Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj
Szczegóły: | Utworzono: 23 czerwiec 2020 | Odsłony: 14740

Fotogaleria: kliknij TUTAJ.

Z pewną dozą niepewności, ze względu na wciąż jeszcze dającą o sobie znać epidemię, przedstawiciele naszego Bractwa wybrali się do Jakubowa w diecezji zielonogórsko - gorzowskiej, by wziąć udział w ogólnopolskim zebraniu Bractwa św. Jakuba Apostoła.

Szczególną okazją do zorganizowania zjazdu była 15. rocznica otwarcia najstarszego szlaku jakubowego i jubileusz dostojnego gospodarza, Kustosza Jakubowego Sanktuarium, ks. Stanisława Czerwińskiego.

Spotkanie rozpoczęło się wyśmienitym poczęstunkiem, przywracającym siły po długiej podróży, a następnie zainaugurowano obrady walnego zgromadzenia członków stowarzyszenia. W zebraniu wzięły udział następujące oddziały Bractwa: z Jakubowa, Szczyrku, Piotrkowa Kujawskiego, Ośna Lubuskiego i Brzeska.

Uczestnicy dzielili się wzajemnie doświadczeniami, składając sprawozdania ze swojej działalności, a także poddawali propozycje kolejnych inicjatyw, związanych z kultem św. Jakuba i rozwojem szlaków jakubowych, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się Roku Jakubowego 2021. Zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, m.in. tzw. Dzień Polski w Santiago de Compostela, kiedy to pielgrzymi z całej naszej Ojczyzny będą udawać się do grobu Apostoła.

Rzecz jasna, plany te snuto z wielką pokorą, ale również nadzieją, że jednak z Bożą pomocą zostaną one chociaż w części zrealizowane.

Po zakończonych obradach, był czas na przebranie się w stroje poszczególnych Bractw oraz na krótki spacer po urokliwej okolicy i sesje zdjęciowe.

My zaprezentowaliśmy się w nowych strojach, ufundowanych ostatnio przez naszego ks. Proboszcza, a dopasowanych kolorystycznie do szat św. Jakuba z ołtarza brzeskiego Sanktuarium, co nie uszło uwadze pozostałych członków zgromadzenia i wywarło niemałe wrażenie oraz podziw.

Kulminacyjnym punktem spotkania była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Stefana Regmunta, podczas której polecaliśmy naszą wspólnotę i ks. Jubilata Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.