Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj
Szczegóły: | Utworzono: 21 marzec 2020 | Odsłony: 17719

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus !

Nikt z nas, kapłanów i Was wiernych, nie był w stanie przewidzieć, że Wielki Post i pewnie Wielkanoc 2020 roku będzie miał taki przebieg.

Obserwując statystyki można było stwierdzić, że zmniejsza się liczba uczestniczących w niedzielnych Mszach św. Sami sygnalizowaliście, że w kościele jest coraz mniej dzieci i młodzieży. Czas Wielkiego Postu zmieniał ten obraz – licznie gromadziliśmy się na Gorzkich Żalach, bardzo licznie uczestniczyliśmy w Drogach Krzyżowych, a szczególnie tej ulicami naszego Miasta.

Dziś, stosując się do zaleceń władz państwowych i kościelnych, kościoły wprawdzie w Polsce ciągle otwarte ale opustoszały. Teraz, odczytujemy to jako łaskę, że mogliśmy przeżyć rekolekcje wielkopostne, że odbyła się u nas wizytacja kanoniczna, gdzie biskup Andrzej mógł spotkać się z każdym, odwiedził nasze szpitale i domy zakonne, mógł porozmawiać osobiście z każdym z nas kapłanów, a młodzieży naszej parafii udzielił sakramentu bierzmowania. Za kilka dni wszystko tak bardzo się zmieniło i w życiu naszej parafii i zapewne w Waszych planach osobistych. Bardzo szybko zrozumieliśmy jak ulotne i kruche są ludzkie plany, jak ważnym jest zaufać Bożej Opatrzności.

Ta Wielkanoc będzie inna od wszystkich jakie przeżywaliśmy dotychczas – nie wiemy jak długo ta bardzo trudna sytuacja się utrzyma.

Nie traćmy ducha. Niech ten czas będzie czasem oczyszczenia naszej wiary i wzrostem tęsknoty za Bogiem.

Każdy wierzący jest Świątynią Ducha Świętego (por. 1 Kor 3,16), w której oddajemy Bogu nieustanną cześć – do tego uzdolnił nas Pan Jezus stając się człowiekiem, czyli jednym z nas. Pozostając w naszych domach, zechciejmy sobie uświadomić słowa samego Jezusa: „Bo gdzie dwaj albo trzej zebrani w imię moje tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)  - byliśmy i jesteśmy „Kościołem Domowym”. Właśnie w naszych domach powróćmy do modlitwy rodzinnej i wzajemnej troski o siebie. Tam gdzie był gniew i niezgoda, jest okazja aby się pojednać i nawzajem sobie wybaczyć wszelkie urazy.

Mamy prawo odczuwać strach, bo jest to ludzie uczucie, Mamy prawo zadawać sobie pytania i takie pewnie się rodzą: „gdzie w tym wszystkim jest Bóg, „dlaczego tak nas doświadcza”, „jaki sens jest tego wszystkiego”…

Wiele z tych pytań pozostanie bez odpowiedzi, inne zmienią nas wewnętrznie. Nie możemy jedynie popadać w rozpacz i zwątpienie.

Bóg jest nad tym wszystkim!

Nie wolno nam utracić ducha.

Drodzy!

Dla nas kapłanów to też trudne i bolesne doświadczenie, które uczy nas pokory. Dotąd, przewodnicząc Mszy św. czy nabożeństwom mieliśmy przed sobą kościół zapełniony, a dzisiaj rozumiemy ból niektórych kapłanów z Europy zachodniej, którzy bardzo często celebrują Eucharystię w pustych kościoła czy przy garstce wiernych.

Dla Was, którzy mieliście okazję  codziennie uczestniczyć we Mszy św. a nawet w kilku do wyboru dziennie i może do tego nawet aż nazbyt przywykliśmy – mamy okazje uświadomić sobie sytuację w niektórych krajach misyjnych, gdzie kapłan dociera
z Mszą św. raz lub maksimum dwa razy w roku.

Drodzy – prosimy Was, módlcie się wspólnie w swoich domach, korzystajcie z internetowej transmisji Mszy św. z naszego kościoła. Kościół jest cały dzień otwarty, trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, w konfesjonale dyżuruje kapłan. Jesteśmy jako kapłani, cały czas do waszej dyspozycji. Zgłaszajcie wszelkie sprawy i sytuacje kiedy będziecie potrzebowali pomocy i wsparcia, zachowajcie wszelkie środki ostrożności. Wierzymy, że jak Bóg da, to trudne doświadczenie minie i znowu wszyscy spotkamy się na modlitwie w naszym parafialnym kościele.

Zostańcie z Bogiem

Wasz Proboszcz wraz z Księżmi Wikariuszami i Emerytami

Duszpasterze Brzeskiej Fary.