Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Ks. Zbigniew Wielgosz / Gość Tarnowski

Po raz dziesiąty, idąc etapami od Pilzna, pielgrzymi z par. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku, wyruszyli na Drogę św. Jakuba. 18 lipca pokonali odcinek z Ojcowa do Zawady. Tak o tym opowiada jedna z uczestniczek marszu - Justyna:

Ultreia et suseia - "Idźmy dalej i wyżej!". Zawołanie, które towarzyszyło średniowiecznym pielgrzymom do Santiago de Compostela, jest mottem również naszego pielgrzymowania.

X etap rodzinnego pielgrzymowania Drogami św. Jakuba rozpoczął się tradycyjnie Mszą świętą, która została odprawiona w Ojcowie w kaplicy na wodzie przez ks. proboszcza Józefa Drabika, który podjął się logistyki dowiezienia pielgrzymów z Brzeska do Ojcowa, oraz ks. Jacka, który od samego początku jest duchowym opiekunem brzeskich pielgrzymów jakubowych.

Ciekawa jest historia powstania tej kaplicy. Jej budowa była prowadzona w czasach, gdy Ojców był pod zaborem rosyjskim i zgodnie z rozporządzeniem cara nie wolno było wznosić żadnych obiektów sakralnych na „ziemi ojcowskiej”. Jednak pomysłowi mieszkańcy Ojcowa postanowili ominąć ten zakaz i na kaplicę zaadaptowali istniejące łazienki zdrojowe. Po przebudowie w 1901 roku nad potokiem powstała kaplica pw. św. Józefa Robotnika, zwana też kaplicą na wodzie, ponieważ wznosi się ona nad potokiem Prądnik przepływającym pod nią.

Ks. Drabik w krótkim kazaniu porównał kaplicę zbudowaną nad płynącym potokiem do „Kościoła, który trwa, bo ma mocne fundamenty, gdy świat ciągle się zmienia, jak nurt płynącej rzeki, w ciągle zmieniającym się biegu historii”.

Po Mszy św., po spotkaniu z proboszczem z Grodziska, który opiekuje się kaplicą i na dodatek okazał się wytrawnym caminowiczem, który przeszedł już kilka europejskich Dróg Jakubowych, oraz po lekkim posiłku, rozpoczęliśmy wędrówkę szlakiem Via Regia, biegnącym przez jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - Ojcowski Park Narodowy, odwiedzając kolejno Grodzisko, zamek w Pieskowej Skale, docierając do miejscowości Sułoszowa, jednej z najdłuższych miejscowości w Polsce Tutaj zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęcie przez dziekana ks. Leszka Kołczyka.

Aby przeczytać całość, kliknij tutaj.

Monday the 14th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews