Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Autor: ks.Zbigniew Wielgosz / Tarnowski Gość Niedzielny

Biskup Stanisław Salaterski poświęcił odnowioną świątynię pw. Ducha Świętego.

Uroczystość odbyła się we wtorek 22 października. Aktu poświęcenia kościoła pomocniczego pw. Ducha Świętego bp Salaterski dokonał na początku Mszy św.

Na pamiątkę tego wydarzenia została odsłonięta okolicznościowa tablica.

W homilii bp Salaterski przywołał ks. Jana Fortunę, inicjatora powstania kościoła i jej budowniczego.

- Ks. Jan rozpoczął budowę tego kościoła jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, jakby czuł, że idą ciężkie czasy i rodakom będzie potrzeba umocnienia ducha wobec bestialstwa i niepewności, które wdarły się do każdego domu razem z niemieckimi i sowieckimi żołnierzami. Kiedy katechezę wyrzucono ze szkół, to miejsce stało się zbawienne dla młodych pokoleń. Przez wiele lat tysiące uczniów brzeskich szkół korzystało z tego kościoła, z sal katechetycznych, tylko dlatego, że był „szalony” ks. Jan Fortuna. Jego otwartość na Ducha Świętego zaowocowała nie tylko kościołem, ale i pokoleniami mieszkańców całego regionu, którzy tutaj poznawali Boga, uczyli się kochać Kościół, którzy tutaj odkrywali powołanie kapłańskie i zakonne, którzy przygotowywali się do życia w małżeństwie i rodzinie - mówił kaznodzieja.

Warto przypomnieć, że obok cmentarza istniał od XVI wieku drewniany kościółek pw. Ducha Świętego, który okazał się ratunkiem dla brzeskiej parafii po wielkim pożarze miasta w 1863 roku, kiedy spaliły się niemal wszystkie domy w Brzesku łącznie ze świątynią parafialną. Wówczas nabożeństwa odbywały się w ocalałym z pożogi kościółku pw. Ducha Świętego. Niestety, w 1904 roku miasto znów dotknął pożar. Ogień strawił znów większą część miasta łącznie z kościołem parafialnym i kościołem Ducha Świętego.

Mieszkańcy Brzeska ciągle myśleli o odbudowie małej świątyni, ale czas jej postawienia przyszedł za ks. Jana Fortuny, kapłana wywodzącego się z Brzeska, który oddał na ten cel swoje oszczędności. W zamyśle budowniczego miał to być kościół szkolny z salami katechetycznymi do nauki religii.

Budowa rozpoczęła się w 1957 roku i została ukończona trzy lata później. Ks. Fortunę w tym dziele wspierała brzeska parafia oraz okoliczne wspólnoty, a także indywidualni darczyńcy. Od 1962 roku odbywały się tam lekcje religii. 17 marca 1962 roku bp Jan Stepa erygował w budynku kaplicę pw. Ducha Świętego.

Aby przeczytać całość, kliknij TUTAJ.

Sunday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews