Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Spis treści

 

8 Niedziela Zwykła - 26. lutego 2017r. 

 1. Dzisiaj rozpoczyna się 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, w tych intencjach będziemy modlić się podczas nabożeństw.
 2. Najbliższa środa /01.03./ to ŚRODA POPIELCOWA, która rozpoczyna okres 40. dniowego Wielkiego Postu. Msze św. w tym dniu o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 15.30, 17.00 i 19.00. Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o 18.30. Na każdej Mszy św. posypanie głów popiołem. W tym dniu obowiązuje post ścisły od 18 roku życia do 60 oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od 14 roku życia do śmierci. Ofiary na tacę w tym dniu przeznaczone są na cele charytatywne diecezjalnie i parafialne. 1 marca pamiętajmy o wywieszeniu flag narodowych z racji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
 3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy czwartek modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne po Mszy św. o godz. 8.00 i o godz. 18.00. W pierwszy piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i przed Mszą św. 18.00 będzie nabożeństwo pierwszopiątkowe. Droga Krzyżowa z komunią pierwszopiątkowa dla dzieci
  o 16.30.  Spowiedź przed I piątkiem w czwartek od 17.00, oraz w piątek na Mszach  św. porannych i od 16.00. W sobotę różaniec o godz. 7.30 poprowadzi Rycerstwo, a Msza św. wotywna o NSNMP o godz. 8.00.
 4. W piątek Droga Krzyżowa: dla wszystkich po Mszy św. o godz. 8.00, dla dzieci o 16.30, dla wszystkich o 17.30, dla młodzieży o 19.00 oraz w kaplicy szpitalnej o 15.00.
 5. W sobotę /04.03./ rozpoczniemy RENOWACJĘ MISJI ŚWIĘTYCH. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00. W najbliższą niedzielę na każdej Mszy św. i na Gorzkich Żalach będzie nauka misyjna. Program renowacji Misji św. będzie na naszej stronie internetowej oraz będzie wywieszony w gablotach kościelnych. Renowację Misji św. poprowadzą Ojcowie Redemptoryści Marcin Surga i Maciej Ziembiec z Torunia.
 6. Od przyszłej niedzieli Gorzkie Żale o godz. 15.00. Na Gorzkich Żalach zbierane są ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 7. W sobotę w kalendarzu liturgicznym Święto św. Kazimierza Królewicza. Wszystkim solenizantom składamy serdeczne życzenia.
 8. Spotkania
 • Poniedziałek – kl. I i II Gimnazjum godz. 17.30. Spotkanie Akcji Katolickiej po Mszy św. wieczornej.
 • Wtorek – Aspiranci godz. 17.00, którzy w niedzielę o godz. 10.30 zostaną uroczyście włączeni do grona Ministrantów; Ministranci godz. 17.00
 • Czwartek - PDMD o 16.00
 • Piątek – Dzieci przygotowujące się do I Komunii wraz z rodzicami godz. 16.30
 • Sobota – Rozgrywki Rejonowe w PNH LSO godz. 8.00
 1. W zakrystii można zapisywać się na wyjazd na Wielkopostny Dzień Skupienia dla Członków Grup Modlitewnych O.Pio, który będzie w sobotę 4 marca w Nowym Sączu.
 2. Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku zaprasza na koncert laureatów konkursu w ramach projektu „Inni, ale tacy sami” 4 marca o godz. 16.30.
 3. Nasza Parafia wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zaprasza na Koncert Organowy, który odbędzie się 4 marca o godz. 19.00 w kościele św. Jakuba w Brzesku. Na organach zagra Witold Zalewski, koncert poprowadzi Lidia Jazgar.
 4. W następną niedzielę /5.03./ o godz. 17.00, w naszym kościele, będzie wystawione Oratorium Drogi Krzyżowej, w wykonaniu zespołu „Ślad Losu”. Już teraz serdecznie zapraszamy.
 5. Nasza parafia będzie organizować w wakacje dwa 9-dniowe wyjazdy pielgrzymkowo – wypoczynkowe: w lipcu do Grecji „Śladami św. Pawła” oraz drugi, na przełomie lipca
  i sierpnia do Medjugorje. Szczegóły na stronie internetowej i plakatach, zapisy w kancelarii i u ks. Mariana.
 6. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz., Niedziela, jest także Źródło, Arka, dla młodzieży Wzrastanie, Miłujcie się i Mały GN,  miesięcznik Wiara Patriotyzm i Sztuka a dla dzieci Promyczek.
 7. Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: + Mieczysław Bzdak z ul. Kościuszkii + Eugeniusz Markowicz z ul. Browarnej. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

 

27 Niedziela Zwykła – 5 październik 2014 r.

1. Dekoracja różańcowa w naszym kościele, na której są umieszczone słowa św. Jana Pawła II: „Na wasze kłopoty mam jedną odpowiedź, weźcie do ręki różaniec”, zaprasza nas wszystkich do wspólnego różańca, który w naszym kościele jest w dni powszednie o 17.30 a w niedziele o 18.30.

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 9.00 zmiana tajemnic różańcowych.

3. Przypominamy, że jutro od rana do 18.00, na parkingu obok plebanii będzie trwała zbiorka elektozłomu, organizowana przez Organizacje Kościół w Potrzebie.

4. W poniedziałek kolejne comiesięczne spotkanie uczniów klas trzecich gimnazjów na różańcu o godz. 17.30.

5. W środę nabożeństwo różańcowe połączone z Nowenną po nim Msza św. w intencjach nowennowych.

6. Spotkanie Apostolstwa Modlitwy i Rodziny bł. Edmunda w czwartek o 16.00 u Sióstr na Starowiejskiej.

7. Spotkanie dla dzieci z PDMD, oraz tych, które będą chciały w tym roku pomagać w akcji Kolędnicy Misyjni w czwartek o 16.30 w salce na plebanii.

8. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

 • Dzisiaj św. s. Faustyny Kowalskiej
 • Wtorek – NMP Różańcowej
 • Czwartek – bł. Wincentego Kadłubka, bpa,

Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia.

9. Rozpoczął się Tygodniowy Odpust w Bochni. Szczegóły na plakatach. W sobotę /11.10./ zapraszamy na Parafialną Pieszą Pielgrzymkę do Sanktuarium M.B. Różańcowej w Bochni. Rozpoczęcie pielgrzymki przy kościele parafialnym o godz. 11.00. Msza św. w sanktuarium o godz. 17.00. Będzie zorganizowany autokar na powrót, prosimy na autokar zapisać się w zakrystii. Pielgrzymkę poprowadzi ks. Stanisław. W szczególny sposób do pielgrzymowania zaproszeni są kandydaci do Bierzmowania.

10. Także w sobotę /11.10./ Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Tarnowskiej zaprasza na XIII Diecezjalną Pielgrzymkę Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów do Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Początek spotkania w Zabawie o 9.30.

11. Także w przyszłą niedzielę XIV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II - Świętymi bądźcie”. Jak co roku młodzież będzie zbierała ofiary do puszek  na Dzieło Nowego Tysiąclecia, żywy pomnik ku czci Jana Pawła II. Ofiary te finansowo pomogą w  kształceniu się  młodzieży zdolnej ale biednej. W tym dniu, jako wspólnota Kościoła tarnowskiego, zgromadzimy się w Dębicy na VI Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny. Początek Marszu o godz. 11.00. Ks. Biskup Ordynariusz serdecznie zaprasza. Będziemy organizować wyjazd, można zapisywać się w zakrystii do piątku. W przyszłym roku nasza parafia będzie organizatorem VII Diecezjalnego Marszu dla Życia i Rodziny.

12. W przyszłą niedzielę Dzień Skupienia dla Narzeczonych w kościele Ducha Św. o 11.30.

13. W piątek w kościele Miłosierdzia Bożego o godz. 17.30 rozpoczną się Rekolekcje Ewangelizacyjne, które będą trwały do niedzieli /12.10./. Szczegóły na plakatach i na stronie internetowej.
14. Zachęcamy serdecznie do zakupu i czytania prasy katolickiej. Można nabyć Gościa Niedzielnego, w którym jest płycie CD 3 cz. Dzienniczka s. Faustyny Niedzielę, Źródło, dla młodzieży Mały Gość Niedz., Wzrastanie i Droga, jest najnowszy List, dla dzieci październikowy Promyczek Dobra. Są jeszcze płyty DVD z pamiątkowym filmem z peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w naszej parafii do nabycia w zakrystii.

15. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszły: + Maria Lubowicka z ul. Ogrodowej, + Stanisława Wilczyńska z ul. Chrobrego, + Helena Chruściel z ul. Wojska Pol., Genowefa Idzi z ul. Browarnej i + Bronisława Grodecka z ul. Przemysłowej. Zmarłe polecamy Miłosierdziu Bożemu...

 

26 Niedziela Zwykła – 28 wrzesień 2014 r.

 

1. Przeżywamy dzisiaj Diecezjalny Dzień Modlitw o Trzeźwość, łącząc się duchowo z pielgrzymami w Szczepanowie polecamy ważną sprawę trzeźwości w naszych rodzinach patronowi ładu moralnego św. Stanisławowi Szczepanowskiemu.

2. Także dzisiaj po Mszach św., ofiarą do puszek, będzie można wesprzeć dwie uczelnie katolickie: Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Papieski w Krakowie. Bóg zapłać za ofiary.

3. Zaprasza dzisiaj do włączenia się w „Koronkę do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast świata”, będziemy ją odmawiać na Rynku o 15.00.

4. Jeszcze dzisiaj będzie można nabyć, w przedsionku kościoła, piękną pamiątkę peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w naszej parafii. Pakiet w postaci dwóch płyt: filmu DVD i zdjęć w cenie 20zł..

5. We wtorek na godz. 16.30 zapraszamy na zbiórkę aspirantów.

6. W środę /01.10./ rozpoczynamy miesiąc różańcowy. Wszystkich serdecznie zachęcamy i zapraszamy do tej modlitwy. Nabożeństwa Różańcowe w naszej farze będą w dni powszednie o godz. 17.30 i po nich będzie Msza św. wieczorna, a w niedzielę o godz.18.30. Za odmówienie jednej części różańca można uzyskać odpust zupełny. Zapraszamy na różaniec wszystkie dzieci, dla których Mały Gość Niedz. przygotował specjalny program różańcowy. W środę nabożeństwo różańcowe będzie połączone z Nowenną a po nim Msza św. w intencjach nowennowych.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

 • Nabożeństwo z modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne w czwartek po Mszy św. o 8.00 i na nabożeństwie różańcowym prowadzi Towarzystwo Przyjaciół WSD.
 • Wotywy o Najświętszym Sercu Pana Jezusa w piątek o 8.00 i 18.00. Na godz. 18.00 zapraszamy młodzież naszej parafii będzie to specjalna Msza św. pierwszopiątkowa dla młodzieży przygotowana przez Duszpasterstwo Młodych naszej parafii.
 • Msza święta z nabożeństwem misyjnym dla dzieci będzie o 16.30.
 • W sobotę Wotywa o Niepokalanym Sercu NMP o 8.00 z rozważaniem w ramach nabożeństwa pięciu pierwszych sobót. Pół godziny wcześniej Różaniec prowadzony przez Rycerstwo Niepokalanej.
 • Spowiedź przed I piątkiem będzie w czwartek od godz. 17.00  oraz w piątek na Mszach św. porannych oraz od godz. 16.00.

8. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 9.00.

9. W tym tygodniu w liturgii przeżywać będziemy:

 • Dzisiaj – św. Wacława
 • Poniedziałek – Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
 • Wtorek – św. Hieronima, kapł. i dokt. Kośc.
 • Środa -  św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziew. i dokt. Kość.
 • Czwartek – Świętych  Aniołów Stróżów
 • Sobota – św. Franciszka z Asyżu

Wszystkim solenizantom, a szczególnie ks. prałatowi Franciszkowi Kostrzewie, składamy serdeczne życzenia imieninowe.

10. Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne im. Jana Pawła II w Brzesku organizuje, jak co roku w miesiącu październiku – Miesiąc Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II”. 2 października, o godz. 17.30, w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym będzie otwarcie wernisażu pac malarskich Krystyny Olchawa z Miechowa p.t. „Barwy Małopolski dla Jana Pawła II”. Szczegóły programu znajdują się na naszej stronie internetowej oraz na plakatach. Wszystkich zapraszamy do udziału.

11. Od piątku do przyszłej niedzieli będzie trwał odpust w Porąbce Uszewskiej, szczegóły są na plakatach. W sobotę /4.10./ zapraszamy na  Parafialną Pieszą Pielgrzymkę do Sanktuarium M.B. z Lourdes w Porąbce Uszewskiej. Pielgrzymka ta będzie miała również charakter spotkania popielgrzymkowego grupy nr 8 – św. Stanisława. Rozpoczęcie pielgrzymki przy naszej farze o godz. 14.00. Msza św. w Sanktuarium, wraz z procesją różańcową do Groty o godz. 17.00. Pielgrzymkę poprowadzi przewodnik Gr. Nr 8, ks. Marian Kostrzewa. Dla uczestników będą zorganizowany autokar na powrót do Brzeska.

12. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku ogłasza nabór kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. W naszym powiecie są dzieci, które marzą o rodzinie i własnym domu. Osoby zainteresowane w celu uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt osobisty w siedzibie Centrum przy ul. Piastowskiej 2B.

13. Tradycyjna pielgrzymka dla osób korzystających z pomocy naszego oddziału Caritas będzie 18 października do sanktuarium Matki Boskiej w Rychwałdzie. Prosimy zapisywać się w biurze Caritas.

14. Przypominamy i serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmu „Ziemia Maryi” w kinie Planeta, który będzie wyświetlany dzisiaj o 12.00 oraz w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 18.00. Zapraszamy także do obejrzenia wspaniałego spektaklu muzycznego na cześć św. Jakuba w regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym p.t. „Buen Camino – szczęśliwej drogi” dzisiaj o godz. 18.00 oraz 5 października też o 18.00, bilety do nabycia przed spektaklem.

15. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką: Gość Niedz., Niedziela, Źródło, miesięcznik WPiS, dla młodzieży: Mały Gość Niedz. Wzrastanie i Droga, dla dzieci Promyczek Dobra.

16. Po wakacjach wracają teraz na uczelnie nasi studenci życzymy im wszystkim światła Ducha Św. w kolejnym roku zdobywania wiedzy, nasi klerycy też rozpoczęli już nowy rok akademicki: diakon Jakub Kuchta na ostatnim, szóstym, Krzysztof Dyrlik na piątym i na pierwszym roku Kacper Kania. Wszystkich Studentów polecamy opiece Maryi Stolicy Mądrości.

17. Wyjazd Rycerzy Niepokalanej zapisanych na pielgrzymkę do Tuchowa będzie w czwartek (2 października) o 8.30 spod Domu katechetycznego.

18. W ostatnim tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności + Julian Szuba z ul. Ogrodowej, + Anna Jankowska z ul. Kościuszki i + Albin Holik z ul. Bohaterów Westerplatte. Zmarłych polecajmy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie...

25 Niedziela Zwykła – 21 wrzesień 2014 r.

1. Dzisiaj przezywamy Światowy dzień Środków Masowego Przekazu. Zachęcamy wszystkich do korzystanie z radia, telewizji oraz stron internetowych katolickich oraz czytania prasy katolickiej, której różnorodność tytułów jest dostępna w każdą niedzielę w naszej parafii.

2. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary, które są przeznaczone na cele inwestycyjne.

3. Przypominamy, ze spotkania lektorów odbywają się w poniedziałki po Mszy św. wieczornej.  Zbiórka ministrantów będzie we wtorek o godz. 18.00, natomiast aspirantów w piątek o godz. 18.00.

4. Również w poniedziałek zapraszamy uczniów klas II gimnazjum na Mszę św. o 19.00, następnie do Auli Chrystusa Króla.

5. Spotkanie Parafialnego Oddziału Caritas będzie we wtorek po Mszy św. wieczornej.

6. W środę Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy o 18.30, po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

7. Spotkanie Studium Biblijnego, po przerwie wakacyjnej, będzie w czwartek po mszy św. wieczornej o godz. 19.45 w salce na plebanii.

8. Ks. Marian zaprasza na spotkanie pooazowe dzieci, które uczestniczyły w tegorocznej oazie wakacyjnej w Bułgarii, a także ich rodziców. Spotkanie odbędzie się w czwartek, Msza św. dziękczynna o godz. 19.00, a potem w auli Chrystusa Króla projekcja filmu z oazy.

9. Msza św. z modlitwą o uzdrowienie duchowe i cielesne będzie piątek o godz. 19.00, zaprasza Odnowa w Duchu Św.

10. W przyszłą niedzielę /28.09./ nasza parafia włączy się w akcję „Koronka do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast świata”. Modlitwę będzie koordynować Akcja Katolicka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy na Rynku o godz. 15.00.

11. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

 • Dzisiaj św. Mateusza Ap. i Ew.
 • Wtorek św. O. Pio
 • CzwartekBł. Władysława z Gielniowa
 • Sobota św. Wincentego a Paulo, patrona chrześcijańskich dzieł miłosierdzia.

Wszystkim solenizantom w tym tygodniu  składamy serdeczne życzenia imieninowe.

12. W przyszłą niedzielę po Mszach św. odbędzie się tradycyjna zbiórka do puszek na dwie uczelnie katolickie KUL i Uniwersytet Papieski w Krakowie i Tarnowie.

13. Jadowniki zapraszają na III Zakończenie Sezonu Motocyklowego na wzgórzu Bocheniec w następną niedzielę początek o 11.00.

14. Przyszła niedziela /29.09/ jest diecezjalnym dniem modlitw o trzeźwość i diecezjalnej pielgrzymki do Szczepanowa o charakterze błagalnym i wynagradzającym za grzechy przeciwko trzeźwości.

15. W przyszłą niedzielę /28.09/ w Centrum Kulturalno – Bibliotecznym, o godz. 18.00 będzie wystawiony po raz drugi spektakl muzyczny na cześć św. Jakuba p.t. „Buen Camino – szczęśliwej drogi”. Spektakl ten jest godny polecenia dla wszystkich, wspaniałe teksty, muzyka i doskonała gra aktorska młodych artystów z Brzeska. Zapraszamy w imieniu Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. Bilety w cenie 10 zł. Do nabycia w kasie Ośrodka Kultury. Następny spektakl będzie wystawiony 5 października.

16. Zachęcamy do zakupienia prasy katolickiej: Gość N., Niedziela, Źródło, Cuda i Łaski, dla młodzieży Mały G.N., Wzrastanie i Droga, najnowszy List, dla dzieci najnowszy Promyczek Dobra.

17. Zachęcamy do wejścia na naszą stronę internetowa, pojawił się tam wirtualny spacer po naszej świątyni. Przypominamy, że dzisiaj można w przedsionku kościoła nabyć piękną pamiątkę z peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w naszej parafii w postaci dwóch płyt: z filmem oraz zdjęciami z peregrynacji. Cena zestawu 20 zł. Dziękujemy ks. Marianowi za przygotowanie tej pamiątki.

18. Zachęcamy także wszystkich do obejrzenia bardzo ciekawego filmy fabularnego produkcji hiszpańskiej „Ziemia Maryi”. Film ten będzie wyświetlany jest w kinie Planeta Film ten mówi o Maryi, najskromniejszej z córek na ziemi, Tej która przewodzi w niewidzialnej wojnie toczącej się dzisiaj na świecie. Seanse będą; dzisiaj /21.09./ o 12.00 oraz w piątek, sobotę i niedzielę/ 26, 27, 28 września/  o 12.00.

19. Przypominamy, że można przyjmować Komunię św. bezglutenową. Trzeba podejść do Komunii św. na końcu i poinformować kapłana, żeby podał Komunię św. bezglutenową.

20. Już dzisiaj informujemy, że tak jak to było w poprzednim roku, organizacja kościoła katolickiego „Kirche in Not” -  Kościół w Potrzebie, organizuje zbiórkę elektrośmieci, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W tym roku organizacja ta za uzyskane w ten sposób pieniądze będzie realizowała budowę studni w Krajach Trzeciego Świata. Zbiórka sprzętu w naszej parafii będzie 6 października. Będzie jeszcze szczegółowa informacja.

21. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: + Ludwik Zając z ul. Ogrodowej i + Julian Kozdrój z ul. Sienkiewicza, którego pogrzeb będzie dzisiaj o 14.00 w kościele Miłosierdzia Bożego. Zmarłych polecamy Bożemu Miłosierdziu.

 

24 Niedziela Zwykła – 14 wrzesień 2014 r.

 

Podwyższenie Krzyża Świętego

1. Dzisiaj rozpoczyna się IV Tydzień Wychowania pod hasłem ”Wychowywać do prawdy” w ciągu tygodnia na Msze św. wieczorne zapraszamy nauczycieli i rodziców do wspólnej modlitwy i rozważania tego tak bardzo ważnego dzisiaj tematu wychowania młodego pokolenia.

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 9.00 zmiana tajemnic różańcowych. Także dzisiaj Dzień Skupienia dla Narzeczonych o 11.30 w kościele Ducha Św.

3. Spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas trzecich gimnazjalnych będzie w poniedziałek na Mszy św. o 19.00 a następnie w Auli Chrystusa Króla. Zapraszamy także rodziców.

4. Ks. Marek zaprasza na spotkanie Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego, które będzie we wtorek /16.09/ po Mszy św. wieczornej.

5. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 18.30 po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

6. Comiesięczne Spotkanie Modlitewnej Grupy św. O. Pio będzie w czwartek /18.09./, początek o 18.30, serdecznie zapraszamy wszystkich czcicieli O. Pio do wspólnej modlitwy.

7. W piątek organizowana jest pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ do parafii św. Jadwigi w Dębicy na godzinę 18.00. Członkowie Arcybractwa, sympatycy i wszyscy chętni mogą zapisywać się w zakrystii do wtorku.

8. Ks. Marian zaprasza młodzież uczącą się i pracującą oraz młode małżeństwa na spotkania Duszpasterstwa Młodych w każdy piątek, o godz.19.00. Najbliższe spotkanie odbędzie się w auli Chrystusa Króla.

9. Spotkanie dzieci z klas drugich, przygotowujących się do I Komunii św. z naszej parafii, z obu szkół podstawowych, będzie w sobotę na Mszy św. o godz. 8.00. Zapraszamy serdecznie dzieci wraz z rodzicami.

10. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

 

• Poniedziałek – NMP Bolesnej

 

• Wtorek – Świętych Męczenników Korneliusza i Cypriana

 

• Środa - Dzień Golgoty Wschodu i rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939r., za pomordowanych na Wschodzie będziemy modlić się na Mszy św. wieczornej.

 

• Czwartek – Św. Stanisława Kostki, patrona Polski i młodzieży.

 

• Piątek - Świętych Męcz. Koreańskich.

 

Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia imieninowe.

11. Gratulujemy naszym nowym ceremoniarzom: Cyrylowi Mikulińskiemu oraz Patrykowi Jaszczyńskiemu, którzy wczoraj odebrali krzyże ceremoniarskie i zostali włączeni do grona ceremoniarzy diecezji tarnowskiej.

12. Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim za przygotowanie Uroczystości XIII Diecezjalnego Święta Chleba, a szczególnie wszystkim tym, którzy wzięli udział we Mszy św. dziękczynnej za dar chleba powszedniego i Eucharystycznego na Pl. Kazimierza Wlk.

13. Z okazji 100 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, zapraszamy wszystkich pielgrzymów Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na spotkanie popielgrzymkowe do Zabawy w najbliższą sobotę 20.09. Organizujemy autokar, wyjazd o godz. 8.00 z parkingu pod kościołem, zapisy na autobus w zakrystii lub kancelarii parafialnej, cena za przejazd 15 zł.

14. W przyszłą niedzielę ofiary na tacę będą przeznaczone na cele inwestycyjne w parafii.

15. Za tydzień w niedzielę będzie również można nabyć w zakrystii piękną pamiątkę peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w naszej parafii - płyty DVD z filmem i zdjęciami w cenie 20zł.

16. Zachęcamy do zakupu i czytania prasy katolickiej: Gościa Niedz. W którym znajdziemy płytę z II cz. Dzienniczka s. Faustyny, Niedziela, Źródło dla młodzieży M. Gośc N., Droga i Wzrastanie. Są już w zakrystii do nabycia tradycyjne kalendarze książkowe sadownika i działkowicza.

 

23 Niedziela Zwykła – 7 wrzesień 2014r.

 

1. Dziś o godz. 15.15 Mszą św. na Pl. Kazimierza Wlk. rozpoczną się uroczystości XIII Diecezjalnego Święta Chleba i Brzeskich Dni Jakubowych pod hasłem „Eucharystia – Chlebem Pielgrzymów. Uroczystości będzie przewodniczył Ks. bp Stanisław Salaterski. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy i dziękczynienia za dar chleba powszedniego i Eucharystycznego. Przed uroczystościami o godz. 15.00 ksiądz biskup odsłoni i poświęci pamiątkową tablicę upamiętniająca historyczne wydarzenia ogłoszenia św. Jakuba Apostoła patronem przed Bogiem Miasta Brzeska. Tablica ta wmurowana jest w zachodnią ścianę kościoła jakubowego. Dzisiaj rozdawane są pamiątkowe cegiełki, można więc włączyć się w sfinansowanie tablicy przez złożenie ofiary z podanymi swoimi danymi lub wpłacić na konto parafii z podaniem celu. Nazwiska ofiarodawców będą umieszczone w specjalnej tubie i wmurowane za tablicą. Jest także z tej okazji przewidzianych wiele atrakcji. Dzisiaj nie będzie Mszy św. o 16.00 w kościele, intencje z godz. 16.00 będą odprawione o 15.00 na Pl. Kazimierza Wlk.

2. W tym tygodniu w liturgii będziemy wspominać:

 

Poniedziałek – Uroczystość Narodzenia NMP, Głównej Patronki Diecezji, Piątek - Najświętszego Imienia Maryi, Sobota – św. Jana Chryzostoma, bpa i dokt. Kośc., W przyszłą niedzielę - Święto Podwyższenia Krzyża Św. Solenizantom składamy serdeczne życzenia imieninowe

3. Spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej będzie w poniedziałek o 17.00 u Sióstr na Pl. Kazimierza. Siostry zapraszają serdecznie nowe kandydatki.

4. Spotkanie ministrantów będzie we wtorek o 18.00, a kandydaci na ministrantów w piątek też o 18.00.

5. W środę Nowenna do M.B. Nieust. Pomocy o 18.30, a po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

6. Próba scholii młodszej będzie w piątek o godz. 16.00 i w niedzielę o 10.00. na chórze. Zapraszamy chętnych do śpiewania w scholii.

7. Adoracja Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ w piątek od 18.00. Spotkanie Arcybractwa z ks. Opiekunem Maciejem po Mszy św. wieczornej w piątek.

8. Ks. Marian zaprasza dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, oraz te, które chciałyby się zapisać na spotkanie w czwartek, o 16.30 w salce na plebanii, wejście z tyłu budynku; natomiast młodzież uczącą się i pracującą oraz młode małżeństwa zaprasza na spotkania Duszpasterstwa Młodych w każdy piątek, o godz.19.00 również na plebanii. Więcej informacji o działaniach Duszpasterstwa na naszej stronie internetowej w górnej zakładce „Młodzież”.

9. W sobotę, z racji 13 dnia miesiąca, zapraszamy wszystkich na kolejne Nabożeństwo Fatimskie. Rozpocznie się ono Mszą św. o godz. 19.00, po niej wyruszmy w procesji różańcowej wokół Rynku. Tym razem udamy się w duchową pielgrzymkę do sanktuarium Dzieciątka Jezus w Pradze czeskiej. Poprowadzą nas tam Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus.

10. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00 oraz Dzień Skupienia dla Narzeczonych o godz. 11.30 w kościele Ducha Św.

11. W środę /10.09./ w RCKB Brzesku od godz. 9.00 będą odbywać się Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzesku zaprasza.

12. Przedszkole Muzyczne przy Pl. Kupieckim informuje że ma jeszcze wolne miejsca. Więcej informacji na www.przedszkolebrzesko.pl

13. Rodzina Kolpinga informuje, że kontynuuje kursy j. angielskiego i niemieckiego, obsługi kas fiskalnych, oferuje korepetycje przygotowujące do egzaminów gimnazjalnych oraz maturalnych. Zaprasza także na zajęcia Kolpingowskiego Klubu Seniora. Szczegóły w siedzibie  Stowarzyszenia przy ul. Kościuszki, wejście od Ogrodowej /stary szpital/.

14. Wczoraj w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku odbyła się premiera musicalu pt. „Buen Camino – Szczęśliwej Drogi”.  Było to naprawdę wielkie wydarzenie muzyczne w naszym mieście ku czci św. Jakuba – patrona miasta i w ramach Brzeskich Dni Jakubowych. Organizatorom i wykonawcom składamy serdeczne podziękowanie za te niezwykle przeżycia oraz za wspaniałą treść i perfekcyjną grę aktorów amatorów naszego miasta. O kolejnych przedstawieniach będziemy informować, wydaje się że powinien to widowisko muzyczne zobaczyć każdy mieszkaniec naszego miasta, który jest czcicielem św. Jakuba i przynajmniej duchowo chciałby się udać na pielgrzymkę Drogą św. Jakuba. Autorom tekstu, muzyki, scenografii i choreografii czyli:      s. Małgorzacie Prusak, Państwu Teresie i Krzysztofowi Szydłowskim, p. Ewelinie Stępień i p. Agacie Podłęckiej – serdeczny Bóg zapłać.

15. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: + Kazimierz Szuba z ul. Krótkiej, + Władysława Tomaszek z ul. Kościuszki, której pogrzeb będzie dzisiaj o 13.30 w naszym kościele parafialnym, oraz + Irena Ślusarczyk z ul. Głowackiego, której pogrzeb będzie jutro w Kościele Miłosierdzia Bożego o 13.00. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

XXII Niedziela Zwykła – 31 sierpnia 2014r.

1. Na progu nowego roku szkolnego apelujemy o to, aby udział dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej był pełen świadomego zaangażowania. Przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Nauczycielom i wychowawcom życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa i darów Ducha Św.

2. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na tacę, które przeznaczamy na tablicę pamiątkową ku czci patrona Miasta św. Jakuba.

3. Msze Święte na rozpoczęcie nowego roku szkolnego będą w poniedziałek:

 

• Godz. 8.00 – dla Gimnazjum nr 1 i dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

 

• Godz. 9.00 – dla Szkoły Katolickiej i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w siedzibie Szkoły Katolickiej przy ul. Browarnej.

 

• Godz. 16.00 – dla Szkoły Podstawowej Nr 3. Na tej Mszy św. odbędzie się też uroczyste poświęcenie tornistrów, podręczników i przyborów szkolnych dla klas pierwszych.

4. Od poniedziałku w program parafialnej Służby Bożej „wraca” Msza św. o godz. 6.30.

5. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 18.30, po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

Spowiedź na rozpoczęcie roku szkolnego i przed I piątkiem będzie w czwartek od godz. 18.00 oraz w piątek na Mszach św. porannych, oraz od godz. 17.00.

• W czwartek po Mszy św. o 8.00 i 19.00 modlimy się o powołania do służby Bożej.

Wotywy o Najświętszym Sercu Pana Jezusa w piątek o 8.00 i 19.00.

Msza św. pierwszopiątkowa dla dzieci z nabożeństwem misyjnym o godz. 17.30.

W sobotę kolejny raz rozpoczynamy Nabożeństwo Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca. Chętnych zapraszamy na różaniec prowadzony przez Rycerstwo Niepokalanej o godzinie 7.30 a następnie na Mszę świętą o 8.00 z rozważaniem tajemnicy różańcowej.

• Do chorych ks. Jacek uda się w piątek od 14.30, ks. Stanisław do chorych po ks. Wojciechu pojedzie w sobotę od 10.00.

• Zmiana Tajemnic różańcowych będzie w druga niedzielę września po Mszy św. o 9.00.

7. W kalendarzu liturgicznym wspominamy:

 

• Poniedziałek – Bł. Bronisławy i 75 rocznica wybuchu II wojny światowej – w modlitwach pamiętajmy o poległych za Ojczyznę

 

• Środa – św. Grzegorza Wlk. pap. i dokt. Kośc.

 

Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia.

8. W przyszłą sobotę i niedzielę przeżywać będziemy XIII Diecezjalne Święto Chleba oraz Brzeskie Dni Jakubowe:

 

• W sobotę na 18.00 Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku zaprasza na spektakl muzyczny „Buen Camino – szczęśliwej drogi” w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. Scenariusz spektaklu napisała s. Małgorzata Prusak, muzykę Krzysztof Szydłowski, artystami są aktorzy scen brzeskich. Spektakl opowiada o miłości, przyjaźni i problemach współczesnego świata. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Ośrodka Kultury. Ilość miejsc ograniczona.

 

• W niedzielę, 7 września, o godz. 15.00 poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi miasta św. Jakubowi. O 15.15 na Pl. Kazimierza Wlk. odbędzie się Uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego. Po Mszy św. rozpocznie się część artystyczna, przede wszystkim obrządek chlebowy, występy zespołów folklorystycznych, zabawa taneczna, oraz degustacja „żuru jakubowego. Serdecznie zapraszamy. Dokładne informacje na plakatach oraz na naszej stronie i internetowej.

9. Po Mszy św. na zewnątrz kościoła u ministrantów i w zakrystii jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedz., Niedziela, Źródło, Arka, dla młodzieży Droga i Mały Gość Niedzielny.

10. Intencja Mszy św., która była przyjęta na godz. 16.0 w przyszłą niedzielę będzie odprawiona na Pl. Kazimierza o godz. 15.00.

11. Po Mszy św. ofiara do puszek można wspomóc leczenie Beatki Botkowskiej z Bochni.

 

XXI niedziela Zwykła – 24 sierpnia 2014r.

1. Trwa Nowenna do M.B. Częstochowskiej i nasze duchowe pielgrzymowanie, dzisiaj nowenna po Mszy św. o 7.30, jutro po Mszy św. o 8.00 i o 19.00.

2. W ubiegły wtorek odwiedziliśmy naszych pielgrzymów w Pałecznicy w parafii św. Jakuba, pielgrzymi wszystkim przysyłają pozdrowienie i zapewnienie o nieustannej modlitwie.

3. Jutro kończy się XXXII Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę uroczystą Mszą św. na Wałach Jasnogórskich o godz. 17.00. Pielgrzymi zapraszają we wtorek /26.08./ wszystkich do naszej fary, na godz. 19.30 na wspólny pielgrzymkowy Apel Jasnogórski ku czci NMP Częstochowskiej. Wyjazd autokaru na powitanie pielgrzymów na Jasnej Górze o godz. 7.00 spod Domu Katechetycznego.

4. W tym tygodniu w naszej wspólnocie parafialnej powitamy nowego księdza wikariusza, ks. mgr Stanisława Stachonia, który przejmie obowiązki po ks. Wojciechu Jurkowskim. Ks. Stanisław jest neoprezbiterem, pochodzi z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej. Tak więc swoje pierwsze kroki w kapłaństwie będzie stawiał w naszej parafii. Życzymy Mu obfitego Bożego błogosławieństwa, opieki naszych świętych patronów oraz życzliwości ludzkiej.

5. Dzisiaj odpust ku czci św. Bartłomieja w Porębie Spytkowskiej a w przyszłą niedzielę na Słotwinie.

6. W poniedziałek, z racji 25 dnia miesiąca, Msza św. za pielgrzymów Dróg Jakubowych oraz za wszystkich pielgrzymów, ks. proboszcz odprawi w Częstochowie.

7. We wtorek o godz. 11.00 w kaplicy szpitalnej, której patronuje Matka Boska Częstochowska, będzie sprawowana Msza św. odpustowa na którą ks. Kapelan zaprasza.

8. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 18.30 po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

9. W piątek, z racji że jest to ostatni piątek miesiąca, Msza św. wieczorna będzie połączona z modlitwą o uzdrowienie duchowe i cielesne. Zapraszają organizatorzy comiesięcznych spotkań Odnowa w Duchu Św.

10. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

 

• Wtorek – Uroczystość NMP Częstochowskiej

 

• Środa – Św. Moniki

 

• Czwartek – Św. Augustyna, bpa i dokt. Kośc.

 

• Piątek – Męczeństwo św. Jana Chrzciciela

 

Wszystkim solenizantom w tym tygodniu składamy serdeczne życzenia.

11. Po Mszy św. na zewnątrz kościoła u ministrantów i w zakrystii jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, którym znajdziemy audiobook z „Dzienniczkiem” s. Faustyny do słuchania w samochodzie czy w domu. „Dzienniczek” s. Faustyny jest obecnie najpopularniejszą i najczęściej tłumaczoną polską książką na świecie, w kolejne dwie niedziele następne dwie płyty z dalszą częścią „Dzienniczka”. Niedziela, Źródło

12. W przyszłą niedzielę będzie można ofiarą do puszek wspomóc leczenie chorej dziewczynki Dorotki Botkowskiej z Bochni.

13. Przez kilka tygodni w kościele św. Jakuba stała makieta tablicy poświęconej historycznemu wydarzeniu jakie przeżywało nasze Miasto w 2010 r. a mianowicie, decyzję Stolicy Apostolskiej o ogłoszeniu św. Jakuba Starszego Ap., patronem przed Bogiem miasta Brzeska. To bardzo ważne wydarzenie pragniemy, już na wieki. upamiętnić wmurowanie w ścianę kościoła Jakubowego od strony zachodniej pamiątkowej, wykonanej z brązu tablicy. Tablica ta wg projektu. mgr sztuki Józefa Steca z Nowego Sącza została zatwierdzona przez Urząd Ochrony Zabytków w Tarnowie oraz Komisję Sztuki Kościelnej w Tarnowie, obecnie znajduje się w odlewni. Tablica ta ma być darem dla przyszłych pokoleń od mieszkańców Brzeska. W przyszłą niedzielę ofiary na tacę przeznaczymy na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem tej tablicy, będą także rozdawane pamiątkowe cegiełki, będzie można także wesprzeć finansowo przez indywidualne ofiary z podaniem imienia i nazwiska, można będzie wpłacić na konto parafii, które będzie podane na cegiełce. Nazwiska indywidualnych ofiarodawców czy instytucji będą umieszczone w specjalnej tubie i wmurowane za tablicą. Poświęcenie i odsłonięcie tablicy będzie w niedzielę, 7 września o 15.00, na rozpoczęcie Diecezjalnego Święta Chleba oraz Brzeskich Dni Jakubowych. Poświęcenia dokona ks. bp Stanisław Salaterski.

14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: + Kazimierz Stec z ul. Starowiejskiej. Zmarłego polecamy Bożemu Miłosierdziu.

 

XX Niedziela Zwykła – 17 sierpnia 2014

 

 

1. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na tacę przeznaczone na cele inwestycyjne w parafii.

2. Łączymy się duchowo z pielgrzymami, którzy dzisiaj rozpoczęli pielgrzymowanie na Jasną Górę, odmawiając nowennę do Matki Bożej Częstochowskiej. Dziś nowenna po Mszy Św. o 7.30 a w dni powszednie po Mszy Św. o godz. 8.00 i o 19.00. W szczególny sposób wspieramy modlitwą pielgrzymów z naszej parafii i naszego miasta, których prowadzi ks. Marian Kostrzewa. Zachęcamy również do duchowego pielgrzymowania przez uczestnictwo w transmisjach Radia RDN Małopolska i odmówienie dziesiątka różańca.

3. Organizujemy autokar na powitanie pielgrzymów na Jasnej Górze. Zapisy do piątku w zakrystii lub w kancelarii. Koszt 40 zł, wyjazd w poniedziałek, 25 sierpnia o 7.00 spod Domu Katechetycznego.

4. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

 • Dzisiaj – św. Jacka
 • Środa – św. Bernarda, opata i doktora Kościoła
 • Czwartek – św. Piusa X, papieża
 • Piątek – NMP Królowej, w tym dniu na Mszy św. o godz. 8.00 włączymy się w akt poświecenia się Niepokalanemu Sercu Maryi. Poświęcenie to jest wypełnieniem prośby Papieża Piusa XII, który wezwał Kościół, aby w dzień Maryi Królowej ponawiał poświecenie się Niepokalanemu Sercu Maryi.

Wszystkim solenizantom a szczególnie ks. Jackowi Walczykowi składamy serdeczne życzenia imieninowe.

5. W czwartek /21.08./ kolejne comiesięczne spotkanie modlitewne Grupy św. O. Pio, rozpoczęcie różańcem o 18.30, Msza św. z kazaniem oraz nabożeństwo z błogosławieństwem lourdskim.

6. Parafialny oddział Caritas informuje, że w związku z rozpoczynającym się  rokiem szkolnym, rodziny wielodzietne i znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, a mające dzieci w wieku szkolnym, mogą liczyć na pomoc finansową, która będzie udzielana we wtorek, 19 sierpnia,  od godz. 16.00.

7. Po Mszy św. na zewnątrz kościoła u ministrantów i w zakrystii jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Niedziela, Źródło, jest jeszcze dla dzieci wakacyjny numer Promyczka Dobra z płytą  z piosenkami o świętych w cenie 5 zł.

8. Sanktuarium w Pasierbcu zaprasza na odpust, szczegóły na plakatach.

9. W przyszłą niedzielę ofiarą do puszek będzie można wesprzeć rodziny przeżywające w ostatnim czasie w naszej diecezji tragedię nawałnic.

10. Z naszej wspólnoty parafialnej w ubiegłym tygodniu do wieczności odeszli: +Jan Rabiasz z ul. Pod Sadem, którego pogrzeb będzie w naszym kościele parafialnym we wtorek o godz. 12.00 oraz  +Olga Jemioło z ul. Ogrodowej, której pogrzeb będzie we wtorek o 14.00 w kościele Miłosierdzia Bożego. Zmarłych  polecamy Bożemu Miłosierdziu.

 

19 Niedziela Zwykła – 10 sierpień 2014r.

1. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary na utrzymanie uczelni katolickich: KUL-u i UPJPII w Krakowie.

2. Dzisiaj Dzień Skupienia dla Narzeczonych w kościele Ducha Św. o 11.30.

3. W środę /13.08./ zapraszamy wszystkich na kolejne Nabożeństwo Fatimskie z racji trzynastego dnia miesiąca, które rozpocznie się Mszą św. o godz. 19.00. Nabożeństwo poprowadzi ks. Janusz Szczypka kustosz sanktuarium Matki Bożej Przydonickiej.

4. W piątek /15.08./ – UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP. Największe święto maryjne z obowiązkiem uczestniczenia we Mszy św. Msze św. w naszej Farze tak jak w niedzielę. Po każdej Mszy św. poświęcenie wianków zielnych. W tym dniu nie  obowiązuje post piątkowy. Także w  tym dniu jest odpust w Jasieniu. Składka z tej uroczystości będzie przeznaczona na budujący się kościół w Proszówkach. Jesteśmy jedną z parafii patronackich tego budującego się kościoła i raz w roku ofiarą na tacę wspieramy tę budowę, kazania w tym dniu będzie głosił budowniczy tego kościoła ks. Stanisław Kania.

5. W niedzielę /17.08./ wyrusza XXXII Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Spotkanie Przedpielgrzymkowe odbędzie się dzisiaj 10.08. o godz. 17.oo w Auli Chrystusa Króla. Będzie to również ostatnia okazja do zapisania się na pielgrzymkę. Przewodnikowi ks. Marianowi oraz wszystkim Pielgrzymom, przede wszystkim z naszego miasta, życzymy opieki i wsparcia patrona pielgrzymów św. Jakuba i prosimy o modlitwę za nas na pielgrzymkowym szlaku. Zapraszamy, aby od niedzieli towarzyszyć naszym pielgrzymom duchowo, odprawiając codziennie o godz. 8.30 i 19.00 Nowennę do Matki Boskiej Częstochowskiej, lub słuchając relacji w Radio RDN Małopolska.

6. W przyszłą niedzielę składka na Mszach św. będzie przeznaczona na cele inwestycyjne w naszej parafii.

7. Wczoraj Biskup Tarnowski Andrzej Jeż podniósł do godności Kolegiaty kościół parafialny św. Wawrzyńca w Wojniczu i utworzył przy nim Kapitułę Kolegiacką. Jest to czwarta po Kapitule katedralnej w Tarnowie, kolegiackiej w Bochni i Nowym Sączy Kapituła w naszej diecezji.

8. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

 • Dzisiaj – św. Wawrzyńca diak. i męcz.
 • Poniedziałek – św. Klary
 • Czwartek – św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapł. i męcz.
 • Sobota – św. Stefana Węgierskiego, króla.

Wszystkim solenizantom składamy serdeczne życzenia imieninowe.

9. Po Mszy św. na zewnątrz kościoła u ministrantów i w zakrystii jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Niedziela, Źródło, Cuda i Łaski, dla młodzieży Wzrastanie, Droga i M. Gość N. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej

10. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Roman Bzdak z Ogrodowej, +Henryk Adamczyk z Ogrodowej i +Bogdan Laska z Ogrodowej, pochowany w Jasieniu. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu..

 

18 Niedziela Zwykła – 3 sierpnia 2014r.

1. Dzisiaj zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00.

2. Od wtorku nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona Rycerstwa Niepokalanej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w dni powszednie o 18.30, w środę o 18.00 a w niedzielę o 15.30.

3. Spotkanie przedpielgrzymkowe uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, grupy nr 8 – św. Stanisław odbędzie się w naszej parafii 10 sierpnia /niedziela/ o godz. 17.00 w Auli Chrystusa Króla. Będzie się można wtedy jeszcze zapisać i pobrać legitymację uczestnika.

4. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o godzinie 18.30, a po niej Msza święta w intencjach nowennowych.

5. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

• Poniedziałek – św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów

 

• Środa – Święto Przemienienia Pańskiego

 

• Czwartek – Bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Sióstr Służebniczek i pierwszy czwartek miesiąca z modlitwami o powołania kapłańskie i zakonne.

 

• Piątek – św. Dominika, kapł. – jest to drugi piątek miesiąca, Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ zaprasza na adorację od godz. 18.00.

 

• Sobota – św. Teresy Benedykty od Krzyża /Edyty Stein/, patronki Europy.

Wszystkim solenizantom w tym tygodniu składamy serdeczne życzenia.

6. W przyszłą niedzielę Dzień Skupienia dla Narzeczonych w kościele Ducha Św. o 11.30.

7. Ofiary z przyszłej niedzieli przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie.

8. Przypominamy, że w każdy wtorek celebrowana jest Msza św., wraz z nowenną do św. Jakuba, o godz. 8.00 i 19.00 przy ołtarzu Patrona Miasta i Parafii św. Jakuba Starszego Ap., natomiast w każdą sobotę o godz. 7.30 w kościele Ducha Św. celebrowana jest Msza św. z nieustanną Nowenną do Ducha Św.

9. W Domu Sióstr Służebniczek na Pl. Kazimierza nastąpiły zmiany, po ukończeniu kadencji przełożonej odeszła do Domu Sióstr w parafii Miłosierdzia Bożego S. Krystyna Rutka, Matka Prowincjalna zamianowała nową przełożoną Domu na Pl. Kazimierza, Siostrę Marię Filipowską naszą organistkę. Siostrze Krystynie dziękujemy za piękną pracę Przełożonej i obu Siostrom: S. Krystynie na nowej placówce a S. Marii w nowej roli życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego.

10. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej, którą można nabyć u ministrantów i w zakrystii jest Gość Niedzielny, Niedziela, Źródło, Arka, Wzrastanie, Kościół nad Uszwicą, Mały Gość N., dla dzieci Promyczek z płytą na której są piękne piosenki o świętych, w ciągłej sprzedaży są także książki o historii naszej parafii, które można nabyć w zakrystii: „Parafia na świętojakubowym szlaku”- historia parafii od XIV w do roku 2010, są jeszcze do nabycia książka o wszystkich duszpasterzach pracujących w naszej farze na przestrzeni wieków „Duszpasterze fary brzeskiej”, modlitewnik do św. Jakuba oraz książka ks. Adama Nowaka „Pieśń o moim Brzesku”, oraz książki ks. Prałata F. Kostrzewy z jego pierwszopiątkowymi kazaniami katechizmowymi. Zachęcamy do zakupienia.

11. W minionym tygodniu odszedł do wieczności śp. Józef Kanownik z ul. Browarnej, którego pogrzeb będzie w poniedziałek w kościele parafialnym o godz.14.30. Zmarłego polecamy miłosierdziu Bożemu.

 

17 Niedziela Zwykła – 27 lipca 2014r.

1. Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie, nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Popatrzmy, ile dzieci z biednych rodzin, często dotkniętych bezrobociem, rozbitych, patologicznych, nie pojechało na wakacyjny wypoczynek. Ich los nie może być dla nas obojętny. Dziękujemy tym, którzy wsparli dzieło parafialne organizacji wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży angażującej się w życie parafii. Dziękujemy organizatorom tego wypoczynku ks. Jackowi i ks. Marianowi.

2. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania związane z peregrynacją Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego oraz tym, którzy brali udział w rekolekcjach, dobie czuwania modlitewnego oraz w uroczystości odpustowej ku czci patrona parafii i naszego Miasta, składamy szczere i serdeczne podziękowania. Niech Wszystkim Pan Jezusa Miłosierny obficie wynagrodzi a święci Jakub, Jan Paweł II oraz Faustyna wypraszają potrzebne łaski. Dziękujemy chórowi i scholom, LSO a szczególnie ceremoniarzom, dzieciom komunijnym, dziewczętom z DSM-u, pomagającym w pracach porządkowych oraz za każdy, nawet najmniejszy gest solidarnej pomocy by to piękne religijne wydarzenie wypadło jak najpiękniej. Przygotowywany jest film z peregrynacji Obrazu w naszej parafii wraz z  płytą na której będą także zdjęcia. Gdy całość będzie gotowa poinformujemy i będzie można taki zestaw pamiątkowy tego historycznego wydarzenia nabyć.

3. W naszym ołtarzu Bożego Miłosierdzia już znajdują się relikwie, wystawione do publicznego kultu, świętych: Jana Pawła II, s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćko – apostołów Bożego miłosierdzia. Relikwiarz w którym znajdują się relikwie został ufundowany przez tegorocznych rodziców dzieci pierwszokomunijnych oraz rodziców młodzieży bierzmowanej. Za ten dar dla parafii serdecznie dziękujemy.

4. Trwają zapisy na Pieszą Pielgrzymkę z Tarnowa na Jasną Górę. Zapisy przyjmujemy w kancelarii w godzinach urzędowania. Zachęcamy serdecznie szczególnie młodzież do tej szczególnej modlitwy dziękczynnej jaka jest pielgrzymowanie, chociażby za ukończenie gimnazjum, zdaną maturę, pozdawane egzaminy na studiach, czy modlitwę o rozeznanie drogi życia.

5. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

Poniedziałek – św. Charbela, Wtorek - św. Marty, Czwartek – św. Ignacego z Loyoli, Piątek – św. Alfonsa Marii Liguoriego, w tym dniu także przypada 70 rocznica Powstania Warszawskiego.

Wszystkim solenizantom w tym tygodniu składamy serdeczne życzenia.

5. Jutro w poniedziałek, wyjazd młodzieży z Duszpasterstwa na pielgrzymkę śladami św. Pawła do Grecji. Zbiórka pod Domem Katechetycznym o 8.30. Młodzież i ks. Marian polecają się modlitwie parafian.

6. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o 18.30 po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. W pierwszy piątek Wotywa o NSPJ o 8.00 i 19.00. W pierwszą sobotę Wotywa o Niepokalanym Sercu NMP o 8.00. W sobotę o 7.30 różaniec Rycerstwa Niepokalanej.

8. Spowiedź przed I piątkiem: w czwartek od godz. 18.00 oraz w piątek na Mszach św. porannych oraz od godz. 18.00.

9. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00.

10. Prasę katolicką można nabyć u ministrantów i w zakrystii jest: Gość Niedz., Niedziela w której znajdziemy obszerny, piękny  artykuł o naszej parafii, serdecznie zachęcamy do zakupu, Źródło, Arka, dwumiesięcznik Wiara Patriotyzm i Sztuka, dla młodzieży Wzrastanie,  Mały Gość Niedz., dla dzieci Promyczek z pięknym filmem na DVD. Jest jeszcze nasze dekanalne pismo Kościół nad Uszwicą.

11. Z naszej wspólnoty parafialnej w ub. tygodniu do wieczności odeszła + Wanda Stós z ul. Podmiejskiej. Zmarłą polecamy Bożemu miłosierdziu.

Ogłoszenia dodatkowe

 • Urząd Miejski informuje, że w miesiącu sierpniu na terenie Brzeska będzie prowadzona zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Wszystkie szczegóły są na plakacie w gablotach kościelnych.
 • Burmistrz Brzeska informuje o możliwości otrzymania wsparcia dla uczniów z rodzin wielodzietnych 4+ . Deklaracje można pobrać i wypełnić w Wydziale Edukacji przy ul. Mickiewicza 33 do 8 sierpnia.
 • Policja i Burmistrz Brzeska włączyli się w kampanię „Powstrzymaj pijanego kierowcę”. Po Mszy św. o 12.00 otrzymacie Państwo ulotki popularyzujące trzeźwość za kierownicą. Nietrzeźwi kierowcy stanowią ogromne zagrożenie na drogach. Coraz częściej słyszy się o tragicznych w skutkach wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. Musimy za to wszyscy poczuć się odpowiedzialni.

 

16 Niedziela Zwykła – 20 lipiec 2014r.

 

 

1. Rozpoczęliśmy rekolekcje parafialne przygotowujące nas do dobrego i owocnego przeżycia peregrynacji Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwii apostołów Miłosierdzia św. S. Faustyny i św. Jana Pawła II. Serdecznie witamy księdza rekolekcjonistę ze zgromadzenia Księży Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, ks. Wiesława Burskiego. Nauki rekolekcyjne będą głoszone dzisiaj na każdej Mszy św. oraz w poniedziałek, wtorek i środę na Mszach św. o godz. 6.00, 7.00, 8.00 i 19.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy. W środę na zakończenie rekolekcji możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, który będzie w godzinach od 10.30 do 12.00, od 15.30 do 17.00 oraz od 17.30 do 19.00. W środę  na zakończenie rekolekcji na każdej Mszy św. błogosławieństwo rekolekcyjne z udzieleniem odpustu zupełnego. W środę składka na tacę będzie przeznaczona na potrzeby rekolekcyjne i peregrynacji.

2. W czwartek /24.07./ rozpoczyna się czas peregrynacji. Obraz Pana Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami św. Faustyny i św. Jana Pawła II będzie przekazany nam od parafii św. Wawrzyńca w Wojniczu. . O godz. 16.30 rozpocznie się czuwanie modlitewne  przed kościołem od strony Rynku. Powitanie Obrazu będzie o godz. 17.00 a o godz. 17.30 rozpocznie się uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył ks. Bp Jan Piotrowski. Ta Msza św. będzie transmitowana przed Radio RDN Małopolska. Następna Msza św. będzie o godz. 21.00 z udziałem księży, którzy pracowali w naszej parafii, o północy będzie kolejna Msza św. z udziałem Księży Rodaków. Od godz. 23.00 będzie czas czuwania dla Młodzieży. Przez całą noc będzie czuwania przy Obrazie w tym czasie będzie także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

W piątek /25.07./ drugi dzień peregrynacji. Msze św. o godz. 6.00 za wszystkich zmarłych Parafian, o godz. 7.30 za wszystkie Grupy Modlitewne i Stowarzyszenia działające przy Parafii, o godz. 9.00 Msza św. dla chorych, o godz. 10.30 Msza św. dla dzieci.

Z racji, że 25 lipca to także dzień naszego odpustu parafialnego ku czci Patrona Miasta    i Parafii św. Jakuba Ap., uroczysta Msza św. Odpustowa będzie o godz. 12.00 połączona także z uczczeniem relikwii św. Jakuba Starszego Apostoła.

Po południu o godz. 14.00 rozpocznie się nabożeństwo Nowenny do Bożego Miłosierdzia z odczytaniem intencji. Msza św. na pożegnanie Obrazu wraz z aktem oddania Parafii Panu Jezusowi Miłosiernemu rozpocznie się o godz. 15.30. Po tej Mszy św. będzie przekazanie Obrazu do Jadownik.

Szczegółowy program Peregrynacji oraz całonocnego czuwania modlitewnego jest na stronie internetowej parafii, znajduje się na afiszach wokół kościoła, program można także pobrać od ministrantów wychodząc z kościoła. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym niecodziennym i historycznym wydarzeniu  w naszej parafii, zapraszamy poczty sztandarowe, dzieci komunijne w strojach, młodzież bierzmowaną, wszystkich, którzy nie wyjechali na wakacje i są w naszym mieście.

W dniach 23 do 25 lipca - ze względu na spowiedź, peregrynację oraz odpust parafialny - kancelaria nieczynna!!!

3. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary które przeznaczone są na potrzeby inwestycyjne w naszej parafii.

4. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

Dzisiaj – bł. Czesława, Wtorek – św. Marii Magdaleny, Środa – św. Brygidy, zak., Patronki Europy, Czwartek – św. Kingi, patronki naszej diecezji, Piątek – św. Jakuba Ap. i św. Krzysztofa, po każdej Mszy św. w piątek będzie poświęcenie pojazdów, w tym dniu z racji odpustu parafialnego nie obowiązuje post piątkowy, Sobota – świętych Joachima i Anny, rodziców NMP

Wszystkim solenizantom składamy serdeczne życzenia imieninowe.

5. Trwa Nowenna do św. Jakuba, która odprawiana jest po Mszy św. o 8.00 i przed Mszą św. wieczorną.

6. Spotkanie DSM-u w Sióstr na Pl. Kazimierza w poniedziałek o godz. 17.30.

7. Próba chóru we wtorek o 20.00 a scholii młodszej w środę o 17.00 na chórze.

8. Po niedzieli chcemy przeprowadzić prace porządkowe wokół kościoła, przygotowując jego obejście na dzień peregrynacji, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc Siostrze Zakrystiance w tych pracach np. po jednej osobie z Róży. Chętni do pomocy mogą zgłosić się do Siostry Marii.

9. W przyszłą niedzielę Jadowniki zapraszają na Odpust ku czci św. Anny na Bocheńcu. Suma    o 11.00.

10. Młodzież z Duszpasterstwa Młodych naszej parafii na zewnątrz kościoła rozprowadza  obrazy Pana Jezusa Miłosiernego jako pamiątkę peregrynacji. Poświęcenia obrazów dokonamy podczas peregrynacji.

11. Zachęcamy do zakupu prasy katolickie: Gość Niedzielny, Niedziela, wakacyjne podwójne numery: Małego Gość Niedz., Wzrastanie w cenie 6,50  a dla dzieci Promyczek z b. ciekawą płytą DVD w cenie 5 zł. oraz 2 najnowsze numery Biblii krok po kroku.

12. W dniach od 1-3 sierpnia odbędzie się Kurs Elkana i Anna, czyli Jak odświeżyć ogród miłości małżeńskiej, który pokrył kurz codzienności albo został zniszczony wieloma burzami. Jak to zrobić ?, Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea działająca przy naszej parafii pod opieką Księży Zmartwychwstańców zaprasza. Spotkania będą odbywać się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul Piastowskiej 2b. Szczegóły na stronie internetowej oraz na plakatach.

13. W minionym tygodniu odszedł do wieczności + Józef Smoszna z ul. Legionów Piłsudskiego. Zmarłego polecamy miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz panie, daj im wieczne spoczywanie.

 

15 niedziela Zwykła – 13 lipca 2014r.

 

1. W czasie wakacji nie zapominajmy o obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski.

2. Dzisiaj o 19.00 kolejne Nabożeństwo Fatimskie. Zapraszamy!

3. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które przeznaczone są na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego.

4. W poniedziałek po Mszy wieczornej zebranie Akcji Katolickiej w salce na plebanii.

5. Od środy rozpoczynamy Nowennę do św. Jakuba przed uroczystością odpustową w naszej parafii. Modlitwy nowennowe będą odmawiane po Mszy św. o godz. 8.00 i 19.00.

6. W czwartek /17.07/ zapraszamy na kolejne comiesięczne spotkanie Modlitewnej Grupy św. O. Pio, początek o godz. 18.30.

7. W piątek nowenna do Miłosierdzia Bożego o godz. 19.00, będzie dalej wystawiona Księga łask, Próśb i Podziękowań do Pana Jezusa Miłosiernego aby tam wpisywać swoje intencje.

8. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

 • Dzisiaj – świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
 • Wtorek – św. Bonawentury, bpa i dokt. Kośc.
 • Środa - NMP z Góry Karmel.
 • Piątek – św. Szymona z Lipnicy, prezb.

Wszystkim solenizantom w tym tygodniu składamy serdeczne życzenia.

9. Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy rekolekcje parafialne przed peregrynacją Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego. Kazania rekolekcyjne będzie głosił ks. Wiesław Burski ze Zgromadzenia Księży Saletynów.

10. Już teraz przypominamy, że peregrynacja cudownego Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w naszej parafii będzie 24 i 25 lipca. Już teraz zapraszamy wszystkich do tego wielkiego i niecodziennego wydarzenia religijnego w naszym mieście i parafii. Szczegółowy program jest na plakatach oraz na stronie internetowej parafii.

11. Na stoisku u młodzieży z duszpasterstwa można nabyć pamiątkowe obrazy Pana Jezusa Miłosiernego „Jezu ufam Tobie”. Te pamiątki peregrynacji w naszej parafii będą poświęcone w dniu peregrynacji.

12. Tegoroczne Brzeskie Dni Jakubowe, ze względu na Peregrynację, będą połączone ze Świętem Chleba we wrześniu.

13. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona jest na cele inwestycyjne w parafii.

14. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz, Mały Gość Niedzielny, Niedziela, Źródło, Kościół nad Uszwicą.

15. W miesiącu lipcu Firma GEERS mieszcząca się w Brzesku przy ul. Zielonej 4 serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne badania słuchu z możliwością nieodpłatnego wypożyczenia aparatów słuchowych.

16. Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli w tym tygodniu: +Janusz Cehak z ul. Powstańców Warszawy, + Jan Kusiak, którego pogrzeb będzie we wtorek o 14.00 w kościele parafialnym oraz +Irena Buzdygan z ul. Kusocińskiego, której pogrzeb będzie czwartek o 14.00 również w kościele parafialnym. Zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu.

 

XIV Niedziela zwykła - 6 lipca 2014r.

1. Trwają wakacje, czas urlopów i wypoczynku. Planując wakacje warto się zorientować czy będzie w miejscu odpoczynku niedzielna Msza św. i czy są w pobliżu jakieś sanktuaria lub ciekawe miejsca kultu. Niech wypoczynkowi towarzyszy rozsądek i świadomość, że jesteśmy wyznawcami Chrystusa.

2. Dzisiaj zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00.

3. Po Mszy św. na stoisku u młodzieży z naszego duszpasterstwa można nabyć Obrazy Pana Jezusa Miłosiernego, jako pamiątkę peregrynacji. Poświęcenie obrazów będzie w czasie peregrynacji.

4. W poniedziałek rozpoczyna się Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej przed Jej Świętem. Nowenna będzie codziennie o godz. 19.00.

5. W środę nowenna do MB Nieustającej Pomocy o 18.30 a po niej Msza św. w int. nowennowych.

6. W piątek od godz. 18.00 adoracja Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ, oraz kolejny piątek Nowenny przed peregrynacją Obrazu „Jezu ufam Tobie.” W piątek będzie wystawiona Księga Łask, Próśb i Podziękowań do Pana Jezusa Miłosiernego.

7. W przyszłą niedzielę /13.07/ zapraszamy na kolejne Nabożeństwo Fatimskie połączone z procesją różańcową, które rozpocznie się o godz. 19.00 Mszą św.

8. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

 

• Dzisiaj – Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej

 

• Wtorek – św. Jana z Dukli

 

• Piątek – św. Benedykta, Opata, Patrona Europy

 

• Sobota – św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bpa i męcz.

 

Wszystkim solenizantom w tym tygodniu składamy serdeczne życzenia.

9. W przyszłą niedzielę ofiary na tacę będą przeznaczone na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

10. Trwają zapisy na XXXII Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Zapisujemy w kancelarii. Koszt 90 zł. Jeśli z domu idzie więcej niż jedna osoba wówczas każda następna płaci 60 zł. Szczegóły u ks. Mariana Kostrzewy.

11. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz, Niedziela, Źródło, dla dzieci Promyczek Dobra, Arka, Miłujcie się, List, oraz wakacyjny numer Małego Gościa Niedz. Jest najnowszy Kościół nad Uszwicą pod hasłem „Jubileusze – jak miłość – niejedno mają imię”. Pismo poza prezentacją jubilatów podejmuje temat peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Świętych.

12. W ciągłej sprzedaży w zakrystii znajduje się najnowsza książka ks. prof.. St. Piecha „Parafia na świętojakubowym szlaku”, książka ks. A. Nowaka „Pieśń o moim Brzesku”, są jeszcze do nabycia książki ks. prał. F. Kostrzewy: „Duszpasterze Fary Brzeskiej”, i „Wezwał ich Pan” oraz książki z kazaniami katechizmowymi które głosił na I piątki miesiąca.

13. Bractwo Szkaplerzne zaprasza na XVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodzin Szkaplerznych 19 lipca br. W Czernej koło Krzeszowic. Wyjazd spod domu katechetycznego o 7.30. Zapisy w zakrystii lub Domu Katechetycznym na parterze w dniach 7 do 11 lipca w godzinach 9.00 do 14.00.

 

XIII niedziela Zwykła – 29 czerwca 2014r.

 

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

 

 

1. Minął kolejny rok szkolny, rozpoczynają się letnie wakacje. Dziękujemy wszystkim rodzicom za współpracę z katechetami, dziękujemy dyrekcjom i gronu pedagogicznemu naszych szkół i przedszkoli za bardzo dobrą współpracę i troskę o wspólny cel wychowania młodego pokolenia. Nie zapominajmy w czasie wakacji, kiedy często jesteśmy poza domem rodzinnym o dawaniu świadectwa, że jesteśmy ludźmi wierzącymi. Pamiętajmy o niedzielnej Mszy św., modlitwie i o godnym zachowaniu się wobec innych. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje i urlopy, życzymy dobrego i szczęśliwego wypoczynku.

2. Dziękujemy Misjonarzowi, ks. prałatowi Bogdanowi Piotrowskiemu za słowo Boże, a Wam za złożone dzisiaj ofiary na misję.

3. Od poniedziałku przez okres wakacji Msze św. w dni powszednie będą o godzinie: 6.00, 7.00, 8.00 i 19.00. Nie ma Mszy św. o 6.30.

4. W sobotę nasza Liturgiczna Służba Ołtarza wyjechała z ks. Jackiem na Oazę w Góry Stołowe, a w poniedziałek wyjazd dzieci wraz z ks. Marianem na parafialną oazę do Słonecznego Brzegu w Bułgarii. Zbiórka i wyjazd autokarem o godz. 12.30 spod kościoła. Lektorzy i Ministranci oraz Dzieci ze wspólnot parafialnych wraz z opiekunowie polecają się modlitwie parafian. Już teraz pragniemy bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy wsparli finansowo akcję wakacyjną organizowana przez naszą parafię dla dzieci i młodzieży.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca lipca. W I czwartek modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne. Spowiedź przed pierwszym piątkiem będzie w czwartek od godz. 18.00, oraz w piątek podczas Mszy św. porannych i od godz. 17.30. Wotywa o Najświętszym Sercu P. Jezusa o godz. 8.00 i 19.00. W piątek tradycyjnie przez cały dzień będzie wystawiona Księga Łask, Próśb i Podziękowań do Pana Jezusa Miłosiernego a wpisywane tam intencje będą odczytane podczas nowenny w dniu peregrynacji. Program peregrynacji oraz rekolekcji przed peregrynacją jest już na naszej stronie internetowej oraz na afiszach.

6. W czasie wakacji nie ma Mszy św. pierwszopiątkowej dla dzieci.

7. W pierwszą sobotę miesiąca Wotywa o Niepokalanym Sercu NMP o godz. 8.00, o godz. 7.30 różaniec fatimski prowadzony przez Rycerstwo Niepokalanej.

8. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:

W poniedziałek ostatnie nabożeństwo czerwcowe o godz. 18.30.

Środa – Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy o godz. 18.30 po niej Msza św. w intencjach nowennowych, środa to także święto NMP Tuchowskiej, program Wielkiego Odpustu Tuchowskiego wywieszony jest na plakatach.

Czwartek – św. Tomasza Ap.

Piątek – św. Elżbiety Portugalskiej,

Sobota – św. Marii Goretti dziew. i mecz.

Wszystkim obchodzącym w tym tygodniu imieniny składamy serdeczne życzenia.

9. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00.

10. Decyzja Księdza Biskupa Ordynariusza, nasz dotychczasowy wikariusz ks. Wojciech Jurkowski został zamianowany proboszczem w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Ładnej k/Tarnowa. Za dotychczasową Jego piękną prace w kościele, na katechezie w Gimnazjum oraz z grupami duszpasterstwa parafialnego składamy mu serdeczne podziękowanie i życzymy by na nowej placówce, już jako proboszcz, cieszył się obfitym Bożym błogosławieństwem oraz życzliwością parafian. Szczęść Bożę!

11. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz,  Źródło,  Niedziela, Arka,  Wzrastanie i wakacyjny podwójny numer  Małego Gościa Niedzielnego, dla dzieci Promyczek.

12. Informujemy, że nasza parafialna świetlica będzie czynna przez dwa najbliższe tygodnie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 14.00. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych.

13. Od przyszłej niedzieli będzie można przy kościele nabyć pamiątkowe obrazy Pana Jezusa Miłosiernego jako pamiątkę peregrynacji Obrazu w naszej diecezji. Obrazy te wydane są przez Diecezjalne Wydawnictwo „Biblos”, będą rozprowadzane przez młodzież z naszego duszpasterstwa.

14. „Miłość na śmierć nie umiera”, to hasło XXXII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, która rozpocznie się 17.08.2014 r. Wszystkich, którzy chcą na nowo odkrywać działanie Boga w swoim życiu, a także doświadczyć atmosfery modlitwy i wspólnoty zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania do Tronu Jasnogórskiej Pani. Zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską prowadzone będą w kancelarii parafialnej, lub zakrystii do końca lipca, lub na spotkaniu przedpielgrzymkowym. Koszt uczestnictwa w PPT wynosi 90 zł od osoby. Jeżeli z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60 zł. W wypadku dzieci, każde kolejne dziecko z domu do kl. VI płaci tylko 20zł. Spotkanie przedpielgrzymkowe odbędzie się 10 sierpnia, w niedzielę o 17.00 w auli Chrystusa Króla. Więcej informacji na naszej internetowej stronie parafialnej.

15. W środę , 2 lipca, organizowana jest pielgrzymka autokarowa na Odpust do Tuchowa. Zapisy w zakrystii, wyjazd spod Domu Katechetycznego o godz. 16.00, Msza św. w Tuchowie o godz. 18.30.

16. W miesiącu lipce Firma GEERS mieszcząca się w Brzesku przy ul. Zielonej 4, serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne badania słuchu z możliwością nieodpłatnego wypożyczenia aparatów słuchowych.

17. Rodzina Kolipnga zaprasza zainteresowanych na kursy obsługi kas fiskalnych oraz na projekty „Seniorzy dla Demokracji” oraz „Trzy aspekty profilaktyki zdrowotnej wśród seniorów”. Szczegóły w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Ogrodowej.

18. W odpowiedzi na pytania tych którzy w Brzesku otrzymuję ulotki od Kościoła Jezusa Chrystusa, który jest przy Leg. Piłsudskiego – informujemy, że Kościół ten nie ma nic wspólnego z Kościołem Katolickim.

19. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności + Wacław Zych z ul. Browarnej oraz +Józef Szydłowski z ul. Głowackiego, którego pogrzeb będzie we wtorek o 9.30 w kościele parafialnym. Polecamy zmarłych miłosierdziu Bożemu.

 

12 niedziela Zwykła – 22 czerwiec 2014r.

 

 

1. Dzisiaj Nabożeństwo czerwcowe z procesją eucharystyczną o godz. 18.30.

2. Procesja Eucharystyczna w Oktawie Bożego Ciała po Mszy św. o godz. 8.00 oraz z nabożeństwem czerwcowym o 18.30.

3. W kalendarzu liturgicznym:

 • Poniedziałek – Dzień Ojca.
 • Wtorek – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
 • W środę – z racji 25 dnia miesiąca Msza św. w intencji pielgrzymów na Drogach św. Jakuba o godz. 19.00.
 • Piątek – Uroczystość Najświętszego Serca P. Jezusa i dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Będzie to kolejny, szósty tydzień modlitwy nowennowej do Miłosierdzia Bożego. W tym dniu będzie też procesja ku czci NSPJ po Mszy św. o 8.00 i o 18.30. Także w tym dniu przez cały dzień będzie wystawiona, do wpisywania, Księga Łask, Próśb i Podziękowań do Pana Jezusa Miłosiernego. Intencje z tej Księgi będą odczytane podczas nowenny w dniu peregrynacji. W tym dniu z racji uroczystości nie obowiązuje post piątkowy.
 • Sobota – Wspomnienie Niepokalanego Serca NMP.
 • W przyszłą niedzielę Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
 • Wszystkim solenizantom tego tygodnia a szczególnie Ojcom w dniu ich święta składamy serdeczne życzenia.

4. Spotkanie DSM-u w poniedziałek o 17.30 u Sióstr na Pl. Kazimierza.

5. Ks. Marian zaprasza na spotkanie młodzieży jadącą na pielgrzymkę do Grecji. Spotkanie w środę o 20.00 w auli Chrystusa Króla. Zapraszamy także rodziców.

6. W czwartek zakończenie Oktawy Bożego Ciała z błogosławieństwem wianków i dzieci na Mszy św. o godz. 8.00 oraz o godz. 18.30.

7. W czwartek o godz. 20.00 spotkanie Studium Biblijnego na które zaprasza ks. dr Marek Jawor.

8. W piątek na Mszy św. wieczornej modlitwa o uzdrowienie duchowe i cielesne, do wspólnej modlitwy zaprasza wszystkich Odnowa w Duchu Św.

9. Nabożeństwa na zakończenie roku szkolnego będą w naszej parafii: dla Szkoły Podstawowej nr 3 w czwartek o 12.00, dla Gimnazjum Nr 1 w piątek o godz. 8.00, dla Szkoły Katolickiej w budynku tej szkoły w piątek o 9.00. Dla młodzieży z „Zielonki” w piątek na Mszy św. o 8.00. Na te nabożeństwa dziękczynne zapraszamy rodziców i nauczycieli. Spowiedź dla dzieci i młodzieży na zakończenie roku szkolnego będzie w środę od godz. 17.30.

10. Trwa cały czas nabór do Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Brzesku, szczegółowe informacje w siedzibie szkoły przy Browarnej 15.

11. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywali Parafialną Niedzielę Misyjną. Kazania na Mszach św. wygłosi misjonarz ks. Bogdan Piotrowski, proboszcz parafii Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w stolicy Konga w Brazzaville. Ofiarą na tacę będziemy w tym dniu wspierać misje.

12. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej, szczególnie Gościa Niedzielnego, Niedziela, Źródło, Arka, miesięcznik List poświęcony tematowi jak dobrze się wyspowiadać i drugi jak dobrze się modlić, dla młodzieży Wzrastanie i M. Gość N,. a dla dzieci Promyczek.

13. W najbliższą środę organizowany jest autokar z parafii na pielgrzymkę do Łagiewnik, której głównym celem jest modlitewne zaproszenie Pana Jezusa Miłosiernego do parafii na dzień peregrynacji. Są jeszcze wolne miejsca, zapisy w zakrystii, wyjazd w środę /25.06./ o godz. 13.30 spod Domu Katechetycznego. Msza św. w Łagiewnikach o 15.00.

14. Kino „Planeta” serdecznie zapraszana na film p.t. „Niebo istnieje naprawdę”, który został zrealizowany na podstawie książki o tym samym tytule, a mówiący o przeżyciach dziecka po śmierci klinicznej. Książka miała już na świecie kilka milionów wydań, film jest rewelacyjny, polecamy go wszystkim. Film będzie wyświetlany dzisiaj, w poniedziałek, wtorek i środę o 20.00.

15. Z naszej wspólnoty parafialnej, w ub. tygodniu, do wieczności odeszli: + Piotr Klamka z ul. Ogrodowej i + Władysław Ciszkowicz z ul. Browarnej, którego pogrzeb będzie we wtorek o 14.00 w naszym kościele. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – 15 czerwca 2014r.

 

1. Dziś oddajemy cześć Trójcy Przenajświętszej. Wychwalamy jedynego Boga, który jest wspólnotą Osób: Ojca, Syna i Ducha Św. – tajemnicy, która przewyższa nasz rozum i przenika nasze serce.

2. Dzisiaj Odpust w Okocimiu.

3. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na tacę, które są przeznaczone na cele inwestycyjne w parafii.

4. W czwartek UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ – BOŻE CIAŁO. W tym dniu Kościół przez udział w procesji manifestuje całemu światu prawdę o żywej obecności Chrystusa pod postaciami Chleba i Wina. Uroczysta Msza św. z procesją eucharystyczną wokół Rynku będzie o godz. 9.00. Mszy św. o 9.00 będzie przewodniczył neoprezbiter, ks. Stanisław Knurowski, który w czasie Wielkiego Postu odbywał u nas praktykę duszpasterską, a kazania będzie głosił profesor naszego Seminarium ks. Prof. Antoni Żurek. Pozostałe Msze Św. o godz. 6.00, 7.30, 12.00, 16.00 i 19.00. Nie będzie Mszy św. w kościele Ducha Św. o 10.00 i w kościele parafialnym o 10.30. Bardzo prosimy o przygotowanie trasy procesji oraz czterech ołtarzy. Zapraszamy do procesji niosących feretrony, poczty sztandarowe, dzieci sypiące kwiatki, chłopców dzwoniących oraz dzieci pierwszokomunijne w strojach.

5. W dni powszednie przez Oktawę Bożego Ciała nabożeństwo czerwcowe wraz procesją po Mszy św. o godz. 8.00 i o 18.30. W niedzielę nie ma procesji.

6. W poniedziałek o godz. 17.00 w Auli Chrystusa Króla odbędzie się rozważanie n.t. Kapłaństwo w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Zapraszamy wszystkich a szczególnie Rycerstwo Niepokalanej.

7. Również w poniedziałek o 17.00 u sióstr na Placu Kazimierza spotkanie DSM-u.

8. We wtorek zbiórka wszystkich ministrantów o godz. 17.30. Zbiórka Aspirantów w piątek też o 17.30.

9. W środę nowenna do Matki Bożej połączona z nabożeństwem czerwcowym po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

10. W piątek, kolejny dzień nowenny przed peregrynacją obrazu Pana Jezusa Miłosiernego połączonej z nabożeństwem czerwcowym. Przez cały piątek będzie w kościele wystawiona Księga Łask, Próśb i Podziękowań do Pana Jezusa Miłosiernego, będzie można wpisywać swoje intencje, które będą odczytane podczas Nowenny w dniu peregrynacji.

11. W liturgii kościoła w tym tygodniu wspominamy:

 • Dzisiaj – bł. Jolanty, zak.
 • Wtorek – św. Alberta Chmielowskiego, zak.
 • Sobota – św. Alojzego Gonzagi, zak.
 • Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy  serdeczne życzenia.

12. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz., Niedziela, Źródło, Arka, Droga, Wzrastanie i Mały Gość Niedz., dla dzieci najnowszy Promyczek z niespodzianką.

13. Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Brzesku informuje że w 17 czerwca (wtorek) o godz. 18.00 odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze na które zapraszają wszystkich członków i sympatyków stowarzyszenia. Zebranie odbędzie się w siedzibie stowarzyszenia (wejście od Ogrodowej). Trwają również zapisy na kurs obsługi kasy fiskalnej do 20 czerwca.

 

14. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe zaprasza na IV Diecezjalną Pielgrzymkę do Santiago de Compostela w dniach od 4 do 16 września b.r. Pielgrzymka ta realizowana jest autokarem, powrót samolotem a przed Santiago de Compostela przewidziane jest 5-cio dniowe przejście 115 km. Koszt pielgrzymki 2860 zł. + 300 Euro. Szczegóły pielgrzymki w kancelarii parafialnej i na stronie internetowej naszej parafii oraz Biura /www.pielgrzymki.tarnow.pl/

15. Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności + Jacek Przybyło z ul. Pod Sadem. Zmarłego polecamy Miłosierdziu Bożemu.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 8 czerwca 2014

 

1. Dzisiejszą Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, nazywaną też Zielonymi Świętami, kończy się Okres Wielkanocy i czas Komunii św. wielkanocnej.

2. Jutro drugi dzień Świąt, Święto NMP Matki Kościoła. W naszej parafii Uroczystość Odpustowa. Msze św. o godz. 6.00, 7.30, 9.00,  o godz. 12.00 będzie uroczysta suma odpustowa, której będzie przewodniczył Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Na tej Mszy św. razem z naszym Rodakiem ks. Prałatem Franciszkiem Kostrzewą będziemy dziękować Bogu i Matce Najświętszej za 60 lat Jego kapłaństwa. Dostojny Jubilat bardzo serdecznie wszystkich zaprasza do wspólnej modlitwy. Po Południu Msze św. o godz.  15.30 oraz o 18.00, po tej Mszy św. będzie procesja Eucharystyczna połączona z Nabożeństwem Czerwcowym.

3. Dzisiaj na dziedzińcu kościelnym lektorzy i ministranci rozprowadzają cukierki z racji jutrzejszego odpustu. Dochód przeznaczony jest na ich wakacyjną oazę w Góry Stołowe.

4. Dzisiaj Dzień Skupienia dla Narzeczonych w kościele Ducha Św. o godz. 11.30.

5. Dzisiaj po Mszy św. wieczornej zapraszamy na koncert organowy do kościoła św. Jakuba. Koncertować będzie studentka III roku Akademii Muzycznej Krakowie Karolina Chmiel.

6. Po Mszach św. ofiarą do puszek można wesprzeć dzisiaj przeżywających tragedię powodzi na Bałkanach.

7. Przypominamy, że nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusowego są codziennie o godz. 18.30. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

8. We wtorek po Mszy św. wieczornej, ks. Proboszcz zaprasza na spotkanie Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii. Spotkanie będzie  na plebanii. Po odbyciu specjalnego przygotowania do grona świeckich szafarzy Eucharystii dołączył p. Krzysztof Kukułka. Gratulujemy mu podjęcia się tej zaszczytnej służby Chrystusowi Eucharystycznemu.

9. Także we wtorek, po Mszy św. wieczornej spotkanie Towarzystwa Przyjaciół WSD.

10. Zbiórka Ministrantów Starszych będzie we wtorek o 18.00, natomiast Aspirantów zapraszamy na spotkanie w piątek o 17.30 w kościele.

11. Również we wtorek o 19.30 spotkanie Akcji Katolickiej w salce na plebanii.

12. Spotkanie Apostolstwa Modlitwy oraz Rodziny Bł. Edmunda w czwartek o 16.00 u Sióstr na Starowiejskiej.

13. W czwartek Modlitewna Grupa O. Pio zapraszamy wszystkich czcicieli św. O. Pio na kolejne comiesięczne spotkanie modlitewne, początek o 18.30.

14. W piątek o godz. 18.00 comiesięczna adoracja Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ, a o godz. 18.30 Nabożeństwo Czerwcowe oraz kolejny dzień Wielkiej Nowenny do Miłosierdzia Bożego. Przypominamy, że w piątek przez cały dzień będzie wystawiona Księga łask, próśb i podziękowań do Pana Jezusa Miłosiernego, mnożna do niej wpisywać swoje intencje, które będą odczytane podczas nabożeństwa nowennowego w dniu peregrynacji.

15. W piątek z racji 13-tego dnia miesiąca Nabożeństwo Fatimskie z procesją różańcową. Nabożeństwo rozpocznie się Mszą św. o godz. 19.00. Tym razem w duchową pielgrzymkę udamy się do Sanktuarium Matki Bożej Chorzelowskiej, Królowej Rodzin.

16. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

 • Poniedziałek – NMP Matki Kościoła
 • Wtorek – Bł. Bogumiła bpa
 • Środa – św. Barnaby, Ap.
 • Czwartek – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego  Kapłana
 • Piątek – św. Antoniego z Padwy, kapnął. i dokt. Kośc.
 • Sobota – Bł. Michała Kozala, bpa i męcz.
 • W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Świętej.
 • Wszystkich solenizantów tego tygodnia, a szczególnie jubilata ks. Prałata Franciszka polecamy Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i obejmujemy naszą modlitwą.

17. W przyszłą niedzielę w Starym Sączu, przy Ołtarzu Papieskim odbędzie się Diecezjalne Święto Rodzin oraz Diecezjalne Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II. Organizowany jest autokar, zapraszamy, zapisy w zakrystii, koszt pielgrzymki 15 zł.

18. W tym roku procesja Bożego Ciała przejdzie wokół Rynku Brzeskiego. Do wykonania ołtarzy zapraszamy: Ołtarz I - Cech Rzemiosł, Ołtarz II - Odnowa w Duchu Św., Ołtarz III - Akcja Katolicka, Ołtarz IV- Rejon IV i VII.

19. W przyszłą niedzielę ofiara na tacę przeznaczona będzie na cele inwesty6cyjne.

20. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz.,  Niedziela, Źródło, dla młodzieży Wzrastanie i Mały Gość Niedzielny, dla dzieci najnowszy Promyczek Dobra, jest jeszcze miesięcznik List i Kościół nad Uszwicą.

21. 13 czerwca (piątek) odbędzie się egzamin przed S. Bierzmowania dla uczniów klas II Gimnazjum w Jadownikach. Porządek egzaminu: 8.20 – kl. IIa, 9.10 – kl. IIb. 10.05 – kl. IIc, 10.55 – kl. IId. Ks. Mariusz prosi by na egzamin przyszedł jeden z rodziców, a uczniowie byli ubrani na galowo.

22. Trwa nabór uczniów niepełnosprawnych do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej i Gimnazjum Specjalnego Przysposabiającego do Pracy działającego przy Ośrodku Opiekuńczo – Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych. Edukacja uczniów jest bezpłatna. Szczegóły w kancelarii parafialnej.

23. W imieniu Organizatorów V Festiwalu Sztuk i Sportów Walki: Cartias Diecezji Tarnowskiej, Burmistrza Brzeska, Starosty Brzeskiego, PSP nr 3 w Brzesku i Jednostki Strzeleckiej w Brzesku serdecznie zapraszamy na imprezę charytatywną pod hasłem „Być silnym, znaczy być użytecznym”, która odbędzie się 15 czerwca o godz. 17.00 w hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, ul. Okulickiego 2. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest pozyskanie środków finansowych na zakup protezy przedramienia dla Ani – uczennicy PSP nr 3 w Brzesku.

24. W ub. tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła + Irena Cichońska z ul. Okocimskiej. Zmarłą polecamy miłosierdziu Bożemu

 

7 Niedziela Wielkanocna – 1 czerwca 2014r.

 

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

 

 

1. W VII Niedzielę Wielkanocną przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Dziś radujemy się, że Chrystus odchodząc do Nieba, jednocześnie zostaje z nami w Swoim Kościele, byśmy trwali przy Nim i mogli kiedyś połączyć się z Nim na wieki w Niebie.

2. Dzisiaj zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00.

3. Trwa Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością Zielonych Świąt. Dzisiaj nowenna po Mszy św. 7.30 a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 8.00 i w czasie nabożeństwa czerwcowego.

4. Zapraszamy na Nabożeństwa Czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusowego, które są odprawiane codziennie o godz. 18.30.

5. Ksiądz Proboszcz serdecznie zaprasza na zebranie Członków Rady Duszpasterskiej. Zebranie odbędzie się na plebanii w czwartek o godz. 19.30.

6. Także w czwartek na godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie do kościoła chłopców z klas drugich, którzy chcą zostać ministrantami oraz starszych, którzy też chcą zostać ministrantami.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy czwartek modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne po Mszy św. o 8.00, a o godz. 18.00 Towarzystwo Przyjaciół WSD poprowadzi modlitwy za kapłanów i o powołania.  Spowiedź przed I piątkiem będzie w czwartek od godz. 18.00 oraz w piątek na Mszach św. porannych oraz od godz. 17.00. Msze św. Wotywne o NSPJ w piątek o 8.00 i 19.00. Msza św. pierwszopiątkowa dla dzieci z nabożeństwem misyjnym o godz. 17.30. W piątek o godz. 18.30 w połączeniu z nabożeństwem czerwcowym i nowenną do Ducha Św. będzie także drugi dzień Wielkiej Nowenny przed Peregrynacją Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w naszej parafii. Przez cały dzień w piątek, na specjalnie przygotowanym stoliku na końcu ławek będzie wystawiona specjalna księga próśb i podziękowań kierowanych do Pana Jezusa Miłosiernego. Także w kolejne piątki naszej nowenny, będzie tam można wpisywać swoje prośby i podziękowania, które będą odczytane podczas specjalnego nabożeństwa w czasie Peregrynacji.

8. Próba scholi w piątek o 16.30 na chórze.

9. W pierwszą sobotę miesiąca Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP z ostatnim nabożeństwem 5-ciu pierwszych sobót o godz. 8.00, pół godziny wcześniej różaniec Rycerstwa Niepokalanej.

10. W  kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

Wtorek – Świętych Męczenników Koreańskich,

Czwartek - św. Bonifacego, bpa i męcz.

Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia imieninowe.

W sobotę - Wigilia Zesłania Ducha Św. Zapraszamy wszystkich na „DROGĘ ŚWIATŁA”, podczas której będziemy rozważać czternaście spotkań z Chrystusem Zmartwychwstałym. Rozpoczęcie w kościele o godz. 20.00 i zakończenie w kościele Ducha Św., tam też odbędzie się dalszy ciąg czuwania modlitewnego przed Zesłaniem Ducha Św.: i tak o godz. 21.00 będzie Apel Maryjny, ok. 21.30 Msza św. po niej modlitwa o wylanie Darów Ducha Św. Zakończenie ok. 23.30.

W przyszłą niedzielę Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczysta Msza św. odpustowa w kościele Ducha Św. będzie o godz. 10.00, której będzie przewodniczył Ks. Senior Waldemar Cieśla, obchodzący w tym roku 15 lecie święceń kapłańskich.

Także w przyszłą niedzielę, na Mszy św. o 9.00, odbędzie się spotkanie przedstawicieli szkół o profilu wojskowym, a po Mszy św. na Pl. Kazimierza Wlk. odbędzie się II Ogólnopolski Pokaz Musztry Paradnej. Organizatorem spotkania jest Szkoła Kadetów z Łysej Góry, która wszystkich serdecznie zaprasza.

11. W przyszłą niedzielę Dzień Skupienia dla Narzeczonych w kościele Ducha Św. o godz. 11.30.

12. Już teraz informujemy, że w drugi dzień Zielonych Świąt, t.j. w poniedziałek 9 czerwca, nasza parafia obchodzić będzie Uroczystość Odpustową ku czci NMP Matki Kościoła. W tym dniu na Mszy św. o godz. 12.00, której będzie przewodniczył Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, będziemy wspólnie z naszym Rodakiem Ks. Prałatem Franciszkiem Kostrzewą dziękować Bogu i Matce Najświętszej za 60 lat Jego kapłaństwa. Już teraz na tą uroczystość wszystkich Brzeszczan zapraszamy.

13. W niedzielę 8 czerwca oraz w odpust 9 czerwca Liturgiczna Służba Ołtarza, tak jak w ub. roku,  będzie rozprowadzała cukierki odpustowe. Dochód będzie przeznaczony na wakacyjną Oazę dla ministrantów i lektorów, która będzie w tym roku w Górach Stołowych. Spotkanie tych rodziców, których chłopcy wyjeżdżają na Oazę będzie w piątek o 20.00 w kościele.

14. Natomiast ks. Marian zaprasza na spotkanie z opiekunami dla rodziców dzieci jadących na oazę parafialną do Słonecznego Brzegu w Bułgarii. Spotkanie odbędzie się za tydzień, w poniedziałek 9 czerwca, o godz. 19.00 w Auli Chrystusa Króla.

15. W poniedziałek i we wtorek w Gimnazjum Nr 1, klasy drugie będą miały egzamin przed Bierzmowaniem. Egzamin poprowadzi dekanalny wizytator katechetyczny.

16. W przyszłą niedzielę /08.06./ zapraszamy na recital organowy do kościoła św. Jakuba. Początek recitalu po Mszy św. wieczornej /20.00/, za organami zasiądzie studentka III roku Akademii Muzycznej w Krakowie Karolina Chmiel. W programie recitalu usłyszymy utwory J.S. Bacha, Charlesa Widera i Maksa Regera. Wstęp wolny – Zapraszamy.

17. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz., w którym znajdziemy audiobook p.t. „Rozwinąć skrzydła” o tym jak uporać się z trudną przeszłością, Niedziela, Źródło, List, Arka, dla młodzieży Wzrastanie, Mały Gość Niedz. I Droga, dla dzieci  majowy Promyczek.

18. Pierwsze Muzyczne Przedszkole w Brzesku ogłasza nabór dzieci od 2,5 do 5 lat. Przedszkole rusza 1 lipca. Więcej informacji na www.przedszkolebrzesko.pl

19. Centrum Edukacji Dziecięcej Lililand przy ul. Pomianowskiej 7 zaprasza dzisiaj /01.06./ na Dzień Dziecka od godz. 10.00, wstęp wolny.

20. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności w ub. tygodniu odeszli: + Łukasz Wójcik z DPSu, + Zofia Kądziołka z ul. Browarnej i +Władysław Śmietana z ul. Marusarzówny. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

 

6 Niedziela Wielkanocna – 25 maja 2014

 

 

1. Dzisiaj na Mszy św. o 12.00 dzieci z klas trzecich będą przeżywać I rocznicę Komunii św. Także dzisiaj o godz. 13.00 na Brzeskim Rynku, nauczycielka Tańca Lilla Sztyler oraz Wodzireje ledniccy zapraszają na taneczne ogólnopolskie świętowanie urodzin świętego Jana Pawła II. Wszystkich serdecznie zapraszamy na to radosne i piękne wydarzenie.

2. Także dzisiaj, z racji 25 dnia miesiąca, w sanktuarium Królowej Krynickich Zdrojów, ks. proboszcz odprawi Mszę św. w intencji wszystkich Pielgrzymów, którzy pielgrzymowali, pielgrzymują teraz lub wybierają się na pielgrzymowanie po Drogach św. Jakuba.

3. Wczoraj, w kościele św. Pawła w Bochni, z rąk ks. bpa Jana Piotrowskiego, nasz rodak Jakub Kuchta przyjął święcenia diakonatu, gratulujemy mu i dalej wspieramy modlitwą w tym ostatnim już etapie do święceń kapłańskich.

4. Przypominamy i zachęcamy do udziału w Nabożeństwach majowych, które są w naszej parafii o 18.30.

5. W liturgii Kościoła będziemy wspominać:

Poniedziałek – Św. Filipa Nereusza.

Czwartek – św. Urszuli Ledóchowskiej.

Sobota – Święto Nawiedzenia NMP i ostanie nabożeństwo majowe.

 • W poniedziałek, wtorek i środę modlimy się o dobre urodzaje oraz za pracujących w rolnictwie – są dawne Dni Krzyżowe.
 • W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia imieninowa.

6. W poniedziałek na godz. 18.00 do Auli Chrystusa Króla zapraszamy klasy I gimnazjum a w czwartek klasy II gimnazjum na comiesięczne spotkanie przed  sakramentem bierzmowania.

7. We wtorek o godz. 17.30 zbiórka ministrantów w salce na plebanii, natomiast we czwartek na godz. 17.30 zapraszamy do kościoła wszystkich chłopców z klas drugich oraz starszych, którzy chcą zostać ministrantami.

8. W środę Nowenna połączona z nabożeństwem majowym, po nim Msza św. w intencjach nowennowych.

9. W czwartek o 16.30 spotkanie dzieci z PDMD w salce na plebanii.

10. W piątek o godz. 18.30 kolejne nabożeństwo nowenny przed peregrynacją obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w naszej parafii oraz rozpoczęcie nowenny przed Zesłaniem Ducha Św. Jest to ostatni piątek miesiąca więc Msza św. wieczorna będzie połączona z modlitwą o uzdrowienie duchowe i cielesne. Wszystkich zaprasza Odnowa w Duchu Św.

11. W tym tygodniu kończymy  Dni Kultury Chrześcijańskiej i zapraszamy: W poniedziałek Mamy z okazji Ich święta na nabożeństwo majowe podczas którego młodzież ze Schli przygotowała dla naszych mam niespodziankę. Wszystkie Matki naszej parafii polecamy w modlitwie najwspanialszej z matek NMP. W ostatni dzień maja, w sobotę, zakończenie majówek przy figurach i tak w Parku Goetza przy figurze Matki Bożej będzie odśpiewana majówka o godz. 18.00 i poświęcenie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Cech Brzeski, natomiast majówka przy kapliczce na Oś. Ogrodowa – Kościuszki będzie o godz. 20.00. W naszym kościele po nabożeństwie majowym zapraszamy te dzieci, które systematycznie brały udział w nabożeństwach majowych w kościele lub przy kapliczkach i mają to udokumentowane przez wyklejankę do Auli Chrystusa Króla tam odbędzie się losowanie nagród dla wytrwałych. Można mieć opuszczone maksymalnie 5 majówek.

12. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00 oraz pierwsze nabożeństwo czerwcowe o godz. 18.30.

13. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii jest do nabycia prasa katolicka, Gość Niedz. Niedziela, Źródło, dla młodzieży Wzrastanie, Droga i Mały Gość Niedz., dla dzieci Promyczek z niespodzianką, najnowszy miesięcznik List.

14. Przedsiębiorców i właścicieli firm zapraszamy do zamieszczenia swoich reklam na naszej stronie parafialnej. Ofiara za reklamę w całości będzie przeznaczona na organizację wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży naszej parafii. Od listopada 2011 roku odnotowano prawie 2 miliony wejść na naszą stronę. Szczegóły na naszej stronie, w zakładce „Reklama”.

15. W dniach 7 – 14 lipca odbywa się w Dębowcu Międzynarodowe Salentyńskie Spotkanie Młodych. Organizowany jest wyjazd z Brzeska. Zapisy u ks. Radosława w Parafii Miłosierdzia Bożego do 14 czerwca.

16. W ostatnim tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: +Adam Janiszewski z ul. Ogrodowej i +Emil Poliszak z ul. Bohaterów Westerplatte. Polećmy zmarłych Miłosierdziu Bożemu.

 

Ogłoszenia dodatkowe

 1. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja”, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzesku serdecznie zapraszają  na xii aukcję prac uczestników warsztatów, która odbędzie w poniedziałek, 26 maja, o godz. 17.30 W Regionalnym Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Brzesku.
 2. Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa z międzynarodowym programem nauczania prowadzi zapisy do klas pierwszych oraz zerówki. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.openfuture.edu.pl i na plakacie /tel. 502 7794 77/.

 

5 Niedziela Wielkanocna – 18. maja 2014r.

 

 

1. Nasza parafia przeżywa dzisiaj uroczystość I Komunii św. dzieci z klas drugich. Uroczystość ta będzie    na Mszy św. o godz. 12.00. Wszyscy dzieci komunijne obejmujmy naszą modlitwą, by ten piękny dzień  w ich życiu zaowocował jeszcze większym umiłowaniem Pana Jezusa i pragnieniem przyjmowania go jak najczęściej. Składamy serdeczne podziękowania ks. mgr Jackowi Walczykowi, który w tym roku przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św., rodzicom za współpracę i zaangażowanie oraz nauczycielom za wyrozumiałość i pomoc.

2. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na cele inwestycyjne.

3. Dzisiaj także o 10.30 na Pl. Kazimierza Wlk. Msza św. na rozpoczęcie sezonu motocyklowego, a po niej różnego rodzaju atrakcje. Program jest na afiszach, a o godz. 14.00 w kościele św. Jakuba Msza św. z okazji 140 rocznicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzesku.

4. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy na nabożeństwach majowych, które są codziennie o 18.30.

5. W środę nowenna połączona z nabożeństwem majowym po nim Msza św. w intencjach nowennowych.

6. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

 • Sobota – NMP Wspomożycielki Wiernych
 • Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia imieninowe.

7. We wtorek w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym o godz. 19.00 odbędzie się koncert p.t. „Jan Paweł II - Dziesięć Słów”, z okazji 94 rocznicy urodzin Jana Pawła II w wykonaniu Scholi Dziecięcej Ziarenka Nadziei. Bilety w cenie 10 zł. do nabycia w Centrum.

8. W środę /21.05./ w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej wspólnie z Biblioteką Publiczną oraz stowarzyszeniem Civitas Christiana, zapraszamy do Centrum Kulturalno Bibliotecznego  na projekcję filmu p.t. „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II”. Projekcja rozpocznie się   o godz. 11.00, po filmie spotkanie z panią reżyser Wandą Różycką – Borowską.

9. Ks. dr Marek Jawor zaprasza na kolejne spotkanie Studium Biblijnego w czwartek o 19.30 w salce na plebanii.

10. Spowiedź dla dzieci przed pierwszą rocznicą Komunii Świętej oraz dla ich rodzin będzie w piątek od godz. 18.00.

11. Także w piątek /23.05./ o godz. 18.30 rozpoczniemy modlitewne przygotowanie do peregrynacji obrazu „Jezu ufam Tobie”, która będzie miała miejsce w naszej parafii 24 i 25 lipca b.r. Przez kolejne dziewięć piątków, będziemy gromadzić się w kościele na Nowennie do Miłosierdzia Bożego. Wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

12. W sobotę /24.05/ o godz. 10.00, nasz rodak kleryk Jakub Kuchta, w kościele św. Pawła w Bochni, przyjmie święcenia diakonatu.  Jako wspólnota parafialna obejmujemy go naszą modlitwą i nieustannie modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii.

13. Także w sobotę /24.05/ o godz. 15.00 rozpoczniemy w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej – Popołudnie, poświęcone Bł. Edmundowi Bojanowskiemu, założycielowi Sióstr Służebniczek pracujących w trzech domach w naszym mieście.  W programie:

 • rozpoczęcie w kościele św. Jakuba: Koronka i adoracja Najświętszego Sakramentu
 • Aula Chrystusa Króla: wykład S. Małgorzaty Prusak „Życie i dzieło bł. Edmunda Bojanowskiego” .
 • Spektakl teatralny przygotowany przez młodzież p.t. ”Bardzo serdeczny człowiek”, rzecz o bł. Edmundzie Bojanowskim.
 • Nabożeństwo majowe /godz. 18.30/
 • Msza św./godz. 19.00/ o kanonizację bł. Edmunda z kazaniem okolicznościowym.

14. W przyszła niedzielę na Mszy św. o godz. 12.00 będzie I rocznica Komunii św. dzieci z klas trzecich. Po Mszy św. o 13.00 na Rynku, podobnie jak w ubiegłym roku, Wodzireje Brzescy przygotowali program p.t.” Tańcem i śpiewem chwalmy Go”, na który zapraszają wszystkich, a przede wszystkim dzieci. Program ten jest dla uczczenia urodzin świętego Jana Pawła II.

15. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz., Niedziela, Źródło, dla dzieci Promyczek z niespodzianką, dla młodzieży Wzrastanie, Mały Gość Niedzielny i Droga, jest już najnowszy miesięcznik List: numer specjalny poświęcony spowiedzi oraz numer bieżący poświęcony dobrej modlitwie, jest także kolejny numer „Biblii krok po kroku”.

16. Szkoła Muzyczna I stopnia w Brzesku ogłasza nabór kandydatów w wieku od 5 do 16 lat. Chętnych    do podjęcia nauki w roku szkolnym 2014/15. Szkoła oferuje nauczanie na wielu instrumentach. Wszystkie szczegóły na afiszu oraz w siedzibie szkoły przy ul. Królowej Jadwigi 18.

17. Burmistrz Brzeska prosił o ogłoszenie, że w związku z zarządzonymi na dzień 25 maja wyborami      do Parlamentu Europejskiego, uległy zmianie obwody do głosowania. Dlatego ważne jest by sprawdzić   na obwieszczeniu wyborczym w którym lokalu dany mieszkaniec ma głosować. Lokale wyborcze będą czynne w godz. od 7.00 do 21.00.

Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła + Maria Jagielska z ul. Piłsudskiego, pogrzeb zmarłej będzie we wtorek o 14.00 w kościele parafialnym. Zmarła Marię polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

4 Niedziela Wielkanocna – 11 maja 2014

 

 

1. IV Niedziela Wielkanocna to Niedziela Dobrego Pasterza i Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Rozpoczyna ona tydzień modlitw o powołania do służby Bożej w Kościele. Pamiętajmy w naszych modlitwach, zwłaszcza o naszych klerykach przygotowujących się do kapłaństwa w naszym Seminarium:  o Krzysztofie, który jest już na 4 roku studiów i Jakubie, który za 2 tygodnie przyjmie święcenia diakonatu oraz za tych diakonów którzy za trzy tygodnie przyjmą święcenia kapłańskie. Prośmy także w modlitwie, by z naszej wspólnoty Pan powołał młodych chłopców i dziewczęta do kapłaństwa i zakonu.

2. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

3. Przypominamy i zachęcamy wszystkich do udziału w nabożeństwach majowych, które są w naszej parafii codziennie o 18.30.

4. W poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie Akcji Katolickiej w salce Akcji oraz spotkanie Towarzystwa Przyjaciół WSD.

5. Także w poniedziałek o godz. 19.30 w Auli Chrystusa Króla odbędzie się finał konkursu „1 z 10” z wiedzy liturgicznej lektorów naszej parafii. Organizator konkursu ks. Jacek zaprasza także rodziców i rodzeństwo finalistów, ministrantów i lektorów oraz wszystkich, którzy chcą podziwiać dużą wiedzę naszej LSO. Główna nagroda w konkursie jest zegarek o wartości 1000 zł.

6. We wtorek /13.05./ rozpoczynamy Nabożeństwa Fatimskie wraz z procesją różańcową. Nabożeństwo Fatimskie rozpocznie się o godz. 19.00 Mszą św., której będzie przewodniczył i kazanie wygłosi dyrektor Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego ks. Łukasz Matyka, po Mszy św. w procesji będziemy śpiewać litanie do Matki Bożej i odmawiać różaniec. We wtorek nie będzie majówki o 18.30. Wszystkich zapraszamy na pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie.

7. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy połączona z nabożeństwem majowym o 18.30, po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

8. W czwartek kolejne, comiesięcznie spotkanie modlitewne Grupy św. O.Pio, początek o godz. 18.30, z tej racji    w czwartek nabożeństwo majowe dla dzieci będzie o godz. 18.00.

9. W przyszłą niedzielę, na Mszy św. o godz. 12.00, nasza parafia będzie przeżywała uroczystość I Komunii dzieci    z klas drugich. Do I Komunii przystąpi w tym roku 72 dzieci. Spowiedź dzieci komunijnych ich rodziców, rodzeństwa i chrzestnych będzie w sobotę od godz. 9.30 do 11.00. Z racji I Komunii, w przyszłą niedzielę uroczyste chrzty dzieci będą na Mszy św. o godz. 10.30.

10. Także w przyszłą niedzielę, Mszą św. na Pl. Kazimierza o godz. 10.30 odbędzie się otwarcie sezonu motocyklowego. Msza św. połączona z błogosławieństwem pojazdów i kierowców. Wszystkie szczegóły są na plakatach w gablocie kościelnej.

11. Ochotnicza Straż Pożarna w Brzesku w przyszłą niedzielę Mszą św. o godz. 14.00 w kościele św. Jakuba uczci swoje 140 lecie istnienia.

12. Ks. Marian zaprasza dzieci które w tym roku uczestniczyły w akcji „Kolędnicy misyjni” na wyjazd do Rabkolandu w sobotę 24 V. Spotkanie informacyjne w czwartek o 16.30 w salce na plebanii.

13. W liturgii kościoła w tym tygodniu wspominamy:

 • Środa – św. Macieja Ap.
 • Piątek – Św. Andrzeja Boboli, kapł. i męcz., patrona Polski
 • Wszystkim solenizantom tego tygodnia a szczególnie ks. biskupowi ordynariuszowi Andrzejowi Jeżowi oraz ks. Maciejowi Śmigaczowi składamy serdeczne życzenia imieninowe.

14. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz. do którego dołączony przepiękny film na DVD „Cristiada” cena Gościa z filmem 7 zł., Niedziela, Źródło, Cuda i Łaski, Wzrastanie, Droga, dla dzieci Promyczek z laurka dla mamy oraz Kościół nad Uszwicą.

15. Rycerstwo Niepokalanej wraz z opiekunem ks. Waldemarem organizuje 4-dniową pielgrzymkę autokarową w dniach 8-11 sierpnia. W programie Niepokalanów, sanktuaria Warmii i Mazur, Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie oraz Kłajpeda, Szawle i Telsze na Litwie. Bliższe informacje można przeczytać w gablocie Rycerstwa. Zapisy do końca maja.

16. Firmy i przedsiębiorców serdecznie zachęcamy do wsparcia finansowego wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży naszej parafii, przez zamówienie reklamy na naszej parafialnej stronie internetowej. Pomóc chcemy przede wszystkim tym uczestnikom oaz, których nie stać na żadną formę wakacyjnego wypoczynku, a które aktywnie angażują się we wspólnotach naszej parafii. Szczegóły akcji na stronie parafialnej w zakładce „Reklama”.

 

3 Niedziela Wielkanocna -  4 maja 2014 r.

 

 

1. Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Biblijną rozpoczynającą VI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem:” Ja wierzę Panie, że Ty jesteś Mesjaszem Synem Bożym”. Zachęcamy gorąco do udziału w comiesięcznym Studium Biblijnym, które prowadzi biblista ks. dr Marek Jawor, a spotkania są w każdy czwarty czwartek miesiąca w salce na plebanii. Ks. Markowi dziękujemy także za przygotowywane przez niego cotygodniowe myśli biblijne do niedzielnej Ewangelii na naszej stronie internetowej i za dzisiejsze kazanie biblijne.

2. Dzisiaj zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00.

3. Przypominamy i serdecznie zachęcamy do brania udziału w nabożeństwach majowych, które są w naszej parafii codziennie o godz. 18.30.

4. Spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej w poniedziałek o 17.30 u Sióstr na Pl. Kazimierza.

5. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy połączona z Majówką o 18.30, po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

6. Spotkanie Apostolstwa Modlitwy i Rodziny Bł. Edmunda w czwartek o 16.00 u Sióstr na Starowiejskiej.

7. Spotkanie Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego w czwartek o 16.30 w salce na plebanii.

8. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym:

 • Dzisiaj – św. Floriana, męcz.
 • Wtorek – Świętych Apostołów Filipa i Jakuba Mł.
 • Czwartek – Uroczystość św. Stanisława Bpa i Męcz, Patrona Polski i naszej Diecezji
 • Wszystkim Solenizantom tego tygodnia a szczególnie ks. Seniorowi Waldemarowi Cieśli i ks. diakonowi Stanisławowi składamy serdeczne życzenia imieninowe.

9. Rozpoczął się Odpust ku czci św. Stanisława Bpa i Męcz. w Szczepanowie. Program odpustu wywieszony jest w gablocie kościelnej. Tradycyjnie nasza parafia odbędzie pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie w środę /7.05.2014r./, wyjście spod kościoła o godz. 15.30. Msza św. w Szczepanowie o godz. 18.00. Zapraszamy wszystkich do wspólnego pielgrzymowania. Główna uroczystość odpustowa połączona z 1000 - leciem istnienia parafii będzie w sobotę, 10 maja o godz. 11.00.

10. W tym tygodniu kończy swoją praktykę duszpasterską diakon Stanisław Knurowski. Dziękujemy Mu za wielki zaangażowanie i pomoc we wszystkich przedsięwzięciach duszpasterskich jakie miały miejsce w czasie Jego praktyki w naszej parafii. Życzymy Mu obfitego Bożego błogosławieństwa w ostatnim etapie przygotowania do kapłaństwa. Ksiądz diakon przyjmie święcenia kapłańskie 31 maja, już teraz zapraszamy go do odprawienia Mszy św. prymicyjnej w naszej parafii.

11. W najbliższą sobotę /10.05./ w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się w naszej parafii Sympozjum o Bożym Miłosierdziu. Rozpocznie się ono o godz. 9.30 w Auli Chrystusa Króla. W programie: wykład p.t. „O Bożym Miłosierdziu w Ewangelii św. Łukasza – ks. dr Marek Jawor, drugi wykład p.t. „ Adolf Hyła malarz w służbie Bożego Miłosierdzia” księdza dr Piotra Szweda ze Zgromadzenia Księży Saletynów/Adolf Hyła jest autorem  obrazu „Jezu ufam Tobie”, który jest otoczony wielkim kultem w naszej Farze./ oraz świadectwo p. dr hab. n. med. Zbigniewa Martyki o posłudze miłosierdzia wśród chorych. Zakończenie sympozjum Koronką do Miłosierdzia Bożego w kościele przed Obrazem „Jezu ufam Tobie” ok. godz. 12.30. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Będzie to także pierwszy punkt duszpasterski, przygotowania naszej parafii do peregrynacji cudownego obrazy „Jezu ufam Tobie”, która będzie miła miejsce w lipcu b.r.

12. Przyszła niedziela, IV Wielkanocna, obchodzona jest jako Niedziela Dobrego Pasterza i Diecezjalna Niedziela Kapłańska. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona jest na utrzymanie WSD w Tarnowie.

13. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii do nabycia prasa katolicka. Gość Niedzielny,  w którym znajdziemy m.in. obszerną relację z kanonizacji oraz specjalny dodatek o Szczepanowie, jednej z najstarszych parafii naszej diecezji, Niedziela, Źródło, Arka, dla młodzieży Mały Gość Niedzielny, Wzrastanie i Droga, Promyczek dla dzieci, jest jeszcze  Kościół nad Uszwicą.

14. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: + Genowefa Kuras z ul. Ogrodowej, +Elżbieta Jarosińska z ul. Starowiejskiej, + Zofia Ciastoń z ul. Kościuszki i + Henryk Witek z DPSu. Zmarłych polecamy Bożemu Miłosierdziu.

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – 27 kwietnia 2014

 

 

1. Dzisiaj w Uroczystość Bożego Miłosierdzia, w Rzymie będzie miała miejsce kanonizacja dwóch papieży: Bł. Jana XXIII i Bł. Jana Pawła II. Łączymy się wszyscy, a szczególnie my Polacy w wielkim dziękczynieniu za wielki dar dwóch nowych świętych papieży. Święty Jan Paweł II mówił: „Dzisiaj świat najbardziej potrzebuje Bożego Miłosierdzia”. Różne są formy kultu obrazu „Jezu ufam Tobie’ ale najbardziej znana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia – dlatego dzisiaj, o godz. 15.00 przed obrazem „Jezu ufam Tobie”, wspólnie odmówimy Koronkę. Pan Jezus s. Faustynie przekazał, że ta godzina dzisiaj jest godziną Jego szczególnej łaski dla wszystkich, którzy tę modlitwę będą odmawiać. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

2. Przypominamy, że dzisiaj z racji transmisji telewizyjnej z uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie, zmieniony jest program Mszy św. niedzielnych w naszej parafii. Msze św. dzisiaj będą o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 13.00, 16.00 i 19.00. Nie będzie Mszy św. w kościółku Ducha Św. o 10.00 i nie będzie w naszym kościele Mszy św. o 10.30 i 12.00. Intencje Mszy św. z godz. 10.00 w kościółku oraz z 10.30 będą odprawione w kościele parafialnym o 9.00, natomiast intencja Mszy św. z 12.00 będzie odprawiona o 13.00. Wszystkich bardzo serdecznie zachęcamy do oglądnięcia transmisji kanonizacyjnej i przypominamy, że oglądanie transmisji nie zwalnia nas z obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w kościele.

3. Dzisiaj, 15 min przed Mszami o godz. 7.30, 9.00 i 13.00 młodzież z Katolickiego Liceum w Brzesku przedstawi krótki montaż o Janie Pawle II p.t. „Odtąd żyje na ołtarzach”.

4. Z tyłu kościoła, po Mszach Świętych, u młodzieży można nabyć pamiątki związane z kanonizacją JP II i kultem Miłosierdzia Bożego.

5. Niedziela Miłosierdzia jest także świętem Caritas i rozpoczyna w Kościele Tydzień Miłosierdzia.

6. Dzisiaj odpust w parafii Miłosierdzia Bożego, suma odpustowa o godz. 15.15.

7. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary, które przeznaczone są na cele inwestycyjne w parafii.

8. W tym tygodniu w liturgii:

 • Poniedziałek – liturgiczna Uroczystość św. Wojciecha, Bpa i Męcz, Patrona Polski /przeniesiona z Oktawy Wielkanocy/ - święto patronalne Akcji Katolickiej.
 • Wtorek – Św. Katarzyny Sieneńskiej, dziew. i dokt. Kośc. – patronki Europy.
 • Czwartek – św. Józefa Rzemieślnika.
 • Piątek – św. Atanazego, bpa i dokt. Kośc. i św. Zygmunta.

Wszystkim solenizantom tego tygodnia, a szczególnie ks. prałatowi Zygmuntowi Bochenkowi składamy serdeczne życzenia imieninowe.

9. W poniedziałek na godzinę 18.00 zapraszamy klasy II gimnazjum do Auli Chrystusa Króla na comiesięczne spotkanie.

10. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 18.30, po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

11. W czwartek, o godz. 18.00, przy figurze Niepokalanej w Parku Goetza, będzie Majówka, która będzie symbolicznym rozpoczęciem Majówek przy figurach i krzyżach przydrożnych. W tym roku mija 110 rocznica postawienia w parku figury Niepokalanej. Dojście od strony Restauracji „Pawilon”. Przez cały maj Nabożeństwa Majowe będą w naszej Farze o godz. 18.30.

12. Zapraszamy dzieci, które zapisały się na parafialną oazę do Bułgarii, na spotkanie w czwartek o 16.30 w salce na plebanii. Dla zainteresowanych, jest jeszcze 6 wolnych miejsc, można się wtedy zapisać.

13. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź przed I piątkiem będzie w czwartek od godz. 18.00 oraz w piątek na Mszach św. porannych oraz od godz. 17.00.

14. W piątek Msza św. dla dzieci z nabożeństwem majowym o 17.30.

15. W sobotę /3.05./ Uroczystość NMP Królowej Polski, Głównej Patronki Polski.

Msze św. w tym dniu o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 10.30 /na Pl. Kazimierza/, 15.30 oraz 18.00. Nie będzie Mszy św. w kościółku o 10.00 oraz o 12.00 w kościele parafialnym.

O godz. 7.00 Różaniec z racji I soboty prowadzony przez Rycerstwo Niepokalanej. A na Mszy o 7.30 kolejne rozważanie w ramach Pięciu pierwszych sobót.

Uroczysta Msza św., która będzie Mszą św. dziękczynną naszego Miasta za kanonizację Jana Pawła II, będzie odprawiona na Placu Kazimierza o godz. 10.30. Po tej Mszy św. przejdziemy w uroczystym pochodzie pod Grób Nieznanego Żołnierza i tam będzie poświęcenia Miejsca Pamięci - „GLORIA VICTIS”- Wszystkich Poległych Mieszkańców Ziemi Brzeskiej, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Zapraszamy na tą Uroczystość wszystkie poczty sztandarowe naszego Miasta.

O godzinie 10.00 na Placu Kazimierza Apel ku czci św. Jana Pawła II w wykonaniu chóru i scholi parafialnej. Zapraszamy.

Na godz. 18.00 Burmistrz Miasta zaprasza wszystkich na tradycyjne śpiewanie pieśni patriotycznych do Centrum Kulturalno – Bibliotecznego.

16. Przyszła Niedziela, pierwsza miesiąca, zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00, przyszła niedziela obchodzona jest w Kościele w Polsce jako Niedziela Biblijna i rozpoczyna się VI Ogólnopolski Tydzień Biblijny.

17. 4 maja z okazji św. Floriana obchodzony jest ”Dzień Strażaka”. Z tej okazji strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzesku będą zbierać w przyszła niedzielę datki do puszek. Zebrane datki będą przeznaczone na działalność statutową straży. Za pomoc strażacy z góry dziękują.

18. W miesiącu maju tradycyjnie w naszej parafii będziemy przeżywać Dni Kultury Chrześcijańskiej. Program jest wywieszony w gablotach oraz znajduje się na naszej stronie internetowe. Bardzo serdecznie zachęcamy do zainteresowania się programem oraz do brania udziału w zaproponowanych punkach programu, aby w ten sposób ubogacić swoja wiedzę religijną i wzmocnić ducha.

19. OGŁOSZENIE O ŚWIĘCENIACH

Zgodnie z przepisem Prawa Kanonicznego podaje się do wiadomości, że alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, Kuchta Jakub, ur. 20 września 1990 roku w Brzesku, pochodzący z naszej parafii, jest kandydatem do przyjęcia święceń Diakonatu w dniu 24 maja 2014 r.

Gdyby ktoś wiedział o jakiejkolwiek przeszkodzie sprzeciwiającej się udzieleniu mu tych święceń, jest obowiązany w sumieniu poinformować o tym księdza proboszcza.

Dziękując Bogu za wielki dar Kapłaństwa, módlmy się gorąco w intencji naszego rodaka, który przygotowuje się do przyjęcia święceń Diakonatu.

20. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii do nabycia prasa katolicka. Gość Niedz.,  Niedziela, Źródło, Arka, dla młodzieży Wzrastanie i Droga oraz Mały Gość Niedz., najnowszy Promyczek i Kościół nad Uszwicą.

21. Przypominamy, że do końca kwietnia jest możliwość deklarowania 1% obowiązkowego podatku na organizacje pozarządowe, zachęcamy i prosimy o przekazanie 1% na nasz parafialny Klub Sportowy „Jakub” lub Caritas Diecezjalną. Jeśli, ktoś szukałby pomocy w rozliczeniu, prosimy udać się do biura Wzrastania w Domu Katechetycznym tam będzie można uzyskać pomoc.

22. Z naszej wspólnoty w ostatnim tygodniu odszedł do wieczności +Józef Flak z Browarnej, którego pogrzeb będzie jutro o 15.00 w naszym kościele.

 

WIELKANOC 2014

 

1. Od Wigilii Paschalnej cały Kościół raduje się ze Zmartwychwstania Pańskiego. Ta radość była ogłoszona światu wczoraj podczas procesji rezurekcyjnej. Liturgiczny czas wielkanocny będzie trwał aż do Zesłania Ducha Św.

2. Trwa Nowenna do Miłosierdzia Bożego, dzisiaj trzeci dzień nowenny po Mszy św. o 7.30, podobnie i jutro. W następne dni nowenna po Mszy św. o 8.00 i o godz. 19.00.

3. Jutro drugi dzień Świąt – Wielkanocny Poniedziałek. Msze św. tak jak w niedzielę. Tradycyjnie tego dnia w naszych kościołach wspieramy modlitwą i składamy ofiary na Katolicki Uniwersytet Lubelski   i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. W imieniu obu katolickich Uczelni składamy serdeczne podziękowanie za ofiary.

4. W poczuciu wdzięczności chcemy skierować słowa podziękowania do wszystkich tych, którzy przyczynili się, aby liturgia w czasie tych świętych dni miała godną oprawę. Dziękujemy Siostrze zakrystiance i Siostrze organistce, Chórowi i scholom i smyczkowemu zespołowi muzycznemu, zespołowi Eleos i młodzieży prowadzącej adorację Wielkopiątkowa, Drogę Krzyżową ulicami miasta, Panom śpiewającym Pasję i szafarzom Eucharystii, plastykom i Siostrze Zakrystiance za wykonanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego, niosącym feretrony, baldachim,  szczególne wyrazy podziękowania i uznania należą się Służbie Liturgicznej Ołtarza, dziękujemy orkiestrze dętej, sprzątającym kościół, Ochotniczej Straży Pożarnej za straż przy Grobie Pańskim, dziękujemy Policji za zabezpieczenie trasy i drogi krzyżowej i procesji Rezurekcyjnej. Bóg zapłać wszystkim którzy złożyli ofiary na kwiaty i wykonanie Grobu Pańskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się, by Chrystus Zmartwychwstały był godnie uwielbiony w naszej Brzeskiej Farze. Bóg zapłać także tym, którzy przesłali na adres parafii życzenia Świąteczne i podzielili się z nami dobrami na  świąteczny stół naszej plebanii.

5. Solenizantom tego tygodnia, a szczególnie ks. Wojciechowi Jurkowskiemu oraz ks. Markowi Jaworowi składamy serdeczne życzenia imieninowe.

1. Przyszła niedziela, II Wielkanocy, obchodzona jest jako Święto Miłosierdzia Bożego. W tym dniu Kościół powszechny a szczególnie Kościół w Polsce będzie przeżywał wielką historyczną uroczystość kanonizacji papieży: Bł. Jana Pawła II i Bł. Jana XXIII. Z tej racji, abyśmy dzięki telewizji mogli uczestniczyć w tych wydarzeniach transmitowanych z Rzymu, będzie zmieniony porządek Mszy św. w przyszła niedzielę. Msze św. w przyszłą niedziele będą o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 13.00, 16.00 i 19.00. Nie będzie Mszy św. o 10.00 w kościele Ducha Św. oraz o 10.30 i 12.00 w naszym kościele parafialnym. Intencje Mszy św. z 10.00 w kościółku oraz z 10.30 będą odprawione o 9.00 w naszym kościele parafialnym, natomiast intencja z godz. 12.00 będzie odprawiona na Mszy św. o 13.00. Gorąco zachęcamy wszystkich do oglądnięcia transmisji z kanonizacji i przypominamy, że oglądanie transmisji nie zwalnia nas od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej w kościele. W tym dniu będzie można przy naszym kościele nabyć pamiątki z okazji kanonizacji. Za tydzień, 15 min przed Mszami o godz. 7.30, 9.00 i 13, młodzież z Katolickiego Liceum w Brzesku przedstawi krótki montaż o Janie Pawle II p.t. „Odtąd żyje na ołtarzach”. Serdecznie zapraszamy.

2. Już dzisiaj zapraszamy również na nasze wspólne Brzeskie Dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II, które będzie 3 maja na Pl. Kazimierza o godz. 10.30.

3. W przyszłą niedzielę ofiary na tacę będą przeznaczone na cele inwestycyjne.

4. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii do nabycia świąteczna prasa katolicka. Świąteczny Gość Niedz., Niedziela, Źródło, Mały Gość N., Wzrastanie, miesięcznik Wiara, Patriotyzm i Sztuka, dla dzieci Promyczek, oraz najnowszy Kościół nad Uszwicą.

5. Wszystkim Parafianom i Gościom, którzy dzisiaj wspólnie  z nami świętują Święta Paschalne, życzymy aby Zmartwychwstały Chrystus rozjaśnił wszystkie nasze ciemne strony życia, niech odrzucony kamień naszych grzechów umocni nas w dobrym i niech Zmartwychwstały obdarzy nas wszystkich pokojem. Radosnego Alleluja!

 

Niedziela Palmowa – 13 kwietnia 2014 r.

 

 

1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Dzisiaj także obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.

2. Dzisiaj na Mszy św. o 10.30 poświęcenie palm, a po Mszy św. konkurs palm. Przypominamy, że procesja z palmami rozpocznie się na Rynku o 10.15. Po Mszy św. konkurs na największą i najpiękniejszą palmę.

3. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na tacę, które jako nasza jałmużna postna przeznaczone są Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

4. W poniedziałek po Mszy św. spotkanie Akcji Katolickiej w swojej salce na plebanii.

5. Spowiedź świąteczna w naszej parafii będzie w Wielki Wtorek i Wielką Środę od godz. 8.30 – 12.00 i od 15.00 – 19.00. Długa przerwa w spowiedzi jest od 12.00 do 15.00. Prosimy nie odkładać spowiedzi na inne dni, ponieważ przez te dwa dni spowiadają u nas księża z całego dekanatu.

6. Do chorych z posługą sakramentalną na Święta udamy się w Wielki Wtorek od godz. 13.00. Chorych można zapisywać w kancelarii i w zakrystii.

7. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę o godz. 17.30 a po niej Msza Św. w intencjach nowennowych.

8. W Wielki CzwartekPamiątka Ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00. W Wielki Czwartek Nabożeństwo zakończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i prywatną adoracją do północy.

9. Wielki PiątekPamiątka Męki i Śmierci Zbawiciela.

 • Droga Krzyżowa dla wszystkich o godz. 9.00, natomiast o godz. 15.00 rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego, po której będzie Droga Krzyżowa dla dzieci. Na tę Drogę Krzyżową dzieci niech przyniosą skarbonki wielkopostne ze swoją, dziecięcą jałmużną postną.
 • Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża i Komunią św. rozpocznie się o godz. 18.00.
 • Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta rozpocznie się o godz. 21.00. Jak co roku przejdziemy na Rynek i dalej ulicami: Mickiewicza, Okocimską i zakończenie przy figurce Matki Bożej na Osiedlu Browarna. Krzyż będzie niesiony wg wyznaczonego porządku. Szczegóły        w gablotach.
 • Zapraszamy wszystkich a zwłaszcza młodzież na czuwanie przy Grobie Pańskim o 23.30. zapraszamy na czuwanie „Akustyczne medytacje przy krzyżu”, które poprowadzi młodzieżowy zespół Eleos oraz młodzież z duszpasterstwa. W tym czasie całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim wg wyznaczonego porządku. Porządek adoracji w gablotach i na drzwiach kościoła i na stronie internetowej.
 • Pamiętajmy o przyozdobieniu w tym dniu krzyży przydrożnych kwiatami i zapalonymi zniczami. Tradycyjnie w Wielki Piątek ofiary składane przy krzyżu są wyrazem naszej solidarności i odpowiedzialności za wszystkie miejsca święte  w Ojczyźnie Zbawiciela. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia do śmierci) oraz post ścisły, do którego zobowiązane są osoby pełnoletnie aż do rozpoczęcia 60-tego roku życia. Kościół zachęca, aby w miarę możliwości zachować post i w Wielką Sobotę aż do zakończenia Wigilii Paschalnej.

10. W Wielką Sobotę czuwanie przy Grobie Pańskim wg wyznaczonego porządku. Święcenie pokarmów co pół godziny od godz. 9.00 – 14.00. Adoracja dzieci przedszkolnych przy Grobie Pańskim o godz. 10.00. Święcenie pokarmów u Sióstr w Ochronce o godz. 12.00.

11. Wg dawnego zwyczaju w Wielką Sobotę po poświęceniu pokarmów będzie można obdarować „święconką” strażaków, którzy pełnią straż przy Grobie Pańskim.

 

12. Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 21.00 i zakończymy ją Procesją Rezurekcyjną, wokół Rynku. Na Wigilię Paschalną prosimy przynieść ze sobą świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Udział w Wigilii Paschalnej jest już udziałem we Mszy św. Wielkanocnej.

13. W Niedzielę Wielkanocną nie będzie Mszy Św. o godz. 6.00. Pierwsza Msza Św. rano o godz. 7.30.

14. Wszystkich gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w liturgii tych trzech najważniejszych i najświętszych dni w ciągu roku.

15. Parafialny Oddział Caritas informuje, że wydawanie paczek świątecznych dla rodzin wielodzietnych będzie w poniedziałek i wtorek od 16.00.

16. Kancelaria Parafialna ze względu na Spowiedź przedświąteczną i Triduum Paschalne będzie nieczynna od Wielkiego Wtorku. W Do chorego lub w sprawie pogrzebu można kontaktować się w każdej porze.

17. Polecamy prasę katolicką, którą można nabyć u ministrantów i w zakrystii. Gość Niedz., w którym znajdziemy dodatek z nowenna do Bożego Miłosierdzia, Niedziela, Źródło, Wzrastanie, Mały Gość Niedz. dla dzieci Promyczek jest już najnowszy numer Kościoła nad Uszwicą.

18. Rodzina Kolpinga w Brzesku zaprasza przedsiębiorców prywatnych, właścicieli firm i osoby samozatrudnione na bezpłatne szkolenie pod hasłem „Specjalista w zakresie projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Szczegóły w siedzibie Stowarzyszenia przy Ogrodowej, wejście od starego szpitala.

19. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł + Paweł Wyczesany z ul. Browarnej. Zmarłego polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

5 Niedziela Wielkiego Postu – 6 kwietnia 2014 r.

 

1. To już piąta niedziela Wielkiego Postu. Zmienia się też charakter tego okresu liturgicznego. Do tej pory dominowało wezwanie do nawrócenia i pokuty, a teraz będziemy w liturgii skupiać się na rozważaniu Męki Pańskiej. Jeszcze raz kierujemy wezwanie do wzięcia udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach, zwłaszcza tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych nabożeństwach.

2. Dzisiaj po Mszy św. o 9.00 zmiana tajemnic różańcowych.

3. W poniedziałek na  godz. 19.00 na Mszę. św. i po Mszy św. na spotkanie zapraszamy klasy I gimnazjum.

4. We wtorek o godzinie 18.00 zbiórka wszystkich ministrantów w salce na plebanii.

5. W środę o godz. 18.30 Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy i po niej Msza św. w intencjach nowennowych. Spotkanie wspólnoty Bł. Edmunda i Apostolstwa Modlitwy w tym miesiącu będzie wyjątkowo ze względu na spowiedź  w środę u Sióstr w DPS -  początek o godz. 16.00.

6. Z racji drugiego piątku miesiąca, zapraszamy na comiesięczną adorację Najświętszego Sakramentu, na godzinę 18.00 przy ołtarzu wieczystej adoracji u św. Jakuba, którą poprowadzi Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ.

7. Przypominamy, że wróciły po przerwie zimowej Msze św. w kościele Ducha Św.: w soboty Msze św. z nieustanną nowenną do Ducha Św. o godz. 7.30 oraz w niedziele Msza św. o 10.00.

8. Najbliższa niedziela to Niedziela Palmowa obchodzona także jako Światowy Dzień Młodzieży.  Poświęcenie palm będzie na Mszy św. o godz. 10.30. Rozpocznie się ono na Rynku o godz. 10.15, tam będzie poświęcenie i w procesji wyruszymy do kościoła. Po  uroczystościach odbędzie się konkurs palm.

9. W przyszłą niedzielę Dzień skupienia dla narzeczonych o 11.30 w Kościele Ducha Świętego.

10. Niedziela Palmowa to 13-y dzień miesiąca, zapraszamy na Różaniec Fatimski, początek o godz. 18.15, różaniec poprowadzi Róża bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.

11. W przyszłą niedzielę /13.04./, Burmistrz Brzeska zaprasza mieszkańców Gminy na koncert ewangelizacyjny „O Męce Pańskiej”, który odbędzie w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym o 18.00. Szczegóły na plakatach.

12. Składka z przyszłej niedzieli, jako jałmużna postna za korzystanie z wszelkiego rodzaju dyspens w ciągu całego roku, przeznaczona będzie na Seminarium Duchowne.

13. Tak jak w zeszłych latach, będziemy organizowali oazę letnią dla dzieci. W tym roku zapraszamy je do Bułgarii, nad morze Czarne, do kurortu Słoneczny Brzeg. Oaza odbędzie się w dniach od 30 czerwca do 8 lipca. Na oazę zapraszamy przede wszystkim dzieci szkolne udzielające się w naszych parafialnych wspólnotach, oraz w miarę wolnych miejsc, dzieci spoza wspólnot. Szczegóły na naszej stronie internetowej, zapisy u organizatora, ks. Mariana Kostrzewy.

14. Z kolei dla młodzieży udzielającej się we Duszpasterstwie Młodych naszej parafii organizujemy 10-dniowy wakacyjny wyjazd do Grecji „Śladami św. Pawła”. W programie zwiedzanie wielu miejsc związanych z działalnością tego Apostoła, oraz wypoczynek nad morzem Egejskim na Riwierze Olimpijskiej. W miarę wolnych miejsc zapisujemy też młodzież i innych zainteresowanych spoza wspólnot. Wyjazd 28. lipca. Szczegóły na stronie internetowej, zapisy również u ks. Mariana.

15. Zachęcamy do czytania i zakupu prasy katolickiej u ministrantów i w zakrystii.

16. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brzesku zaprasza rodziców i dzieci  5,6 i 7- letnie na Dzień Otwarty Szkoły 9 kwietnia /środa/ od godz. 16.00.

17. Z 11/12 kwietnia z parafii Miłosierdzia Bożego wyjdzie nocna Droga Krzyżowa do sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Szczegóły są na plakatach i stronie i internetowej. Jest także zaproszenie na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się 11 kwietnia w Tymowej a zakończy w Limanowej, długość przejścia to 43 km. Informacje szczegółowe na plakatach i na naszej stronie internetowej, zapisy przez Internet na stronie www.edk.org.pl

18. W parafii Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się rekolekcje dla małżeństw przechodzących kryzysy małżeńskie, prowadzone przez Wspólnotę Syhar. Szczegóły na plakacie oraz na stronie internetowej.

19. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła + Zofia Cyga z ul. Ogrodowej, zmarłą polecamy miłosierdziu Bożemu.

 

4 Niedziela Wielkiego Postu – 30 marzec 2014 r.

 

 

1. Już czwarta niedziela Wielkiego Postu. Jest to niedziela inna niż pozostałe, zwana w tradycji kościelnej niedzielą „Laetare”, czyli radości. Radość ta została zaznaczona różowym kolorem szat liturgicznych. Kościół wzywa do radości w połowie Wielkiego Postu, aby ci, którzy poważnie potraktowali jego wezwanie, nie zniechęcali się w trudnym dziele przemiany serc.

2. Po Mszach św., jak już było zapowiadane, przedstawiciele Caritas rozprowadzają baranki i paschaliki wielkanocne. Świeca paschalna, podobnie jak świeca wigilijna, niech będzie zapalona na naszych świątecznych stołach podczas paschalnego śniadania. Ofiara przeznaczona jest na pomoc dla najuboższych.

3. Od poniedziałku Msza św. wieczorna o godz. 19.00.

4. Spotkanie DSM-u u Sióstr na Pl. Kazimierza w poniedziałek o 16.30.

5. Zachęcamy wszystkich do udziału w nabożeństwach pasyjnych, które w naszej parafii są: w niedziele Gorzkie Żale o godz. 15.00 i w piątek Droga Krzyżowa dla dorosłych rano o godz. 8.30 i o 18.30, dla dzieci o 17.30, dla młodzieży o 20.00, zaś w szpitalu o 15.00.

6. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.30 a po niej Msza Św. w intencjach nowennowych.

7. W czwartek spotkanie dla dzieci z PDMD o 16.30 w salce na plebani.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek oraz pierwsza sobota miesiąca. W I czwartek modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne po Mszy św. o 8.00 i o 19.00. Spowiedź przed I piątkiem w czwartek od godz. 18.00 oraz w piątek na Mszach św. porannych oraz od godz. 17.00. O godz. 17.30 Droga Krzyżowa misyjna i Msza św. dla dzieci. W piątek Wotywy o NSPJ o godz. 8.00 i 19.00 z nabożeństwem pierwszopiątkowym. W pierwszą sobotę miesiąca Wotywa o Niepokalanym Sercu NMP o godz. 8.00, pół godziny wcześniej różaniec prowadzony przez Rycerstwo Niepokalanej.

9. W piątek o 18.00, w Domu Katechetycznym rozpocznie się Kurs Filipa, weekendowe rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży starszej, prowadzone przez Szkołę Nowej Ewangelizacji w Rzeszowie. Można się jeszcze zapisać u ks. Mariana. Informacje na plakatach i na naszej stronie internetowej.

10. W zakrystii i u ministrantów jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Niedziela,           miesięcznik Wiara Patriotyzm i Sztuka, Arka, dla młodzieży Wzrastanie, Mały Gość Niedzielny    i Droga, dla dzieci Promyczek.

11. Serdecznie zachęcamy do oglądnięcia najnowszego filmu dla dzieci o Janie Pawle II pt. „Karol, który został świętym”. Seanse filmowe dzisiaj /30.03./ o 14.15 oraz w poniedziałek i wtorek też o 14.15. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 3 wybiera się na dodatkowy seans. Będzie to piękny i pożyteczny prezent od rodziców dla dzieci. Film wyświetlany jest w kinie „Planeta” i został nakręcony z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

12. Diecezjalny Dom Rekolekcyjny „Arka” w Gródku nad Dunajcem zaprasza na dzień skupienia dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Skupienie rozpocznie się w sobotę, 5 kwietnia. Bliższe informacje i zgłoszenie na tel. 18 440 13 00 lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

13. Firma „Audiofon” przy ul. Żwirki i Wigury w Brzesku organizuje w miesiącu kwietniu bezpłatne badanie słuchu w godzinach od 8.00 do 16.00.

14. W poniedziałek przypada 24 rocz. śmierci Arcybiskupa Jerzego Ablewicza a w środę 9 rocznica śmieci bł. Jana Pawła II.

15. Wczoraj odbyły się VIII mistrzostwa w Piłce Nożnej Halowej LSO, które organizował nasz Klub Sportowy „Jakub”. Ostatecznie udział wzięło 44 zespoły w trzech kategoriach wiekowych. Klub składa serdeczne podziękowania sponsorom: Ks. biskupowi Andrzejowi Jeżowi, ks. Prałatowi Józefowi Drabikowi, Burmistrzowi Grzegorzowi Wawryce, Staroście Andrzejowi Potępie oraz Firmom: Leś, Betoniarnia Mikołajek, Auto-Partner, Chemiplast, Elektroinstalacje Kobyłecki, Baster Kominki, Megamot, Proster, MPEC, Piekarnia Marii Halik, Śnieżka, Pizzeria Corleone.

16. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: +Julia Legutko z Ogrodowej, +Stefania Gajda z Ogrodowej, +Małgorzata Krężel z ul. Kościuszki i + Józef Kokoszka z ul. Ogrodowej. Zmarłych polecamy Bożemu Miłosierdziu.

 

 

3 Niedziela Wielkiego Postu -  23 marca 2014 r.

 

1. Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do udziału w Gorzkich Żalach dziś o godz. 15.00 oraz w Drodze Krzyżowej, która w naszej parafii jest w piątek: dla dorosłych o 8.30 i 17.30, dla dzieci o 16.30, dla młodzieży o 19.00, w szpitalu o 15.00

2. Parafialny Oddział Caritas rozprowadza baranki wielkanocnych oraz paschaliki w ramach dzieła pomocy najuboższym. Ofiara za baranka lub paschalik 5 zł. Można je nabywać na stoisku pod chórem.

3. Zespół Wsparcia dla Duszpasterstwa Emigracji Zarobkowej przy Rodzinie Kolpinga w Brzesku zaprasza do Fary Brzeskiej w poniedziałek, 24 marca, o godz. 17.30 na Godzinę Modlitewnej Łączności z Polonią. W programie Różaniec i Msza św. Zainteresowani mogą otrzymać Wielkanocny List do Brzeszczan przebywających i pracujących za granicą.

4. W poniedziałek nie będzie spotkania DSM-u.

5. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu we wtorek /25.03./ Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia. Ten dzień to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Można z ławek w kościele pobrać sobie deklarację przystąpienia do 9-cio miesięcznej modlitwy duchowej adopcji, i w kościele, 25 marca, na Mszy św. o 8.00 i 18.00 odpowiednią część deklaracji złożyć. Jest to także 25 dzień miesiąca, o godz. 18.00 będzie Msza św. ofiarowana za wszystkich Pielgrzymów Drogami św. Jakuba, na tej Mszy św. także zostaną przyjęci nowi Członkowie Rycerstwa Niepokalanej. Wszystkim solenizantom tego tygodnia a szczególnie S. Marii Organistce, składamy serdeczne życzenia imieninowe.

6. Od środy do piątku będą trwały Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Program rekolekcji dzieci mają podany przez Katechetów i Wychowawców. Rekolekcje poprowadzi ks. Bogdan Stelmach katecheta w Tymbarku. W tych samym czasie trwają również rekolekcje w Szkole Katolickiej.

7. W czwartek kolejne spotkanie Studium Biblijnego, ks. dr Marek zaprasza na godz. 19.00 do salki na plebanii.

8. ks. Marian zaprasza Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego oraz z innych wspólnot parafialnych, które zainteresowane są letnią oazą parafialną, na spotkanie informacyjne w czwartek o 16.30 w salce na plebanii.

9. W piątek na prośbę papieża Franciszka włączamy się w akcję ”24 godziny dla Pana – dzień pojednania z Bogiem”, w ramach której będziemy adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie do 23.00 o której to odmówimy Nieszpory Brewiarzowe. O godz. 17.30 Droga Krzyżowa prowadzona przez Odnowę w Duchu Św. i o 18.00 Msza św. z modlitwa o uzdrowienie duchowe i cielesne. Przez całą sobotę kolejne godziny dla Pana - adoracja w ołtarzu wieczystej adoracji zakończona o 17.30 Nieszporami. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w tym dniu pojednania w intencji pp. Franciszka, kapłanów spowiadających oraz o dobrą spowiedź wielkopostną i o nawrócenie tych którzy sakrament pokuty odrzucają.

10. W sobotę o godz. 9.00, Mszą św. sprawowana przez Księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża rozpoczną się VIII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej, których organizatorem jest nasz parafialny Klub Sportowy K.S. „Jakub” wraz z naszą parafią oraz Duszpasterstwo LSO Diecezji Tarnowskiej. Koordynatorem Mistrzostw jest ks. Jacek Walczyk. Wszystkim, którzy wsparli to dzieło oraz ks. Jackowi, składamy serdeczne podziękowania.

11. W sobotę o 11.00 wyjazd na Wielkopostny Dzień Skupienia Rycerstwa Niepokalanej w Dębicy.

12. Dla młodzieży starszej w wieku od 18 do 30 lat organizujemy weekendowy „Kurs Filipa”. Są to rekolekcje ewangelizacyjne prowadzone przez Szkołę Nowej Ewangelizacji w Rzeszowie. Ideą kursu jest doświadczenie Bożej miłości i odnowienie relacji z żywym Bogiem. Kurs odbędzie się od 4 do 6 kwietnia w Domu Katechet. Informacje na stronie parafialnej, zapisy u ks. Mariana.

13. W zakrystii i u ministrantów jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedz i Niedziela - w obu tych tygodnikach znajdziemy książkę p.t.” Pasja”. Jest to opisana wizja bł. Anny Katarzyny Emmerich męki Pana Jezusa, m.in. na podstawie tej wizji Mel Gibson nakręcił film ”Pasja”. Cena Gościa i Niedzieli z książką 6 zł., Źródło, dla młodzieży Wzrastanie, Droga i Mały Gość Niedz., dla dzieci Promyczka Dobra .

14. Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku zaprasza na koncert poetycko-muzyczny pt. „Znak pokoju” w poniedziałek o 18.00 w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. Wiersze ks. Twardowskiego, Miłosza, bł. Jana Pawła II będzie recytował Krzysztof Globisz. Bilety do nabycia przed spektaklem.

15. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli + Piotr Bienias z ul. Ogrodowej  i +Antonina Kotra z ul. Barona Goetza, której pogrzeb będzie w poniedziałek w Okocimiu i + Józef Tracz z Pl. Kupieckiego, którego pogrzeb będzie jutro o 14.30 w kościele Miłosierdzia Bożego. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

2 Niedziela Wielkiego Postu – 16 marca. 2014 r.

1. Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Solidarności z Misjonarzami. Po Mszy św. ofiara do puszek można wesprzeć dzieło pomocy misjonarzom „Ad Gentes”.

2. Bóg zapłać także za złożone dzisiaj ofiary na tacę, które przeznaczone są na cele inwestycyjne w parafii.

3. W poniedziałek /17.03./ w naszej Farze, ks. bp Wiesław Lechowicz na Mszy św. o 18.00 udzieli Sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii, z parafii M.B. Częstochowskiej na Słotwinie oraz z Okocimia. Ofiary zbierane podczas Bierzmowania są przeznaczone na Fundację Abpa Jerzego Ablewicza na stypendia dla młodzieży zdolnej ale biednej.

4. Od środy do piątku będą trwały Rekolekcje dla młodzieży z Gimnazjum Nr 1 oraz dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 na „Zielonce". Rekolekcje poprowadzi Ks. Piotr Boraca, były misjonarz, sekretarz Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej Tarnowie. Prosimy rodziców aby przypomnieli młodzieży o obowiązku uczestniczenia w rekolekcjach. Program rekolekcji został podany uczniom, jest też na parafialnej stronie internetowej.

5. Przypominamy, że Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym są w każdą niedzielę o godz. 15.00.

Drogi Krzyżowe w piątek: dla dorosłych rano o godz. 8.30 i wieczorem o godz. 17.30; dla dzieci o godz. 16.30; w szpitalu o godz. 15.00, dla młodzieży o godz. 19.00.

Za pobożny udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach można zyskać odpust zupełny.

6. Przedstawiciele parafialnej Caritas będą po Mszach św. rozprowadzać caritasowskie baranki wielkanocne i paschaliki. Ofiara za baranka i paschalika wynosi 5 zł i jest to ofiara złożona na pomoc dla najbiedniejszych w parafii i diecezji.

7. Zebranie wszystkich ministrantów będzie we wtorek o 17.00 w salce ministranckiej.

8. Członków Akcji Katolickiej zapraszamy na spotkanie we wtorek o 19.00, do salki na plebanii na poświęcenie nowej siedziby Akcji.

9. Kolejne rozważanie Katechizmu Kościoła Katolickiego będzie we wtorek o 16.30 w Auli Chrystusa Króla. Zapraszamy wszystkich chętnych a szczególnie Rycerstwo Niepokalanej.

10. W środę Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, wszystkim solenizantom, a szczególnie ks. Proboszczowi i ks. Kapelanowi szpitala składamy serdeczne życzenia imieninowe. W tym dniu w szczególny sposób modlimy się za młodzież męską oraz ojców, którym patronuje św. Józef.

11. Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy w środę o godz. 17.30, po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

12. Zapraszamy dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego na spotkanie w czwartek o 16.30 w salce na plebanii.

13. Comiesięczne spotkanie modlitewne Grupy św. O. Pio również w czwartek /20.03./, początek o godz. 17.30.

14. Spotkanie dzieci kl. II przygotowujących się do I Komunii Świętej w piątek o godz. 16.30.

 

15. Także w sobotę /22.03/ w naszym kościele będzie miało miejsce Diecezjalne Spotkanie Młodych, które odbywa się cyklicznie w większych ośrodkach naszej diecezji jako przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016r. Spotkanie rozpocznie się od godz. 10.00 Diecezjalnymi Warsztatami Muzycznymi. Główna część spotkania rozpocznie się od godz. 19.00  i zakończy o 23.00 Mszą św. Na to spotkanie zapraszamy Młodzież naszego Miasta, szczególnie klasy III gimnazjum jako dziękczynienie za przyjęty sakrament bierzmowania. Za dwa lata będziemy w naszym mieście, z racji że jesteśmy bardzo blisko Krakowa, gościć młodych z całego świata. Wszystkie szczegóły tego spotkania są na naszej stronie internetowej. Koordynatorem tego spotkania jest duszpasterz młodzieży ks. prefekt Marian Kostrzewa.

16. Burmistrz Brzeska oraz społeczność Gimnazjum nr 2 w Brzesku pragną wszystkich zaprosić na Uroczysty Apel Pamięci „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy”, który odbędzie się 17 marca, poniedziałek, o godz. 18.00 w Regionalnym Centrum Kulturalno  Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku.

17. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzesku ogłasza nabór kobiet w wieku aktywności zawodowej do projektu po nazwą „Program Aktywizacji Osób Bezrobotnych w Gminie Brzesko”, wszystkie szczegóły programu w siedzibie Ośrodka przy ul. Mickiewicza 21.

18. W związku z rozpoczętym okresem wiosennym można zaobserwować nagminne wypalanie traw. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku przypomina, że wypalanie traw jest prawnie zabronione, obłożone karami grzywny. Prosi się o zachowanie zdrowego rozsądku i rezygnację ze złych przyzwyczajeń, by w ten sposób chronić przyrodę a także nasze zdrowie i życie.

19. Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku zaprasza uczniów gimnazjów na Dzień Otwarty w piątek/21.03./ w godz. od 8.30 do 13.30, na zwiedzenie szkoły oraz udział w lekcjach otwartych. Wyjątkową atrakcja będzie możliwość nakręcenia i zmontowania filmu w wozie transmisyjnym TVP. Szczegóły na stronie szkoły.

20. W ubiegłym tygodniu miało miejsce przykre wydarzenie kradzieży z naszego kościoła św. Jakuba rynien miedzianych. Dzięki natychmiastowej interwencji brzeskiej Policji, złodzieje zostali ujęci i można było częściowo odzyskać skradzione rynny. O tym wydarzeniu szerzej można przeczytać na naszej stronie internetowej. W zatroskaniu o kościół niektórzy mówili do nas księży, że słyszeli, że ukradli „wam” rynny z kościoła, pragniemy delikatnie przypomnieć, że rynny ukradli nie nam księżom, tylko ukradli całej społeczności parafialnej, a więc wszystkim parafianom. Jest to ważne przypomnienie, bo to wszystko co stanowi o kościele jako budynku jest własnością wszystkich wiernych w parafii, a nie księży, więc wszyscy musimy być bardziej czujni jeśli coś podejrzanego zaobserwujemy w kościele lub wokół kościoła, by natychmiast zareagować i np. powiadomić policję.

21. W zakrystii i u ministrantów jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Niedziela, Źródło, Misje Dzisiaj, dla młodzieży: Wzrastanie, Droga, i Mały Gość Niedzielny, dla dzieci Promyczek.

 

1 Niedziela Wielkiego Postu – 9. marca 2014 r.

 

 

 

 

 

1. Przypominamy program nabożeństw pasyjnych w naszym kościele:

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które w tym roku będzie głosił ks. Kapelan Józef Waśko, w każdą niedzielę o godz. 15.00. Na Gorzkich Żalach zbierana będzie ofiara na kwiaty i Grób Pański.

Droga Krzyżowa w każdy piątek:

 • dla dorosłych rano o godz. 8.30 i wieczorem o godz. 17.30;
 • dla dzieci o godz. 16.30;
 • dla młodzieży o 19.00. Na Drogę Krzyżową dla młodzieży serdecznie zapraszamy młodzież gimnazjalną, ze szkół średnich, studentów, młodzież pracującą i bezrobotną, a w szczególny sposób młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania i maturzystów. Za pobożny udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach można zyskać odpust zupełny.
 • Droga Krzyżowa w kaplicy szpitalnej o 15.00.

3. W naszej wspólnocie parafialnej witamy diakona Stanisława Knurowskiego, pochodzącego z parafii w Rajbrocie, który przez Wielki Post oraz 2 tygodnie w maju, będzie odbywał praktykę duszpasterską w naszej parafii przed swoimi święceniami kapłańskimi.

4. Jutro rozpoczynamy Nowennę przed Uroczystością św. Józefa, która będzie odprawiana po Mszy św. o 8.00 oraz o godz. 18.00.

5. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół WSD będzie we wtorek po Mszy św. wieczornej.

6. W czwartek o godz. 15.00 u sióstr na Starowiejskiej (DPS)  spotkanie  Apostolstwa Modlitwy i Wspólnoty bł. Edmunda także w czwartek z racji 13-tego dnia miesiąca zapraszamy na Różaniec Fatimski, który poprowadzi Róża św. Jadwigi Królowej, początek o godz. 17.15.

7. Adoracja Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ będzie w najbliższy piątek i rozpocznie się o godz. 17.00, o 17.30 w ramach adoracji Arcybractwo poprowadzi Drogę Krzyżowa. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wynagradzającej NSPJ.

8. W Piątek rozpocznie się Triduum dla młodzieży przed przyjęciem sakramentu Bierzmowania: w piątek zapraszamy młodzież na godz. 18.00 na Mszę Św. po niej  na Drogę Krzyżową a po Drodze Krzyżowej próba. Na próbę zapraszamy także świadków bierzmowanych, w sobotę młodzież przychodzi na godz. 8.00 po Mszy Św. spowiedź dla kandydatów, świadków i rodziny, w niedzielę zakończenie Triduum na  Mszy Św. o godz. 16.00.

9. Wyjazd autokaru na Wielkopostny Dzień Skupienia dla Członków Modlitewnych Grup św. O. Pio w Mielcu będzie w sobotę o godz. 8.00 spod Domu Katechetycznego. Są jeszcze wolne miejsca można się zapisać w zakrystii.

10. W przyszłą niedzielę, która jest Dniem Solidarności z Misjonarzami, po Mszach św. ofiarą do puszek będzie można wesprzeć Ogólnopolski Fundusz Dzieła Pomocy Misjom „Ad Gentes”.

11. Caritas parafialny będzie rozprowadzał baranki wielkanocne. Ofiara od 5 zł przeznaczona jest na pomoc dla biednych do dyspozycji Caritasu.

12. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Brzesku zaprasza wszystkich zainteresowanych, a w szczególności rodziców sześciolatków, na Dzień Otwarty. Odbędzie się on 12 marca od godz. 16.00-19.00 na terenie placówki. Będzie możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły i uczestniczenia w lekcjach otwartych. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej szkoły.

13.  Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Gość Niedz., Niedziela, Źródło, Cuda i Łaski, dla młodzieży  Wzrastanie, Droga, Mały G.N. i Miłujcie się, dla dzieci marcowy Promyczek.

14. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszły: + Maria Martyna z ul. Czarnowiejskiej i + Helena Stós z ul. Sobieskiego. Zmarłe polecamy Bożemu miłosierdziu.8 Niedziela Zwykła - 2. marca 2014 r.

 

 

1. Kończący się karnawał to tradycyjnie w kościele czas nabożeństw czterdziestogodzinnych. Dzisiaj zapraszamy na pierwsze nabożeństwo po Mszy św. o 16.00 Róże Różańcowe oraz Członków Stowarzyszeń Parafialnych. Jutro kolejne nabożeństwo dla rodziców, dzieci i młodzieży, których zapraszamy na godz. 17.00. We wtorek nabożeństwo czterdziestogodzinne o 17.00, na które zapraszamy wszystkich pozostałych.

2. Spotkanie młodzieży klas trzecich gimnazjalnych przed S. Bierzmowania wraz z rodzicami będzie w poniedziałek na Mszy św. o 18.00 i po Mszy św. spotkanie na Auli Chrystusa Króla.

3. Najbliższa środa - Środa Popielcowa rozpoczyna Okres Wielkiego Postu. Msze św. w tym dniu o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 15.30, 17.00 i 19.00. Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o 18.30. Na każdej Mszy św. posypanie głów popiołem. W tym dniu obowiązuje post ścisły od 18 roku życia do 60 oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od 14 roku życia do śmierci. Ofiary na tacę w tym dniu przeznaczone są na cele charytatywne diecezjalnie i parafialne. Jest to także dzień postu i modlitwy o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej  i ustanie prześladowań chrześcijan na świecie.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W pierwszy czwartek modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne po Mszy św. o godz. 8.00 i o godz. 18.00. W pierwszy piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i przed Mszą św. 18.00 będzie nabożeństwo pierwszopiątkowe. Msza św. pierwszopiątkowa dla dzieci połączona z Drogą Krzyżową o 16.30.  Spowiedź przed I piątkiem w czwartek od 17.00, oraz w piątek na Mszach  św. porannych i od 16.00.

5. W piątek Droga Krzyżowa: dla wszystkich po Mszy św. o godz. 8.00, dla dzieci o 16.30, dla wszystkich o 17.30, dla młodzieży o 19.00 oraz w kaplicy szpitalnej o 15.00.

6. Od przyszłej niedzieli Gorzkie Żale o godz. 15.00. Na Gorzkich Żalach zbierane są ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.

7. We wtorek w kalendarzu liturgicznym Święto św. Kazimierza Królewicza. Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia.

8. We wtorek na godzinę 17.00 zapraszamy wszystkich ministrantów do kościoła na zbiórkę.

9. Pragniemy poinformować, że I Komunia dzieci z klas II naszej parafii będzie 18 maja o godz. 12.00. Natomiast klasy sześciolatków, które są teraz w klasie pierwszej pójdą do I Komunii w klasie III, a klasy siedmiolatków normalnie w klasie II.

10. Zachęcamy ministrantów i lektorów do zapisywania się u ks. Jacka na Oazę Parafialną Liturgicznej Służby Ołtarza, która w tym roku będzie w Górach Stołowych połączona z wyjazdem do stolicy Czech – Pragi. Termin Oazy od 28 czerwca do 5 lipca.

11. W zakrystii można zapisywać się na wyjazd na Wielkopostny Dzień Skupienia dla Członków Grup Modlitewnych O.Pio, który będzie w sobotę 15 marca w Mielcu.

12. Parafia Miłosierdzia Bożego organizuje Kurs Przedmałżeński. Rozpoczęcie w piątek /7.03./o 19.00. Kurs będzie do 5.04. Spotkania w piątki i soboty o 19.00. Kurs przeznaczony jest wyłącznie dla par narzeczonych.

13. Burmistrz Brzeska i Radni serdecznie zapraszają wszystkie Mieszkanki Brzeska na spotkanie z okazji Dnia Kobiet, które odbędzie się w sobotę 8 marca o 17.00 w Regionalnym Centrum Kulturalno - Bibliotecznym.

14. Zarząd Okocimskiego Klubu Sportowego informuje, że ulega zmianie nazwa pierwszej drużyny piłkarskiej na Can-Pack Okocimski Brzesko. Zarząd składa podziękowanie kibicom, społecznikom i sponsorom i zaprasza na mecz inauguracyjny z GKS Bełchatów  w sobotę o 13.00.

15. Apostolat „Złota Róża” w Krakowie organizuje pielgrzymkę na kanonizację w dniach od 23.04 do 3.05, wszystkie szczegóły są na plakatach w gablocie kościelnej.

16. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabyć prasę katolicką: Gość Niedz., Niedziela, jest także  Źródło, Arka, dla młodzieży Wzrastanie, Miłujcie się i Mały GN, miesięcznik List, miesięcznik Wiara Patriotyzm i Sztuka a dla dzieci Promyczek.

17. Z naszej wspólnoty do wieczności odszedł + Edmund Kądziołka z ul. Browarnej. Zmarłego polecamy miłosierdziu Bożemu.

 

7 Niedziela Zwykła – 23. luty 2014 r.

1. Bóg zapłać za złożone ofiary na potrzeby naszego Wyższego Seminarium Duchownego  w Tarnowie.

2. Spotkania formacyjne przed Bierzmowaniem: klasy drugie gimnazjalne w poniedziałek na Mszy św. o 18.00 i po mszy św. spotkanie w Auli Chrystusa Króla, a klasy pierwsze gimnazjalne tak samo w środę.

3. Dzieci z klas drugich wraz z rodzicami są zaproszeni przez ks. Jacka we wtorek na Mszę św. o 18.00 na kolejne spotkanie przed pierwszą Komunią św.

4. W środę Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy o 17.30 po niej Msza św.  w intencjach nowennowych.

5. Spotkanie dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w czwartek o 16.30 w salce na plebanii, wejście z tyłu budynku.

6. Również w czwartek ks. dr Marek Jawor zaprasza na kolejne comiesięczne spotkanie Studium Biblijnego, początek o godz. 19.00 w salce na plebanii.

7. W piątek Msza św. wieczorna o 18.00 będzie połączona z modlitwą o uzdrowienie duchowe i cielesna. Do wspólnej modlitwy zaprasza Odnowa w Duchu Św.

8. W piątek odpowiadając na apel Episkopatu Polski podejmijmy post i ofiarujmy naszą modlitwę w intencji pokojowego rozwiązania dramatycznego konfliktu na Ukrainie.

9. W pierwszą sobotę miesiąca marca /01.03./Msza św. wotywna o Niepokalanym Serce NMP o godz. 8.00, pół godziny wcześniej różaniec prowadzony przez Rycerstwo Niepokalanej.

10. 1 marca to także dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych, walczących po wojnie z władzą narzuconą nam przez Sowietów. Za nich będziemy się modlić na wieczornej Mszy św.

11. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 9.00.

12. Z racji kończącego się już karnawału, tradycyjnie przed Wielkim Postem odprawiane są nabożeństwa czterdziestogodzinne. Pierwsze takie nabożeństwo będzie w najbliższą niedzielę po Mszy św. o 16.00 na które zapraszamy Róże Różańcowe oraz Stowarzyszenia Parafialnych.

13. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego w Tarnowie organizuje Kurs Fotografowania i Filmowania w czasie liturgii. Zgłoszenia do 8 marca w Kancelarii Parafialnej. Przypominamy, że jest obowiązek okazania specjalnego zaświadczenia ukończenia kursu, jeśli chce się fotografować podczas udzielania sakramentów w liturgii.

14. Jak co roku, organizowany jest przez Kurię Diecezjalną w Tarnowie, Kurs dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Św., jest to bardzo zaszczytna i odpowiedzialna służba. Jeśli ktoś chciałby podjąć się tej służby, proszę zgłosić się do Ks. Proboszcza tam będzie można dowiedzieć się szczegółów.

15. Brzeski Klub Biegacza „Victoria” zaprasza na Bal Charytatywny z którego dochód przeznaczony będzie na pomoc dla chorej Igi Hudyki. Bal będzie w Domu Ludowym Jadownikach w sobotę, 01.03, i rozpocznie się o godz. 19.00, szczegóły są na plakatach.

16. Prokuratura Rejonowa w Brzesku informuje, że wszystkim osobom pokrzywdzonym przestępstwem będą udzielać bezpłatnych porad prokuratorzy o przysługujących pokrzywdzonym uprawnieniach w dniach od 24 do 28 lutego w siedzibie Prokuratury przy ul. Szczepanowskiej 23.

17. Gratulujemy naszym Ministrantom zdobycia I miejsca i pucharu w rozgrywkach rejonowych Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej halowej kategorii szkół podstawowych. Dziękujemy organizatorowi ks. Jackowi i trenerowi p. Janowi Chrabąszczowi.

18. W zakrystii i u ministrantów jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Niedziela, Miłujcie się, Źródło, List, dla młodzieży Wzrastanie, Droga i Mały Gość Niedz., a dla dzieci Promyczek Dobra.

19. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła + Maria Tota z ul. Browarnej, zmarłą polecamy miłosierdziu Bożemu.

 

6 Niedziela Zwykła – 16 luty 2014 r.

 

 

1. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które przeznaczone są na cele inwestycyjne w parafii.

2. Od poniedziałku „wraca” w dni powszednie Msza św. o 6.30.

3. Spotkanie dziewcząt z DSM-u będzie w poniedziałek u Sióstr na Pl. Kazimierza.

4. Młodzież z kas III-ch gimnazjalnych wraz z rodzicami jest zaproszona na Mszę św. o 18.00 w poniedziałek, po Mszy św. spotkanie wszystkich na Auli Chrystusa Króla. Bierzmowanie w tym roku będzie w naszej parafii 17. marca.

5. Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w środę o 17.30, po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

6. Próba scholi starszej w środę o 16.00 a chóru parafialnego o 19.00.

7. Spotkanie dla dzieci Papieskiego Dzieła Misyjnego w czwartek o 16.30 w salce na plebani, wejście z tyłu budynku.

8. Spotkanie Apostolstwa Modlitwy i Rodziny bł. Edmunda w czwartek o 16.00 u Sióstr Służebniczek Starowiejskich /DPS/.

9. Także w czwartek /20.02./, kolejne comiesięczne spotkanie modlitewne Grupy św. Ojca Pio. Rozpoczęcie o 17.30.

10. Próba scholi młodszej w piątek o 16.00.

11. Przy okazji rozpoczęcia drugiego semestru nauki szkolnej, zapraszamy młodzież szkolną i studentów do Grupy Młodzieżowej. Zapisy na spotkaniu Duszpasterstwa, w piątek o 19.00. Spotkania w salce na plebanii.

12. W przyszłą niedzielę ofiary na tacę będą przeznaczone na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

13. Kierujemy serdeczną prośbę, jak to było poprzednio, o przekazywanie lekarstw z aktualną data ważności, których już nie używamy, a które będą przesłane do parafii ks. Zbigniewa Pabjana proboszcza parafii Miżyniec w archidiecezji lwowskiej, apel ten jest aktualny szczególnie teraz w tych ciężkich chwilach na Ukrainie. Lekarstwa można przekazywać w redakcji Wzrastania lub biurze Kolpinga.

14. Od prawie już roku lewicowi publicyści okładają Kościół w Polsce jak kijem bejsbolowym wybiorczymi cytatami z nauczania papieża. Budowanie opozycji między „postępowym papieżem a „zacofanym” Kościołem w Polsce stało się medialną strategią wszystkich wrogich Kościołowi czasopism. Papież Franciszek jednak nie pogroził palcem polskim biskupom a zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce ma ogromny potencjał wiary – o wizycie polskich biskupów „ad limina” w Rzymie przeczytamy w najnowszym Gościu Niedz. oraz Niedzieli, są także inne tytuły: Źródło, Cuda i Łaski, List, dla młodzieży Wzrastanie, Droga i Mały Gość Niedz. i Miłujcie się, zachęcamy rodziców aby zakupili swoim dzieciom lutowy numer Promyczka z niespodzianką.

 

 

5 Niedziela Zwykła – 9 lutego 2014 r.

1. Dzisiaj dzień Skupienia dla Narzeczonych o godz. 11.30.

2. W kalendarzy liturgicznym: Poniedziałek – św. Scholastyki.

·       Wtorek /11.02./- NMP z Lourdes – Światowy Dzień Chorego – specjalna Msza św. dla chorych z naszej parafii będzie o godz. 12.00 i będzie połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Pół godziny wcześniej będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, postarajmy się, tam gdzie to jest możliwe, przywieźć chorych na tę Mszę św.

·       Uroczystości Dnia Chorego w Porąbce Uszewskiej  w sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes, rozpoczną się Mszą św. o 16.30, po której odbędzie się  i procesja różańcowa do Groty.

·       Piątek /14.02./ – Święto świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy. W tym dniu Mszy św. wieczornej o godz. 18.00, przy ołtarzu św. Jakuba, będzie przewodniczył Sekretarz Generalny Episkopatu Polski ks. bp Wojciech Polak, który będzie się  modlił za wszystkich Pielgrzymów pielgrzymujących Drogami św. Jakuba w Polsce i Europie. Zapraszamy wszystkich czcicieli św. Jakuba do wspólnej modlitwy.

Wszystkim obchodzącym imieniny w tym tygodniu  składamy serdeczne życzenia.

3. W środę Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy o 17.30, po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

4. W czwartek /13.02./ z racji trzynastego dnia miesiąca, zapraszamy na Różaniec Fatimski, prowadzony przez Róże św. Joanny Beretty Molla, początek o godz. 17.15.

5. W piątek, z racji drugiego piątku miesiąca, Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ, zaprasza na comiesięczną adorację Najświętszego Sakramentu, początek o godz. 17.00.

6. W przyszła niedzielę ofiary na tace będą przeznaczone na cele inwestycyjne w naszej parafii.

7. Dziękujemy za zorganizowanie Obozu Narciarskiego w Szczawnicy dla Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Jackowi i opiekunom Panom: Tomaszowi Mikulińskiemu i Janowi Chrabąszczowi, oraz ks. Marianowi za zorganizowanie dla Młodzieży z Duszpasterstwa feryjnego wyjazdu do Poznania. Serdeczne podziękowania dla tych, którzy materialnie wsparli feryjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z naszego duszpasterstwa.

8. Przypominamy, że w czasie ferii nie ma Mszy św. w dni powszednie o godz. 6.30.

9. W zakrystii i u ministrantów jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedz., Niedziela, Źródło, Arka, List, dla młodzieży: Wzrastanie, Droga i Mały Gość Niedzielny, a dla dzieci najnowszy Promyczek Dobra z niespodzianką.

10. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Brzesku serdecznie zaprasza do włączenia się w akcję krwiodawstwa w ramach programu ”Ognisty Ratownik Gorąca Krew”, której celem jest pozyskanie krwi dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Akcja będzie w budynku Komendy Powiatowej w dniu 16 lutego w godzinach od 10.00 do 14.00.

11. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł + Franciszek Szot z ul. Ogrodowej. Zmarłego polecamy  miłosierdziu Bożemu.

 

4 Niedziela Zwykła - Święto Ofiarowania Pańskiego

 

Matki Boskiej Gromnicznej -  2 luty 2014 r.

 

1. Dzisiejszy dzień jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Na każdej Mszy św. poświęcenie Gromnic. Bóg zapłać za ofiary na tacę, które przeznaczamy na pomoc dla klasztorów klauzurowych w naszej diecezji. Dzisiaj w szczególny sposób chcemy wyrazić naszą wdzięczność za wpisaną już na stałe, w krajobraz naszego Miasta, obecność Sióstr Służebniczek Starowiejskich i ich posługę na: katechezie, w kościele, w szpitalu, przedszkolu i dzieciom w Domu Pomocy Społecznej.

2. Dzisiaj po Mszy św. o 9.00 zmiana tajemnic różańcowych.

3. Dzisiaj ostatni dzień tradycyjnego śpiewania kolęd. Na „Pożegnanie z kolęda” zapraszamy wszystkich, dzisiaj do naszej Fary. O godz. 17.00 wystąpi z koncertem kolęd folklorystyczny zespół góralski „HOLOF” z Poronina. Koncerty ten jest w ramach IX Brzeskiego Koncertu Noworocznego, organizowanego co roku wspólnie z Urzędem Miejskim w Brzesku. Przed koncertem wystąpi Sylwia Pasek, maturzystka Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku, tegoroczna zdobywczyni głównej nagrody „Grand Prix”, zaśpiewa kolędę, za która otrzymała to najwyższe wyróżnienie Powiatowego Konkursu Kolęd. Serdecznie zapraszamy.

4. Akcja Katolicka zaprasza swoich Członków na spotkanie w poniedziałek o 19.00 w nowo otwartej salce dla Akcji Katolickiej.

5. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 17.30, po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

6. W kalendarzu liturgicznym wspominamy: Poniedziałek – św. Błażeja, błogosławieństwo gardła na Mszy św. o 8.00. Środa – św. Agaty dziew. i męcz./poświęcenie wody i chleba ku czci św. Agaty na Mszy św. o 8.00. Czwartek – Świętych Męczenników Koreańskich i pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. o 8.00 oraz o 18.00 modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne. I piątek miesiąca – Msze św. Wotywne o NSPJ o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź przed I piątkiem w czwartek od godz. 17.30 oraz w piątek na Mszach św. porannych oraz od godz. 17.00. W ferie nie ma Mszy św. pierwszopiątkowej dla dzieci.

7. Także w czasie ferii nie będzie Mszy św. o 6.30 w dni powszednie.

Wszystkim solenizantom tego tygodnia życzymy obfitego błogosławieństwa Bożego.

8. Nasza Świetlica Parafialna zaprasza w pierwszym tygodniu ferii uczniów szkół podstawowych na zajęcia, które będą się odbywać w godzinach od 9.00 do 14.00.

9. W piątek ks. Marian zaprasza Duszpasterstwo Młodych naszej parafii na feryjny wyjazd do Poznania. Odjazd autokaru o godz.7.00, zbiórka pod Domem Katechetycznym.

10. W ostatnim czasie odbyło się kilka koncertów charytatywnych, wszystkim organizatorom, artystom i tym którzy szeroko otwarli swoje serca i portfele, by przyjść z pomocą potrzebującym, należą się wyrazy szczerego uznania i podziękowania. Miejscem koncertów było Centrum Kulturalno-Biblioteczne im. Jana Pawła II, nie można sobie wyobrazić większego hołdu dla Jana Pawła II, jak pokazanie w tym miejscu, niezwykłych zdolności dzieci i młodzieży a przy okazji okazanie pomocy innym. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że miejsce to, w którym dzieje się tak wiele rzeczy pięknych i dobrych, jest opatrznościowe dla naszego Miasta. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim.

11. W zakrystii i u ministrantów jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedz., Niedziela, Źródło, Arka, najnowszy List, dla młodzieży Wzrastanie, Droga  i Mały Gość Niedz., miesięcznik Wiara Patriotyzm i Sztuka., oraz bardzo ciekawy nowy miesięcznik „Biblia krok po kroku”.

12. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności  odeszła +Maria Bąk z ul. Robotniczej. Zmarłą polecamy Miłosierdziu Bożemu.

 

3 Niedziela Zwykła – 26. stycznia 2014 r.

 

1. Dzisiaj, bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich do Centrum Kulturalno - Bibliotecznego im. Jana Pawła II w Brzesku na Koncert Laureatów IX Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek o „Muszlę św. Jakuba”. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 recitalem kolęd Marceliny Gawron, pedagoga, wokalisty i muzyka jazzowego.

2. Serdecznie dziękujemy dyrektorowi konkursu ks. Jackowi Walczykowi za kontynuowanie dzieła i zorganizowanie kolejnego konkursu, dziękujemy współorganizatorom: Burmistrzowi Miasta oraz Staroście, jurorom, prowadzącym przesłuchania oraz koncert a przede wszystkim, tym wszystkim darczyńcom, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasza prośbę i finansowo wsparli to dzieło, które kultywuje piękną polską tradycję i daje tyle satysfakcji młodym talentom z naszego powiatu.

3. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy o 17.30 po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

4. Także w środę zapraszamy na spotkanie opłatkowe Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego, spotkanie na plebanii o 19.00.

5. W kalendarzu liturgicznym w tygodniu:

 • Poniedziałek – Bł. Jerzego Matulewicza, bpa Wtorek - św. Tomasza z Akwinu, kapł. i dokt. Kośc., Piątek – św. Jana Bosko Sobota – I miesiąca, Wotywa o Niepokalanym Sercu NMP        o godz. 8.00, pół godziny wcześniej różaniec prowadzony przez Rycerstwo Niepokalanej. Od tego miesiąca rozpoczynamy nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca, jako odpowiedź na wezwanie Maryi skierowane do S. Łucji i na zachętę Bł. Jana Pawła II.
 • W przyszłą niedzielę Święto Ofiarowania Pańskiego /Matki Boskiej Gromnicznej/i  Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Poświęcenie Gromnic na każdej Mszy św. Ofiary z przyszłej niedzieli przeznaczone są na pomoc dla klasztorów klauzurowych. Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia imieninowe.

6. W piątek Msza św. wieczorna o 18.oo będzie połączona z modlitwą o uzdrowienie duchowe  i cielesne. Do wspólnej modlitwy zaprasza Odnowa w Duchu Św.

7. W sobotę w Auli Chrystusa Króla będzie opłatek dla ministrantów, lektorów, ceremoniarzy oraz ich rodziców, rozpoczęcie Mszą św., z intencji Rodziców, w intencji Liturgicznej Służby Ołtarza           o 16.00 po Mszy św. Opłatek. Wtedy też odbędzie się spotkanie organizacyjne wyjeżdżających na zimowisko do Szczawnicy.

8. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o 9.00.

9. „Tańcem i śpiewem chwalimy Pana” to tytuł koncertu jaki będzie miał miejsce w poniedziałek /27.01./ o godz. 18.00 w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym, po koncercie będą zbierane wolne datki na pomoc dla Domu Pomocy Społecznej prowadzonego dla dzieci niepełnosprawnych przez Siostry Służebniczki ze Starowiejskiej. Organizatorzy: MOK, nasza parafia i par. Miłosierdzia, Rodzina Kolpinga i Uniwersytet III Wieku zapraszają.

10. Natomiast w środę /29.01./ o godz. 18.00 będzie kolejny Koncert Charytatywny dla Igi, podczas którego datki zbierane przez Caritas będą przeznaczone na pomoc w leczeniu Igi, ciężko chorej ośmioletniej dziewczynki.

11. W przyszłą niedzielę /2.02./ w naszej Farze odbędzie się tradycyjny, IX już, Brzeski Koncert Noworoczny. W tym roku z koncertem p.t. „Pożegnanie z kolędą” wystąpi góralski zespół folklorystyczny HOLOF z Poronina. Początek koncertu o godz. 17.00. Koncert tradycyjnie organizowany jest przez Urząd Miejski i naszą Parafię. Już dzisiaj zapraszamy.

12. W zakrystii i u ministrantów jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny z dołączoną płytą CD na której znajdziemy najsławniejsze utwory Mozarta, Niedziela, Źródło, dla młodych, Droga, Mały Gość Niedzielny oraz Wzrastanie, jest jeszcze nasze pismo dekanalne Kościół nad Uszwicą a dla dzieci jest jeszcze Promyczek Dobra też z niespodzianka w postaci płyty.

13. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła + Rozalia Niedzielska z Ogrodowej, pochowana w Jasieniu. Polecamy zmarłą miłosierdziu Bożemu.

 

2 Niedziela Zwykła – 19. stycznia 2014 r.

 

1. Przeżywamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Chrześcijanie to: katolicy, prawosławni i protestanci. Prośmy Boga o zjednoczenie wszystkich, którzy wierzą, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym.

2. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na cele inwestycyjne w parafii.

3. Wszystkie dane statystyczne parafii za rok 2013 znajdują się na stronie internetowej parafii.

4. Zbiórka ministrantów będzie we wtorek o 17.00.

5. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy po godz. 17.30 po niej msza św. w intencjach nowennowych.

6. Spotkanie dla dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego będzie w czwartek o 16.30 w salce na plebanii, wejście od tyłu plebanii.

7. Na spotkanie Studium Biblijnego zaprasza ks. dr Marek Jawor w czwartek o godz. 19.00 do salki na plebanii.

8. W sobotę 25 stycznia o godz. 10.00 w katedrze tarnowskiej odbędą się święcenia biskupie ks. prałata  Jana Piotrowskiego oraz ks. prałata Stanisława Salaterskiego. Uroczystości te będzie można śledzić dzięki transmisji telewizji TRWAM oraz w radio RDN Małopolska. Biskupów nominatów, którzy będą pełnić posługę biskupów pomocniczych w naszej diecezji polecamy Waszym modlitwom.

9. Także w sobotę /25.01./ w Centrum Kulturalno - Bibliotecznym im. Jana Pawła II rozpoczną się przesłuchania zgłoszonych wykonawców do Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek o „Muszlę św. Jakuba”. Już teraz zapraszamy na następną niedzielę na Koncert Laureatów tego Konkursu, który będzie też w Centrum Kulturalno - Bibliotecznym, początek o godz. 16.00.

10. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

 • Wtorek – św. Agnieszki, dziew. i męcz.
 • Piątek – św. Franciszka Salezego, bpa i dokt. Kośc., patrona dziennikarzy i pisarzy
 • Sobota – Nawrócenie św. Pawła Ap. i zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
 • Wszystkim wnukom i wnuczkom przypominamy, że we wtorek jest Dzień Babci, a w środę Dzień Dziadka. Solenizantom obchodzącym imieniny, oraz naszym Czcigodnym Seniorom: Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia.

11. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską zwaną kolędą. Wszystkim, którzy nas przyjęli składamy serdeczny Bóg zapłać. Do tych podziękowań dołącza się także nasza Liturgiczna Służba Ołtarza. Jeśli ktoś, kto nie mógł przyjąć kolędy w czasie wyznaczonym, chciałby prosić o błogosławieństwo domu, może zgłosić chęć przyjęcia kolędy w tym tygodniu w kancelarii. W intencji wszystkich, których odwiedziliśmy w czasie tegorocznej kolędy odprawimy Mszę św. koncelebrowaną w środę o godz. 18.00.

12. W zakrystii i u ministrantów jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedz., Niedziela, Źródło, dla młodzieży Wzrastanie, Droga, dla dzieci Promyczek Dobra z płytą CD, jest jeszcze do nabycia Kościół nad Uszwicą.

13. Z naszej wspólnoty parafialnej w ubiegłym tygodni do wieczności odeszli: + Maria Wołek z ul. Ogrodowej. Wczoraj odbył się w Porąbce Uszewskiej pogrzeb ś.p. ks. Czesława Konwenta, dyrektora Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego. Zapewne wielu z nas korzystało z usług tego biura, dlatego w jego intencji, w naszym kościele,  będzie odprawiona Msza św. we wtorek o godz. 18.00 przy ołtarzu św. Jakuba – patrona Pielgrzymów. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pielgrzymowali z tym Biurem na Mszę św. do wspólnej modlitwy za + ks. Czesława Konwenta. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu...

 

Święto Chrztu Pańskiego – 12 styczeń 2014 r.

 

 

 

1. Dzisiaj w liturgii kończy się Okres Narodzenia Pańskiego i rozpoczyna Okres Zwykły w Ciągu Roku. W naszej polskiej tradycji, śpiew kolęd będzie nam towarzyszył aż do 2 lutego. Przez pokropienie wodą święconą na początku liturgii wspomnieliśmy przyjęty przez nas chrzest, dziękując Bogu, że przez ten sakrament staliśmy się przybranymi Jego dziećmi i członkami Kościoła Katolickiego.

2. Dzisiaj Dzień Skupienia dla Narzeczonych o godz. 11.30 w Auli Chrystusa Króla.

3. W poniedziałek, z racji 13-tego dnia miesiąca, różaniec fatimski poprowadzi Róża św. Barbary, początek o 17.15.

4. Także w poniedziałek spotkanie DSM o godz. 16.30 u Sióstr na Pl. Kazimierza.

5. W środę Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej pomocy o godz. 17.30 po niej Msza św. w intencjach nowennowych.

6. W czwartek /16.01./ zapraszamy na kolejne, comiesięczne spotkanie modlitewne czcicieli O.Pio, początek o 17.30.

7. Spotkanie organizacyjne rodziców przed Opłatkiem Liturgicznej Służby Ołtarza będzie w piątek o godz. 19.00, serdecznie zapraszają opiekunowie ks. Maciej i ks. Jacek.

8. W sobotę rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Czyż Chrystus jest podzielony” /1 Kor 1-17/.

9. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:

 • Piątek – św. Antoniego, opata.
 • Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia imieninowe.

10. Składka z przyszłej niedzieli, trzeciej miesiąca, będzie przeznaczona na cele inwestycyjne w parafii.

11. Burmistrz Brzeska, Szkoła Muzyczna oraz Szkoła Podst. Nr 2 serdecznie zapraszają na koncert charytatywny „Razem dla Igi Hudyki”, ośmioletniej dziewczynki walczącej z chorobą nowotworową. Koncert odbędzie się  17 stycznia/piątek/ o godz. 18.00 w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym.

12. W zakrystii i u ministrantów jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedz., Niedziela, Źródło, dla młodzieży: Droga, Wzrastanie i Mały Gość Niedz. a dla dzieci jest styczniowy Promyczek z  niespodzianką w postaci płyty, jest jeszcze do nabycia nasze dekanalne pismo „Kościół nad Uszwicą”.

 

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim – 5 stycznia 2014

1. Jutro Uroczystość Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli. Msze św. tak jak w niedzielę. Na wszystkich Mszach św. poświęcenie kredy i kadzidła. Specjalne pakieciki z kadzidłem i kredą będzie można nabyć składając przy tej okazji ofiarę na misje. Składka z Trzech Króli przeznaczona jest na Diecezjalne Dzieło Misyjne.

2. W tym dniu, po raz drugi, odbędzie się w naszym Mieście Orszak Trzech Króli. Rozpoczęcie uroczystego przemarszu będzie o godz. 12.30 na Placu Kazimierza, później ulicami Uczestników Ruch Oporu, Żwirki i Wigury, Głowackiego na Rynek. Zapraszamy do udziału wszystkich, przedstawicieli różnych organizacji, szkół, kolędników misyjnych, niech każdy przygotuje sobie ciekawy strój. Orszakowi będą towarzyszyć różne zespoły. Na ten uroczysty orszak, który w tym dniu odbywa się w 180 miejscowościach w Polsce oraz w wielu miastach Europy, zapraszają organizatorzy: Burmistrz Miasta oraz Radni Miejscy.

3. Dzisiaj po Mszy św. o 9.00 zmiana tajemnic różańcowych.

4. Jutrzejsza Uroczystość jest także Misyjnym Dniem Dzieci, a więc patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dziękujemy Ks. Marianowi za prowadzenie tego dzieła misyjnego w naszej parafii, a dzieciom należącym do PDMD za ich zaangażowanie, a przede wszystkim za kolędników misyjnych.

5. W przyszłą niedzielę Dzień Skupienia dla Narzeczonych.

6. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej, jest do nabycia najnowszy Gość Niedz., Niedziela, Źródło, Arka, dla młodzieży Wzrastanie i Droga oraz Kościół nad Uszwicą.

7. Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga wychodząc naprzeciw istniejącemu bezrobociu szczególnie osób młodych zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniu n.t. zakładania Socjalnych Spółdzielni Pracy. Szkolenie odbędzie się 9 stycznia/czwartek/ w godz. 9.00 – 14.00. Szczegółowe informacje w biurze Kolpinga przy Kościuszki 33 wejście od Ogrodowej – stary szpital /tel.14 68 62 302/.

8. Dzisiaj w parafii Miłosierdzia Bożego kolejne dwa spektakle sztuki bożonarodzeniowej p.t. „Zanim się zacznie”. Autor i reżyser p. Agata Podłęcka serdecznie zaprasza. Spektakle o 15.30 i 18.00.

9. Z naszej wspólnoty parafialnej w ub. tygodniu do wieczności odszedł: + Franciszek Pajor z ul. Kościuszki. Jego dusze polecamy miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu...

 

Monday the 27th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews