Maria Dziwiszewska

To było w pierwszą sobotę października b.r. Przed Mszą św. o godzinie 8:00 w parafii  NMP Matki Kościoła w Brzesku, Rycerstwo Niepokalanej prowadziło różaniec wynagradzający. A po modlitwie Siostra zaintonowała nie Hymn Rycerstwa, jak co miesiąc, a pieśń: Ciebie Jakubie sławimy, śpiewając Tobie z radości, Ciebie rybaku, którego pociągnął Chrystus ku szczytom.… Prześpiewaliśmy wszystkie zwrotki. Obecni w kościele, stojąc, czekali na wejście księży. Drzwi od zakrystii nadal były zamknięte. Nastąpiła chwila konsternacji. Przedłużającą się ciszę nagle przerwał donośny głos dochodzący z zewnątrz. Oczywiście, wiedzieliśmy o celu uroczystości, wchodząc do kościoła widzieliśmy imponującą tablicę pamiątkową , przewiązaną czerwoną wstęgą. Było słychać modlitwę podczas  jej poświęcenia w 1 rocznicę wyniesienia naszej świątyni do rangi sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

I dopiero teraz  weszli do kościoła ministranci, lektorzy, członkowie Bractwa Jakubowego w pielgrzymich strojach, kapłani i ceremoniarze… Głównym celebransem był ks. dr Jacek Sporych, caminista, Rektor Seminarium Duchownego w Tarnowie. W koncelebrze uczestniczyło 6 księży.

Ks. Proboszcz, Józef Drabik, kustosz sanktuarium, przypomniał  historyczne dla nas daty:
- 24 lipca 2010 roku, kiedy ks. bp. Wiktor Skworc podpisał dekret o nadaniu Brzesku patronatu św. Jakuba Apostoła. Potem umieszczono  tablicę informacyjną na murze świątyni po prawej stronie drzwi od ul. Chopina;
- 5 października 2018 r., gdy  ks. bp Andrzej Jeż ogłosił nasz kościół  Sanktuarium św. Jakuba;
- 5 października 2019 – pierwsza rocznica istnienia Jakubowego Sanktuarium w Brzesku.

Homilię wygłosił ks. dr  Jacek. Była tak przekonywująca, że docierała nie tylko do umysłów ale i serc słuchaczy. Dlatego, moi Drodzy Czytelnicy, przytoczę Wam duże fragmenty  jego wypowiedzi, bo motywowały do zamyślenia nad sobą, naszą Ojczyzną i przyszłością świata. Na pewno warto… ruszyć w drogę… i podjąć walkę…

Rozpoczął słowami Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II: ’Pozwól mi się zatrzymać, pozwól mi się zatrzymać u progu’. W dzisiejszych czasach – mówił –  zawsze się gdzieś śpieszymy, za czymś gonimy, brakuje nam czasu, nie zastanawiamy się, ciągle szybko, by zdążyć. Ale jeżeli zawsze będziemy się tak spieszyć, stracimy wiele po drodze… Trzeba się zatrzymać. Pomyśleć. Wstąpić do kościoła. To znajdziemy sens   życia. Nabierzemy ducha, by mieć siłę do życia, które nie jest łatwe… Punktem wyjścia teologii jest zdumienie, które pozwala człowiekowi pytać o sens i początek swojego istnienia. Ono jest w Bogu. Można z Nim wejść w relacje, zapytać o rzeczy, które przekraczają rzeczywistość. Prorok z dzisiejszego czytania zarzuca ludziom, że wielu z nich zapomina o Bogu, nie chce o Nim pamiętać, rezygnuje z Boga.  I teraz też tak jest: odwracamy się od Pana, a gonimy za światowymi bożkami: bogactwem, karierą, wygodnictwem, używaniem… Tak nie może być. Codziennie musimy się nawracać, nie wolno zasmucać Boga, jak tamci z Księgi proroka Barucha.  Trzeba  zadawać sobie pytanie: Czy ja wierzę, czy kocham dobro, czy nie zawodzę?...Wiara nakłada obowiązek podejmowania walki ze złem w obronie zbawczych zamiarów Bożych… Bóg objawiał swe prawdy „prostaczkom”, wchodził z nimi w relacje, słuchał i odpowiadał prosto i zrozumiałe, by dobrze pojęli. Wiedział, że jesteśmy tylko ludźmi. Jan Paweł II powiedział tak: Jeżeli jesteś słaby, popatrz w górę. Tam zawsze jest ręka Boga. Ona cię wesprze. Rozumiesz?

Obiecajmy dziś Bogu, że będziemy o niego walczyć. Nie zatraćmy dziedzictwa przodków. W obliczu współczesnych zagrożeń na nowo powróćmy do wiary, napełniajmy świątynie. Nie tylko w niedzielę. Św. Jakub zaprasza nas do pielgrzymowania, bycia w drodze. Najpierw trzeba zaryzykować, wyruszyć poza swój maleńki świat, szukać dobra wszędzie, gdzie ono jest, promować je, bo od niego zaczyna się miłość. Będziemy szczęśliwi, jeżeli poczujemy się dziećmi Boga. Niech wiara będzie radością naszej codzienności. I zakończył słowami wstępu: Pozwól mi się zatrzymać, pozwól mi się zatrzymać u progu.

Po zakończeniu Mszy św. ks. Proboszcz podziękował ks. Rektorowi za przyjęcie zaproszenia, przewodniczenie w Eucharystii i wygłoszoną homilię oraz wszystkim, którzy wsparli dzieło ufundowania tablicy pamiątkowej. Zaprosił obecnych do uczestnictwa w dalszej części uroczystości: adoracji, okadzeniu ołtarza w sanktuarium i w spotkaniu z autorem książki „Droga św. Jakuba w Polsce”, dr Łukaszem Mrozem z Przeworska.

Wykład ten poparty audiowizualnym pokazem promował książkę . Autor przeszedł całą drogę do Santiago de Compostela pieszo i rowerem, pokazał więc widoki z pięknego, ale trudnego szlaku, oznakowania dróg, wielu pątników, mijane miejsca. Przedstawił wiele wykresów dotyczących ilości pielgrzymów, którzy dotarli do dalekiej Hiszpanii od średniowiecza, aż po czasy dzisiejsze. Np. w 1982 roku, gdy w Santiago był nasz papież Jan Paweł II, który jakby spowodował powstanie Aktu Europejskiego, dotarło do grobu Jakuba 100 000 pielgrzymów, a w roku 2018 już 327 378.

Obecnie istnieje 37 wytyczonych i oznakowanych odcinków Drogi Jakubowej o długości  6816 km, dlatego ten szlak nazwano najdłuższą drogą Europy. Jest w Polsce wiele parafii p.w. św. Jakuba, ale tylko 6 sanktuariów:  Jakubowo, Szczyrk, Więcławice Stare, Małujowice, Lębork i Brzesko. Warto wspomnieć, że w tym roku  w południowej Polsce wprowadzono jednodniowe pielgrzymki od etapu do etapu. Jest to niedzielne  pielgrzymowanie karpackie (z Przeworska) i sobotnie  z Brzeska.

Thursday the 17th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews