Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

PARAFIA TERYTORIALNA A PERSONALNA TROSKA JEJ WŁASNEGO PASTERZA

Nasz bp Leszek Leszkiewicz zapytał papieża Franciszka w czasie pielgrzymki do Polski podczas Światowych Dni Młodzieży, 27 lipca 2016 r:  „Co nam proponujesz? Do czego nas zachęcasz, abyśmy mogli budować  w naszym świecie wspólnotę Kościoła w sposób owocny, płodny, z radością, z dynamizmem misyjnym?

Papież odpowiedział: Parafia jest nietykalna. Tam należy realizować wszelką zdolność kreatywności; a kiedy parafia rozwija się w ten sposób, to dokonuje się to, o czym mówiłem o uczniach-misjonarzach – nazywam to „parafia wychodząca”. (…) Trzeba być pomysłowym, poszukiwać, wychodzić, szukać ludzi, postawić się w trudnościach, jakie przeżywają (…) Macie lud zdyscyplinowany, a to jest łaską od Boga (…), Jeśli nie będziecie ich szukać, jeśli się do nich nie zbliżycie – nie przyjdą (…).Wychodzić i szukać, tak jak uczynił to Bóg, który posłał swego Syna, aby nas szukał. Nie wiem, czy nie jest to odpowiedź zbyt uproszczona, ale nie mam innej.

W adhortacji apostolskiej  „Evangelii gaudium” nr 28 napisał: „Musimy jednak przyznać, że wezwanie do rewizji i odnowy naszych parafii nie przyniosło jeszcze wystarczających owoców, aby były bliżej ludzi, stanowiły środowiska żywej komunii, uczestnictwa i ukierunkowały się całkowicie na misję”.   

Podejmując myśl papieża Franciszka, odpowiedzmy na pytania:

Jak możemy ocenić dynamizm (aktywność) naszej wspólnoty parafialnej? Jak nasza Parafia działa? Które obszary duszpasterskiego zaangażowania uznać możemy za mocne w Parafii?  Które wymagają jeszcze wsparcia? 
W jaki sposób możemy wzmacniać pracę naszych duszpasterzy, ich personalną troskę o parafię terytorialną?   

Sunday the 13th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews