Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Tekst: ks. Zbigniew Wielgosz / Gość Tarnowski

W Brzesku świętowano uroczystość św. Jakuba Starszego Apostoła. Nie zabrakło botafumeiro oraz procesji z relikwiami świętego na rynek.

Odpust 25 lipca poprzedziła nowenna, a także Brzeskie Dni Jakubowe. Przed sumą figura św. Jakuba została okadzona brzeskim botafumeiro.

Mszy św. przewodniczył ks. Przemysław Dyrek, który był w tym roku na praktyce diakońskiej w brzeskim sanktuarium. Razem z nimi modlili się księża wyświęceni w tym roku, którzy w brzeskiej świątyni przyjęli rok temu diakonat. Nie zabrakło księży rodaków i z dekanatu brzeskiego.

Sumę zakończyła procesja z figurą św. Jakuba na miejski rynek, gdzie przewodniczący liturgii pobłogosławił parafię i miasto relikwiami patrona.

10 lat temu został on ogłoszony przez Benedykta XVI opiekunem Brzeska. - Miało to miejsce 24 lipca. Dokument Kongregacji ds. Świętych został przekazany władzom miasta i parafii przez bp. Wiktora Skworca - mówi ks. prał. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła przy Via Regia w Brzesku.

Kolejnym motywem świętowania jest także 10. rocznica otwarcia Drogi św. Jakuba - W tym roku świętujemy także wigilię Roku Jakubowego, który ma się rozpocząć otwarciem Drzwi Jakubowych w Santiago de Compostela w ostatnim dniu tego roku - dodaje ks. Drabik. Trwają starania, by w czterech kościołach pw. św. Jakuba w diecezji tarnowskiej można było zyskiwać przez cały Rok św. Jakuba odpusty zupełne.

Brzeska parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba planuje zorganizowanie pielgrzymki dziękczynnej do grobu świętego. - We wrześniu zjadą do Brzeska kustosze sanktuariów jakubowych, a także wszyscy zaangażowani w rozwój Dróg św. Jakuba w Polsce. Będzie to tzw. Parlament Jakubowy. Potrwa on cztery dni, o ile nie zmieni się sytuacja epidemiczna - dodaje ks. Drabik. Niedawno został otwarty "sklepik jakubowy" przy sanktuarium, w którym można kupić m.in. książki o św. Jakubie i pielgrzymowaniu jego drogami.

Sanktuarium św. Jakuba w Brzesku cały rok promuje ideę pielgrzymowania i duchowość związaną z chrześcijańskim dziedzictwem Drogi św. Jakuba. - Nasze sanktuarium jest nieco inne niż pozostałe. Charakteryzuje się tym, że jest sanktuarium ludzi w drodze, którzy zatrzymują się tutaj, by nabrać duchowych sił, odpocząć i iść dalej - wyjaśnia kustosz, dodając, że w Polsce i Europie trwa renesans wędrowania Drogami św. Jakuba. - To ponad 7 tysięcy kilometrów w samej Polsce. Gdy tylko otwarto szlaki jakubowe, od razu zapełniły się pielgrzymami - podkreśla kapłan.

Aby przeczytać całość kliknij TUTAJ.

Tuesday the 21st - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews