Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

TEKST I MULTIMEDIA: ks.Marian Kostrzewa. FOTOGALERIA: kliknij tutaj.

W bajkowej scenerii zaśnieżonych stoków Królowej Beskidu Krynickiego - Jaworzyny (1114m.n.p.m.), około 200 pielgrzymów zdążało na XXX Jubileuszowe Sylwestrowe Spotkanie Ludzi Gór. Jak co roku, gromadzi ono społeczność turystyczną z całej Polski, zwłaszcza z rejonu południowego.

Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe - już rok temu inicjator Spotkań, ks. prałat Józef Drabik, proboszcz parafii NMP Matki Kościoła i św.Jakuba w Brzesku zapowiedział, że obiekt, przy którym sprawowana jest z tej okazji Eucharystia, będzie gruntownie przebudowany. Kustosz Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej, p.Danuta Reśko ocenia, że może to trwać nawet do trzech lat. Dlatego, głównie z tej racji podjęto decyzję o zakończeniu Spotkań w obecnej formule. Aczkolwiek ks.Drabik podaje jeszcze inne argumenty - od kilku lat słabsi fizycznie i starsi wiekiem pielgrzymi nie mogą wyjechać koleją gondolową na Mszę św. Niestety, zarząd kolei zaniechał obsługi turystów w sylwestrowy wieczór. Od tego czasu frekwencja pielgrzymów jest znacznie niższa.  

Nie da się ukryć, że decyzja ta spotkała się ze smutkiem wielu pielgrzymów. Dla nich jest to tradycja, której nie można przerwać. Stanisław Papciak, który przyjechał z małej wioski w woj.podkarpackim wraz z żoną i przyjacielem Maciejem z Nowego Sącza jednogłośnie są za kontynuacją tych sylwestrowych pielgrzymek. "To bardzo ważne dla ludzi takich jak my, którzy nie chcą w sylwestra siedzieć w domu, którzy chcą uczestniczyć we Mszy świętej, a potem iść gdzieś dalej. Potem jest co wspominać, gdy się zejdzie w doliny" - twierdzą. Podobnie myślą przedstawiciele Towarzystwa Tatrzańskiego z Nowego Sącza. "zawsze można tymczasowo przenieść spotkania w inne miejsce" - podsuwają rozwiązanie. Dla innych mniejsza frekwencja jest wielką zaletą - to powrót do pierwotnej idei Spotkań, a brak komunikacji koleją gondolową sprawił, że nie ma "przypadkowych" osób, czasem będących pod wpływem alkoholu.

Nie da się ukryć, że inicjatorzy tych Spotkań - ks. Józef Drabik, p.Danuta Reśko i p.Stanisław Winter z krynickiego oddziału PTTK będą mieli twardy orzech do zgryzienia, aby zadośćuczynić oczekiwaniom pielgrzymów i znaleźć dobre rozwiązanie. 

Zapraszamy do zobaczenia naszych filmów i fotogalerii.

Monday the 27th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews