Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Autor: Adriana Błaszczyk. Fotogaleria: kliknij TUTAJ.

Przedstawiciele naszej parafii na czele z ks. Łukaszem Polniaszkiem 27.04.2019 r. wczesnym rankiem wyruszyli do Częstochowy, aby wziąć udział w XII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Parafii Jakubowych na Jasną Górę. Trzon naszej delegacji stanowili członkowie Bractwa Jakubowego przyodziani w swoje piękne stylowe stroje.

Początek pielgrzymki i zawiązanie wspólnoty miało miejsce w kościele św. Jakuba Ap. Starszego, znajdującego się tuż przy Alejach NMP. Tam wzięliśmy udział w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz prezentacji delegacji z poszczególnych parafii
i funkcjonujących przy nich Bractw Jakubowych, których reprezentacje przybyły, aby wspólnie się modlić i integrować. Dowiedzieliśmy się, że parafii pw. św. Jakuba Ap. Starszego jest w Polsce aż 153, aczkolwiek nie wszystkie jeszcze biorą udział w corocznej Pielgrzymce.

Następnie utworzyliśmy wielobarwny korowód, który pod przewodnictwem orkiestry dętej z okolic Szczyrku wyruszył Alejami NMP na szczyt Jasnogórski. Pogoda może nie
do końca była sprzyjająca, ale uroczysty nastrój towarzyszył wszystkim zebranym.
Trzeba dodać, że poszczególne bractwa z Polski posiadają stroje w różnych kolorach, np. przedstawiciele najstarszej parafii jakubowej na ziemiach polskich, w Jakubowie w diec. zielonogórsko – gorzowskiej, mają stroje w kolorze niebieskim, Bractwo ze Szczyrku – pomarańczowym, a członkinie Konfraterni św. Jakuba przy Ordynariacie Polowym WP, w kolorach żółto – zielonym. Wszystkie jednak stroje łączą wspólne elementy, czyli muszle św. Jakuba.

Na Wałach Jasnogórskich odprawiliśmy Drogę Krzyżową, którą prowadzili i do której rozważania przygotowali pielgrzymi ze Szczyrku.

Kulminacyjnym punktem naszej Pielgrzymki była msza św. w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, Pani całego naszego Narodu. Mszy świętej przewodniczył kustosz Sanktuarium z Jakubowa, który miał na sobie ufundowany przez uczestników Pielgrzymki ornat z symbolami związanymi ze św. Jakubem jako dar dla Jasnogórskiego Sanktuarium.

Zanim nastąpiło oficjalne zakończenie Pielgrzymki, spotkała nas miła niespodzianka – wyznaczenie naszej parafii do przewodniczenia kolejnej XIII już Ogólnopolskiej Pielgrzymce Parafii Jakubowych w przyszłym roku. Już dziś zapraszamy do licznego w niej udziału, ponieważ wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że atmosfera panująca podczas pielgrzymki była naprawdę wyjątkowa – z pewnością za sprawą patrona Pielgrzymów, św. Jakuba Apostoła.

Monday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews