Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

/Źródło: kliknij tutaj, Mariola Krystecka/

W niedzielę, 19 października, obchodzony będzie Światowy Dzień Misyjny. W Polsce rozpocznie on Tydzień Misyjny, któremu będzie towarzyszyć hasło: Z Ewangelią wśród narodów. 14 października w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacja orędzia misyjnego papieża Franciszka na to święto misji.

Podczas konferencji orędzie misyjne papieża Franciszka na Niedzielę Misyjną 2014 zaprezentował ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, który powiedział: „Wczytując się w tegoroczne orędzie misyjne papieża Franciszka, można zauważyć, że sięgnął on do Evangelii nuntiandi, adhortacji O ewangelizacji w świecie współczesnym, autorstwa Pawła VI, który będzie beatyfikowany w zbliżającą się Niedzielę Misyjną. Papież Franciszek już w pierwszych zdaniach jednoznacznie podkreśla – zaznaczył ks. Atłas – że ciągle jest tak wielu ludzi, którzy nie znają Chrystusa i dlatego dzieło misyjne jest nadal aktualne. Ten Światowy Dzień Misyjny – to wielkie święto misji. Jest to szczególny moment, w którym wierni z różnych kontynentów angażują się poprzez modlitwy i konkretne gesty solidarności we wspieranie młodych Kościołów na terenach misyjnych”. Papież nazywa ten dzień „świętem łaski i radości” – zaznaczył ks. Atłas. Papież Franciszek wyjaśnia, że to Duch Święty daje mądrość i męstwo tym, którzy otwierają się na Jego działanie. Natomiast świadomość, że Chrystus wspiera dzieło misyjne i towarzyszy misjonarzom, wypełnia serca głoszących Dobrą Nowinę radością. Dzielenie się wiarą, radością i ofiarą oraz łaską Bożą jest głównym przesłaniem tegorocznego orędzia misyjnego – podkreślił Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

O sytuacji Kościoła i misjonarzy w Tanzanii opowiedziała podczas konferencji s. Anafrida Biro ze zgromadzenia sióstr białych. Jak podkreśliła, Kościół w Tanzanii jest młody, ale „rośnie i rozwija się”. Już w latach 90. każda z 25 tamtejszych diecezji miała rodzimego biskupa. Kościół w Tanzanii jest ewangelizowany szczególnie poprzez katolickie ruchy, małe wspólnoty chrześcijańskie i dziecięce chóry. „Niedziela Misyjna jest okazją do dzielenia się z biedniejszym ode mnie, nie nadmiarem czy tym, co mi zbywa, lecz tym, co mam, czego też potrzebuję.” – zachęcała do solidarności z najbiedniejszymi s. Anafrida.

Niedziela Misyjna jest świętem patronalnym jednego z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Ofiary składane na tacę w ten dzień we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą fundusz solidarności tego Dzieła.

W latach 2011 - 2014 Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Polsce przekazało na pomoc misjom ok. 13,5 mln zł, w tym w 2014 r. – ok. 3,7 mln zł. Środki zostały przekazane na realizację projektów misyjnych w siedmiu krajach – Nigerii, Sudanie, Tanzanii, Bangladeszu, Kirgistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie.

„Kraje te borykają się najczęściej z problemami materialnymi i natury politycznej, a Kościół w nich jest jeszcze słabo uformowany.” – stwierdził ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW - Przekazywana pomoc ma charakter nie doraźny, ale długofalowy. To nie jest jednorazowy, realizowany w jednym roku projekt, może on trwać dwa, trzy lata. Utrzymujemy kontakt z diecezjami i parafiami, którym pomagamy, a one informują nas o postępie prac. – dodał ks. Będziński.

Obecnie 40% krajów na świecie to są wciąż terytoria misyjne.

Niedziela Misyjna jest to taki dzień w roku, kiedy każdy z nas może pomóc misyjnym parafiom we wszystkich częściach świata, niosąc Chrystusową Ewangelię nadziei i miłości. Warto budować Kościół, aby każdy zagubiony, poszukujący, ubogi i potrzebujący człowiek mógł doświadczyć Bożej miłości.

Przeczytaj "Orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2014"

 

 

Sunday the 13th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews