Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

 1. Styczeń: XV Konkurs Kolęd i pastorałek o Muszlę św. Jakuba”.
 2. Wizytacja kanoniczna 29.02.-01.03. – biskup diecezjalny Andrzej Jeż ( poprzednia wizytacja w roku 2010 przeprowadzona przez ówczesnego biskupa diecezjalnego Wiktora Skworca).
 3. Diecezjalny Dzień Skupienia Modlitewnych Grup o. Pio.
 4. Czas epidemii – ograniczenia sanitarno – epidemiologiczne co do ilości osób w kościele, dezynfektory, maseczki, dystans. Kościół pozostaje cały czas otwarty, adoracja Najświętszego sakramenty w ołtarzu wieczystej adoracji, dyżur w konfesjonale codziennie przez 5,5 godziny, cztery razy dziennie  podawana jest Komunia św., możliwość uczestniczenia we Mszy św. on-line z kościoła parafialnego. Komunia św. duchowa. Codziennie o 20.30 różaniec, odmawiany przed Najświętszym Sakramentem w kościele św. Jakuba. 
 5. Triduum Sacrum i Święta Wielkanocne – najdotkliwsze obostrzenia, celebracje bez udziału wiernych. Pusty Plac św. Piotra w Rzymie i samotny papież Franciszek.
 6. Od maja, zachowując przepisy sanitarne oraz co do ilości osób w kościele, wracamy do świątyni. Nabożeństwo fatimskie z sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim od maja do października prowadzi ks. Jakub Kuchta.
 7. Prymicje ks. Kacpra Kani, trzecie w ostatnim dziesięcioleciu. W seminariach dwóch kleryków: WSD Tarnów i OO Dominikanie Kraków.
 8. Jubileusze 25. lat kapłaństwa księży Marka Bacha i Jacka Wrony.
 9. Boże Ciało bez procesji ulicami miasta jedynie wokół kościoła.
 10. Odpust parafialny ku czci św. Jakuba celebrują neoprezbiterzy, którzy rok wcześniej
 11. w naszym sanktuarium przyjęli święcenia diakonatu.
 12. Piesza Pielgrzymka Tarnowska – sztafetowo.
 13. Rodzinne Pielgrzymowanie Drogami św. Jakuba od maja do grudnia, 7 etapów od Krakowa do Piekar Śląskich. Opiekunowie duchowi pielgrzymów: ks. Jacek Walczyk i ks. Marcin Gazda.
 14. VII Parlament Jakubowy w Brzesku
 15. Adwent: Rekolekcje adwentowe prowadzi ks. ppor. dr Marcin Krępa – dyrektor Domu Rekolekcyjnego we Ciężkowicach. Roraty dla dorosłych „Przygotować serce na spotkanie z Chrystusem” ks. Łukasz Polniaszek, Roraty dla dzieci „Wielka Tajemnica” ks. Marcin Gazda.
 16. Statystyka: ochrzczonych 73, do I Komunii św. 94, bierzmowanych 70, śluby 29, pogrzeby 119. 
 1. Plany: Rok Święty Compostelański (Jakubowy) papież przedłużył do roku 2022 ze względu na pandemię. Rok św. Józefa 8 XII 2020 do 8 XII 2021 iż powiedziany przez papieża Franciszka od marca Rok Świętej Rodziny. W roku 2021 będziemy także przeżywali 100. lecie oddania Polski Najświętszemu Sercu P. Jezusa.
 2. Rozliczenie materialne: Pensja pracowników – 93 600 rocznie (organistka, zakrystianka, pracownik kościelny oraz sprzątaczka). Miesięczny koszt związany z wypłatą wynagrodzenia pracownikom kościelnym – 7800 zł.

Opłata za media – prąd, gaz woda, śmieci (kościół parafialny, kościół Ducha Św., Dom katechetyczny, pomieszczenia parafialne na plebanii – 98 315 zł. Ogrzewanie kościoła- 29,5 tony ekogroszku – 27 508 zł. Ubezpieczenie kościoła oraz innych obiektów kościelnych – 8 700 zł.

Od marca do maja brak składek zbieranych na Mszy św. – w tym czasie na konto parafii zostało wpłacone 16 730 zł oraz w ofiarach indywidualnych 8 650 zł. co częściowo pozwoliło na spłacanie bieżących kosztów utrzymania.

Koszt utrzymania plebanii: ze swojej pensji, na którą się składają ofiary za Msze św. i pensja szkolna, księża pokrywają koszty za wodę, gaz, prąd i śmieci oraz zakup żywności i wynagrodzenie za pracę  kucharki.

 

Sunday the 19th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews