Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst: Maria Dziwiszewska

Co miesiąc Zespół Synodalny przy naszej parafii zwraca się do mieszkańców Brzeska z prośbą o zapoznanie się z ankietą i włączenie do tematyki „zadanej” nam przez Komisję Synodalną. Na wypowiedzi pisemne czeka w kościele skrzynka lub strona internetowa  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szkoda tylko, że odpowiedzi na ankiety nie są liczne, bo te, które otrzymujemy są świadectwem dużej wiedzy respondentów na tematy parafialnej rzeczywistości i  troski, by… było lepiej.

Na styczniowe spotkanie wpłynął tylko jeden głos. Właśnie taki, że warto go zacytować. Jest anonimowy, więc nie mamy możliwości podziękować jego autorowi, może raczej autorce, za refleksje i troskę. Bóg zapłać!

Z moich obserwacji wynika, iż obecnie zmniejszyła się liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Duży wpływ miały na to programy społeczne realizowane przez Rząd RP. Ludzi potrzebujących wsparcia nigdy nie braknie, gdyż są osoby niezaradne życiowo lub uchylające się od pracy, uwikłane w różne nałogi. Te osoby nie włączają się w życie parafii, a wręcz są nieraz wrogo nastawione do Kościoła, ale niekiedy chętnie skorzystałyby z pomocy materialnej ofiarowanej im przez „Caritas” parafialną.

Zdarza się, że osoby religijne i praktykujące nie potrafią zrozumieć człowieka potrzebującego, krytycznie go oceniają, jeśli dowiedzą się, że korzysta z pomocy „Caritas”, a przecież każdy posiada swoją godność i jeżeli zwróci się o pomoc, to myślę, że rzeczywiście  znalazł się w krytycznej sytuacji.

Na terenie naszej parafii działa prowadzona przez MOPS noclegownia dla bezdomnych mężczyzn. Nocują tam osoby, które z różnych przyczyn nie mają domu. Często borykają się z chorobą alkoholową i nie mają żadnych perspektyw na zmianę swojego losu i statusu społecznego. Oni potrzebują kontaktu z innymi. Gdy się z nimi rozmawia, czują się lepiej, bo ktoś się do nich odezwał…bo traktuje ich godnie i nawet nie potrafią podziękować za to, że poświęciło im się trochę czasu i uwagi. Niekiedy otwierają się i opowiadają swoje pogmatwane historie.

Wydaje mi się, że istnieje potrzeba uwrażliwienia parafian na takie osoby, by nie patrzyli na nich, jak na kogoś gorszego, ale zobaczyli w nich człowieka i brata, bo wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga … i nawet, jeśli nie możemy im pomóc, to przynajmniej nie potępiajmy ich, módlmy się za nich, a może nawet dobre słowo, które do nich skierujemy, rozpali w nich chęć pracy nad sobą  i podjęcie próby zmiany swojego życia i losu.

Tyle autorka. Cenimy jej głos i apelujemy do Parafian, by dzielili się z nami swoimi przemyśleniami. Poświęćmy sprawom ważnym dla lokalnego Kościoła choć trochę swojego czasu. Rozmawiajcie o tym i piszcie, co można zrobić, by poprawić sytuacje zasygnalizowane w ankiecie, która  jest wykładana w kilkudziesięciu egzemplarzach obok skrzynki synodalnej na 2 tygodnie przed spotkaniem Zespołu. Wypowiedzi nie muszą być takie długie, jak ta wyżej zacytowana. Można tylko w kilku zdaniach zasugerować swoje przemyślenia. Czekamy!

Sunday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews