Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Toboła. Fotogaleria - kliknij tutaj.

Wezwanie „Święty Andrzeju Bobolo – Patronie Polski, módl się za nami” towarzyszyło około tysiącu członkom Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, Diecezji Rzeszowskiej i Diecezji Tarnowskiej, którzy spotkali się w sobotę  28 kwietnia w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w  w Strachocinie, koło Sanoka.

 W międzydiecezjalnym spotkaniu modlitewno – formacyjnym „Chrześcijański kształt patriotyzmu” uczestniczyli  również ks. arcybiskup Józef Michalik, senior Archidiecezji Przemyskiej, asystenci diecezjalni Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej – ks. Stanisław Potera oraz Tarnowskiej - ks. dr Jan Bartoszek, księża asystenci dekanalni i parafialni. Przybyli także: wiceprezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Kazimierz Kryla, prezesi Diecezjalnych Instytutów tj. Danuta Figiela z Przemyśla, Jeremi Kalkowski z Rzeszowa oraz Robert Rybak z Tarnowa. Obecny był Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław  Ortyl wraz z małżonką.

Program sobotniej uroczystości koncentrował się wokół wspólnej Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Józef Michalik. Ksiądz Arcybiskup przypomniał między innymi ważną i odpowiedzialną rolę Akcji Katolickiej w Kościele i zadania jakie jej wyznaczył w swoim nauczaniu papież Jan Paweł II.

Mszę świętą poprzedziła Droga Krzyżowa z rozważaniami nawiązującymi do życia i męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli. Rozważaniom Męki Pańskiej towarzyszyły relikwie Świętego, niesione przez przedstawicieli dekanatów Diecezji Tarnowskiej.

Po mszy świętej parafianie ze Strachociny z księdzem proboszczem Józefem Niżnikiem ugościli całą, liczną grupę pielgrzymów ciepłym poczęstunkiem, przygotowanym przez tutejszą Akcję Katolicką i Koło Gospodyń. Ksiądz Proboszcz opowiedział zebranym o historii sanktuarium, o świętym Andrzeju, łaskach i cudach otrzymywanych za jego pośrednictwem oraz rozwoju kultu Świętego, do którego on sam się również przyczynił jako świadek objawień w tym miejscu.

W części formacyjnej pielgrzymi wysłuchali dwóch prelekcji. O  „Zmaganiach  Polaków XIX wieku motywowanych wiarą w walce o niepodległość”  mówił prof. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego a o patriotyzmie ukazanym w dokumencie Konferencji Episkopatu Polski pt.: „Chrześcijański kształt patriotyzmu” – ks. dr Jan Bartoszek – Dyrektor UNSJPII.

Po godzinie 13.30 oddziały Akcji Katolickiej brzeskiego dekanatu realizowały swój własny program. Wspólnie z proboszczem z Uszwi, asystentem parafialnym księdzem Janem Kudłaczem oraz asystentem dekanalnym Akcji  księdzem Wojciechem Wernerem, 50 - ciu pielgrzymów nawiedziło sanktuarium św. Jana w Dukli. Tutaj modliliśmy się koronką do Miłosierdzia Bożego, a potem każdy mógł zaczerpnąć wody ze źródełka św. Jana. Na chwilę modlitewnej zadumy wstąpiliśmy także do Bazyliki Mniejszej Najświętszej Maryi Panny z La Salette w Dębowcu. Natomiast rano, w drodze do Strachocina, dzięki nadspodziewanie dobremu czasowi, mieliśmy możliwość prosić o opiekę Michała Archanioła w sanktuarium w Miejscu Piastowym, gdzie znajduje się także dom macierzystym braci Michalitów.

 Dekanalny wyjazd do Strachociny zorganizowali wiceprezes DIAK Józef Witkowski i dekanalna Prezes AK Ewa Szuba, która w drodze powrotnej zadbała także o pokrzepienie nadwątlonych sił pielgrzymów pysznym ciastem drożdżowym własnego wypieku, zaś ksiądz Wojciech Werner, oprócz modlitwy i wsparcia duchowego, uatrakcyjnił trasę ciekawostkami przyrodniczo – historycznymi.

Monday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews