Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku

Kaplica szpitalna


Kaplica w szpitalu została otwarta w 1945 roku. Pierwszą Mszę św. 16 lipca 1945 roku, odprawił ks. kapelan Stanisław Bartosz. Wtedy to jeszcze cały szpital mieścił się w budynku obecnego tzw. Starego Szpitala. Kaplica była na parterze dostępna dla wszystkich. Msze św. w kaplicy były odprawiane bardzo uroczyście. Z kronik dowiadujemy się że na niedzielnych Mszach św. śpiewał chór, a przy większych okazjach grała Orkiestra dęta z Okocimia. Ponieważ w tym czasie w szpitalu pracowały siostry służebniczki, więc znalazło tam swoje miejsce bardzo ważne wydarzenie w życiu sióstr, które składały tam właśnie swoje śluby wieczyste. W roku 1956 zaistniała bardzo smutna sytuacja. Pan Jezus z kaplicy szpitalnej został "zaaresztowany" (efekt ówczesnego systemu politycznego). W grudniu 1956 roku sytuacja się ustabilizowała i kaplica znów mogła istnieć. Zakupiono do niej duży obraz M.B. Częstochowskiej. Odtąd kaplica ta, jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jednak chorzy nie mogli zbyt długo cieszyć się kaplicą, ponieważ zarządzono remont całego szpitala a więc i kaplicy również. Na czas remontu kaplica nie funkcjonowała. Po wykonanym remoncie okazało się, że w szpitalu nie ma miejsca dla kaplicy. W wyniku nacisku personelu i pacjentów na władze szpitala, na kaplicę wydzielono małe pomieszczenie strychowe, które wcześniej pełniło funkcję szatni. Było ono wysoko i nie docierała tam winda, z bólem, ale jednak personel i chorzy musieli zaakceptować takie warunki. W przygotowaniu pomieszczenia na kaplicę włożono bardzo dużo serca i w roku 1974, odprawiono tam pierwszą Mszę św. w wigilię Bożego Narodzenia. Przygotowania tej kaplicy dokonał ks. Łach, ówczesny kapelan szpitalny. Ta kaplica właśnie w czasach ucisku komunistów, była bardzo mocnym duchowym węzłem między kapelanem, personelem i chorymi. Ks. Łach ze starej kaplicy zdołał uratować jedynie tabernakulum i obraz M.B. Częstochowskiej, które po dzień dzisiejszy znajdują się w kaplicy szpitalnej.
Kiedy w roku 1983 szpital został przeniesiony do nowego budynku tam też otwarta została kaplica choć i ona miała już na swoim koncie kilka "przygód". W starym szpitalu zostały 2 oddziały i kaplica. Personel pragnął przeniesienia kaplicy, jednak znów władze postawiły veto, więc kaplica pozostała na strychu do dnia dzisiejszego. Na ten akurat historyczny moment trafił ks. Marcinkiewicz, jako kapelan szpitalny, zorganizował otwarcie kaplicy na nowym szpitalu. W tym czasie również do pracy w szpitalu, powróciły siostry, wcześniej z niego wyrzucone. Siostry starały się o wyposażenie kaplicy w ornaty, bieliznę kielichową, ołtarzową, pod opieką miały również kaplice na starym szpitalu. Kiedy kaplica na nowy szpitalu, została już w miarę zorganizowana, siostry przeprowadziły remont na starym szpitalu. Pomieszczenie przedtem bardzo ciemne z jednym oknem zyskało jeszcze jedno i zostało ocieplone, teraz chorzy mogą chodzić do kaplicy, która ogrzewano piecykiem, beż nakrycie zewnętrznego. W 2002 roku udało się przy kolejnym remoncie zamontować grzejniki elektryczne, które utrzymują ciepło w kaplicy przez cały czas. Ubogacono wystrój kaplicy, odnowioną figurą Matki Bożej, która ze szpitalem związana była od samego początku.
W 2004 roku przystąpiono do remontu kaplicy na nowym szpitalu. Był to remont kapitalny, który zupełnie zmienił oblicze kaplicy. Tym remontem zajmował się obecny ks. kapelan Andrzej Kędryna. Założono w 4 oknach witraże, odmalowano kaplicę. Mamy nadzieję że wkrótce uda się zmienić nagłośnienie, aby Msza św. była lepiej słyszalna dla chorych i personelu licznie uczestniczących w liturgii

S. Jolanta Jasińska
pielęgniarka szpitala

Tuesday the 19th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews