Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

TEKST i ZDJĘCIA: Maria Dziwiszewska. Aby zobaczyć galerię, kliknij tutaj.

W niedzielę, 3 czerwca,  gościliśmy w naszej parafii Ojca Włodzimierza Tochmańskiego  z Czernej, Moderatora Bractw Szkaplerznych i Rodziny Szkaplerznej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Zaprosiliśmy go, bo chciał  przybliżyć parafianom nabożeństwo ku czci Matki Bożej z Góry Karmel, przypomnieć, że najkrótszą drogą do Jezusa jest Jego Matka. Ona kocha każdego z nas, chroni swym płaszczem, szczególnie tych, którzy oddają się pod Jej opiekę.  Symbolem „przyobleczenia się w szatę Maryi” jest Szkaplerz. Papież Jan Paweł II nosił ten płócienny brązowy „znak Maryi” od dziesiątego roku swojego życia i nigdy go nie ściągnął. Miał go na sobie, gdy zakładał czarną kapłańską sutannę  - mówił Ojciec Karmelita - potem amarantowo czerwony strój biskupi, szkarłatny kardynalski i ostatecznie biały strój papieski. Jako biskup przyjął hasło przewodnie swej posługi, które brzmiało: Totus Tuus  i koncepcję „niewolnictwa duchowego”, rozumianego jako dobrowolne, ufne i całkowite poddanie swego życia, wiary i posługi w Kościele macierzyństwu Matki Bożej. Ojciec Włodzimierz przytoczył słowa Papieża Polaka: Szkaplerz w istocie jest „habitem” Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony w mniej lub więcej ścisłym stopniu do Zakonu karmelitańskiego, poświęconego służbie Matki Najświętszej, aby doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie przyoblekania się w Jezusa Chrystusa. 

Na każdej Mszy św. O. Tochmański  głosił kazania, zapraszając uczestników Eucharystii do przyjęcia Szkaplerza, a po jej zakończeniu przyjmował nowych członków do Rodziny Karmelitańskiej. Było wśród nich wiele młodych ludzi i nawet małżeństw. To jest szczególnie cenne, że nie tylko starsi doceniają dar opieki Matki Bożej, ale również ci, w pełni sił, piękni  i młodzi, rozumieją, że sami, bez Bożego wsparcia, nie są w stanie niczego dokonać.     

W „Księdze  noszących  Szkaplerz”  do dotychczasowej  liczby 380 osób  (a może ich być o wiele więcej, bo nie wszyscy zgłosili fakt przyjęcia szkaplerza poza parafią), możemy dopisać tych nowych, ponad  trzydzieści  osób,  którzy spontanicznie podjęli decyzję oddania się pod opiekę Matki Bożej właśnie teraz. 

Prócz Rodziny Szkaplerznej (osoby, które przyjęły szkaplerz, modlą się do Maryi i dochowują czystości wg stanu) istnieje od 2002 roku w naszej parafii, jedyne w Diecezji Tarnowskiej Bractwo Szkaplerzne. Jest to wspólnota wiernych, kobiet i mężczyzn uczestniczących w życiu Zakonu i mających udział w łaskach duchowych przez wewnętrzne zjednoczenie z Maryją w myślach, pragnieniach i czynach. Spotykamy się raz w miesiącu, obecnie w każdą drugą sobotę miesiąca na Mszy św. o godz.8:00, a potem  w Sali Domu Katechetycznego odbywa się spotkanie formacyjne. Naszym opiekunem ze strony parafii został niedawno ks. Łukasz Poliszczak. Korzystając z okazji chcielibyśmy zaprosić chętnych  do naszej wspólnoty. Poza modlitwą , naśladowaniem cnót Maryi,  comiesięcznymi spotkaniami  i udziałem w życiu Kościoła, nie ma wiele obowiązków, a można uzyskać wiele łask w codziennym szarym życiu. Przyjdźcie, zobaczcie, co robimy, pokochajcie bardziej Niebieską Matkę.  Naprawdę warto! 

O. Włodzimierz spotkał się z Bractwem po Mszy św. o godz.16:00. Był  z nami  ks. Proboszcz, Józef  Drabik, odpowiedzialny za Bractwo jako Gospodarz parafii. Miłym akcentem była obecność ks. Zygmunta Bochenka, byłego Proboszcza, bo jemu zawdzięczamy nie tylko „poznanie” Czernej, Karmelitów i Rafała Kalinowskiego, ale też staranie się o pozwolenie Biskupa na założenie Bractwa przy parafii i erygowanie (zatwierdzenie) naszego Bractwa w Rzymie. W wyniku dyskusji na aktualne tematy doszliśmy do wniosku, że musimy mocniej zaakcentować wizualnie nasze bractwo, może przez duże szkaplerze karmelitańskie jako symbol przynależności  i udział  w uczczeniu świętych Karmelu zgodnie z kalendarzem liturgicznym. Poza wspomnianym  św. Rafałem Kalinowskim  są w nim jeszcze inni święci związani z Karmelem: prorok Eliasz,  św. Szymon Stock, Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Teresa z Avilla, Jan od Krzyża, Edyta Stein.                                                                                    

W najbliższym czasie czeka nas nowenna przez świętem Matki Bożej Szkaplerznej od 7 do 16 lipca br. i Ogólnopolska Pielgrzymka do Czernej 21 lipca. Zapraszamy chętnych do uczestniczenia w niej. Tam naprawdę ma się wrażenie bliskości nieba.

Monday the 20th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews