Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

/Źródło: TGN, kliknij tutaj, zobacz galerię, kliknij tutaj, fot.Grzegorz Brożek/
W brzeskiej farze bp Wiesław Lechowicz przyjął do posługi lektora 46 chłopaków, którzy ukończyli kurs.

Kurs zorganizował dekanalny duszpasterz LSO ks. Jacek Walczyk. - Kurs trwał dwa miesiące. Odbyło się 8, a właściwie nawet 9 spotkań z kandydatami. W każdą sobotę. Zajmowaliśmy się formacją młodych chłopaków, a także przekazaniem im wiedzy liturgicznej, biblijnej i językowej – mówi ks. Jacek Walczyk

W prowadzeniu kursu pomagali kapłani z całego dekanatu, także nauczyciele języka polskiego, którzy prowadzili zajęcia z fonetyki. Ćwiczenia poprowadził również, dla kantorów, organista z brzeskiej fary.

W kursie wzięli udział kandydaci z każdej parafii dekanatu. Ze wspólnoty pw. św. Jakuba do tej posługi przyjętych zostało 10 chłopaków. - Z czego 4 nie było wcześniej ministrantami. To ciekawe, bo najczęściej droga do posługi lektora wiedzie od ministranta, przez służbę przy ołtarzu, konsekwencję w którymś momencie, po przejściu go gimnazjum, chłopcy podejmują kolejną posługę. Kilku, jak wspomniałem ministrantami nie było. Zdecydowali się zostać lektorami podejmując dojrzałą decyzję – dodaje ks. Walczyk.

Wszyscy kandydaci, którzy ukończyli kurs, zostali dopuszczeni do posługi lektora. Nowi lektorzy pochodzą z następujących parafii: z par. pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku – 10; z par. pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku – 8; z par. pw. MB Częstochowskiej w Brzesku – 1; z Gnojnika – 5; z Gosprzydowej - 4; z Jadownik – 3, z Jasienia – 5; z Uszwi – 2, z Okocimia – 3, z Poręby Spytkowskiej – 5.

Obrzędowi przyjęcia do posługi lektora, w czasie Eucharystii 19 grudnia, przewodniczył bo Wiesław Lechowicz. - Dziękujmy Bogu za tych młodych ludzi, którzy rozpoczynają posługę lektora, módlmy się za nich, by pełnili ją z pełną odpowiedzialnością, świadomością i radością – mówił w homilii bp Wiesław Lechowicz.

Sunday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews