Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

"Memento Mori" - Pamiętaj że umrzesz

Na terenie parafii św. Jakuba w Brzesku znajdowały się cztery cmentarze, na których grzebano zmarłych parafian. Plac otaczający Kościół, był terenem poświęconym i zarazem pełniącym rolę cmentarza grzebalnego, gdzie grzebano w ciągu wieków całe generacje zmarłych w mogiłach ziemnych, które zapadając się zanikały i ustępowały miejsca kolejnym pochówkom. Poza obszarem grzebano osoby wykluczone ze społeczności wierzących, a z dala od osady umieszczono cmentarze choleryczne. Grzebanie na cmentarzach przykościelnych, zniesiono dopiero zarządzeniami władz galicyjskich. Czas zatarł cmentarny charakter terenów przykościelnych i dziś w otoczeniu kościołów rzadko można spotkać nagrobki, nie zmienia to jednak faktu, iż jest to miejsce spoczynku wielu pokoleń.
Także na terenie Brzeska, pierwszy cmentarz brzeski znajdował się wokół drewnianego kościółka, o którym wspomina Długosz. Drugi i trzeci, to cmentarze przy kościele św. Jakuba i Ducha świętego, o których wspomina spis urbaryjny miasta Brzeska z roku 1785. Na tych cmentarzach chowano pokolenia Brzeszczan, grzebiąc ich w mogiłach ziemnych, które z biegiem lat zapadły się, nie pozostawiając po nich do dnia dzisiejszego prawie żadnego śladu.


Dzisiejszy cmentarz parafialny usytuowany jest przy ulicy Kościuszki. Został on założony pomiędzy rokiem 1785 a 1813. Założenie nowego cmentarza stało się konieczne, gdyż cmentarz przykościelny, zbyt mały, był już przepełniony. Ostatnim zmarłym, który został pochowany na cmentarzy przykościelnym był, ks. A. Stachlewski. Na obecnym cmentarzy, który aż do roku 1969 był jedynym cmentarzem katolickim, spoczywają liczni obywatele miasta Brzeska oraz osoby zasłużone. Na cmentarzu znajdują się trzy kaplice. Pierwsza pod wezwaniem św. Krzyża, wybudowana przed 1850 rokiem, przez mieszczanina Stanisława Janiszewskiego, druga to kaplica grobowa hr. Sumińskich oraz trzecia mała kaplica grobowa, rodziny Jurkowskich, wybudowana przez Franciszka Jurkowskiego w okresie międzywojennym. W tylnej części cmentarza znajduje się wspólna mogiła żołnierzy poległych w I wojnie światowej. W roku 1973 cmentarz parafialny został ostatecznie zamknięty. Obecnie dokonuje się tylko pochówków w grobowcach. Przebywając na naszym cmentarzu w różnym czasie i o różnych porach dnia, z radością możemy zauważyć duże zainteresowanie zmarłymi. Ponieważ brzeski cmentarz nie jest zbyt wielki, łatwo nie tylko zauważyć, ale i wyliczyć ilu ludzi odwiedza swych krewnych.

Ks. mgr Stanisław Tokarski

Będziemy wdzięczni wszystkim, którzy udzielą nam informacji o zmarłych pochowanych w grobach zaniedbanych i opuszczonych lub o ich rodzinach. Archiwum parafialne dysponuje oryginalnymi, historycznymi księgami zmarłych od 1790 roku. Parafia zbiera także wszelkie dokumenty lub wspomnienia dotyczące życia i działalności osób pochowanych na naszym cmentarzu, (nekrologi, notatki prasowe, zdjęcia z pogrzebów, zdjęcia zabytkowych nagrobków lub terenu cmentarza itp.).
Kontakt z ks. archiwistą Stanisławem Tokarskim, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tuesday the 19th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews