Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst, zdjęcia i film: ks. Marian Kostrzewa / Portal Diecezji Tarnowskiej

Dziekan Kapituły Katedralnej w Tarnowie ks. dr Adam Nita, dzięki specjalnemu upoważnieniu Biskupa Tarnowskiego, zainstalował dnia 5 listopada 2019 r. nowych kanoników tejże Kapituły.

Tego dnia do grona kanoników gremialnych dołączyli: ks. Józef Drabik, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku, ks. Jacek Soprych, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i ks. Ryszard Nowak, sekretarz Biskupa Tarnowskiego.

- Tym samym nowo przyjęci kanonicy powiększyli grono kapłanów, których zadaniem jest troska o piękno liturgii w Katedrze – mówi ks. dziekan Adam Nita.

- Kapituła Tarnowska sięga swoją historią 17 kwietnia 1400 roku, kiedy to właśnie biskup krakowski Piotr Wysz erygował Kapitułę Kolegiacką przy kościele parafialnym w Tarnowie, podnosząc kościół parafialny w Tarnowie do godności kolegiaty. Kapituła ta przetrwała do czasu utworzenia Diecezji Tarnowskiej. Papież Pius VI, erygując 13 III 1786 r. Diecezję Tarnowską, bullą „In suprema beati Petri cathedra” podniósł do rangi katedry kościół kolegiacki i równocześnie w miejsce Kapituły Kolegiackiej utworzył Kapitułę Katedralną – przypomina ks. Dziekan.

Po zakończeniu instalacji, zebrani na uroczystości modlili się podczas mszy św. za zmarłych kanoników kapituły. Homilię wygłosił nowy prałat, ks. dr Jacek Soprych, który przypomniał postaci wybitnych poprzedników i zachęcił do pielęgnowania pamięci o kapłanach, którzy już odeszli do wieczności.

- Zapytajmy się dziś o wdzięczność wobec zmarłych kapłanów, szczególnie tych którzy na jakimś odcinku naszego życia nam służyli, ochrzcili nas, przygotowali do pierwszej spowiedzi i komunii świętej, przygotowali do sakramentu bierzmowania, pobłogosławili związek małżeński, towarzyszyli rozwiązywaniu różnych trudności naszego życia. Czy wspominam w modlitwie przed Panem Bogiem? Czy pamiętam o tych, którzy już odeszli? Czy wiem gdzie jest ich grób? Może jest gdzieś na drugim krańcu Polski, gdzie nie mamy możliwości stanąć nad nim z modlitwą, ale na naszym cmentarzu są inne groby kapłańskie… Czy zatrzymuję się przy nich choć na jedną Zdrowaś Maryjo?

Zapraszamy do oglądnięcia reportażu z tego wydarzenia, a także do naszej fotogalerii - KLIKNIJ TUTAJ.

Monday the 14th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews