Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku


Prace renowacyjne i konserwatorskie w starej i nowej części kościoła parafialnego oraz plany na przyszłość.

stan na 23.09.2012.

Dobiegają końca wszystkie prace związane z regotyzacją kościoła św. Jakuba. Rozpoczęliśmy te prace od generalnej konserwacji ołtarza św. Jakuba i przywrócenia mu pierwotnego wyglądu, potem stopniowo prowadziliśmy kolejne prace w prezbiterium wykonując w stylu gotyckim stalle, ambonkę miejsca do siedzenia dla ministrantów, stolik na naczynia liturgiczne. Następnym etapem było przywrócenie balasek po ich zrekonstruowaniu i wykonanej konserwacji. W nawie powróciliśmy do starych ławek, które odpowiadały wystrojowi kościoła. Ławki te, po całkowitej ich rozbiórce, odnowieniu oraz poszerzeniu miejsc do siedzenia zostały zainstalowane wraz z bocznymi miejscami do siedzenia. Trzy konfesjonały zabytkowe też zostały  poddane gruntownej konserwacji. Wykonano także nowe podstawy pod figury świętych, nowym podestem podwyższono ołtarz Matki Bożej. W ostaniem czasie zostały wykonane dębowe, ocieplane główne „drzwi jakubowe” z zamontowanymi w nich odlewami mosiężnymi symboli św. Jakuba. Pojawił się także po generalnej konserwacji ołtarz Serca P. Jezusa /figury są jeszcze w konserwacji/, i zostało wprawione 6 dębowych, ocieplanych okien, gdyż wcześniejsze, drewniane spróchniały a metalowe uległy zniszczeniu przez korozję. W najbliższym czasie z konserwacji wróci zabytkowa chrzcielnica. Do konserwacji oddaliśmy także obrazy M. Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Antoniego. Warto zaznaczyć, że wszystkie złocenia, jakie są wykonane na ołtarzach oraz meblach kościelnych, są pokryte prawdziwym zlotem.

Jak na pewno wszyscy zauważyli przeprowadziliśmy częściową, 93 m kw., konserwację kamienia na zewnątrz kościoła św. Jakuba. Niestety nie została nam przyznana dotacja z Urzędu Konserwatorskiego. Koszt tego fragmentu wyniósł 43.000 zł. Zostało już zapłacone z pieniędzy parafialnych 20.000 zł., pozostało do wyrównania 23.000 zł. Do konserwacji pozostało jeszcze 200 m kw. kamienia oraz elementy kamienne na wieży ok. 80 m. kw. Są także prowadzone prace nad odnowieniem Ogrójca, część lastrykowa została wyłożona kamieniem, by w ten sposób nawiązać do całości, a figury z Ogrójca znajdują się w pracowni konserwacji zabytków w Nowym Sączu.

Trzeba także wspomnieć, że 2 lata temu, zaraz przed zmianą elewacji na kościele św. Jakuba, zostały wykonane niecierpiące zwłoki prace związane z odwodnieniem kościoła i zabezpieczenie fundamentów w których pokazały się bardzo niebezpieczne ubytki, grożące pękaniem starego kościoła. Koszt tych prac wyniósł prawie 100.000 zł.

W nowej części kościoła, po przemalowaniu konfesjonałów i  ławek zamontowano na nich ozdobne plafony z krzyżami oraz wykonano konfesjonał dla niedosłyszących. Zakończono także meblowanie zakrystii. Koszt tych prac związanych z konserwacją  i pracami stolarskimi, w obu częściach kościoła, które trwały kilka lat, zamknął się w kwocie 410.170 zł. Do zapłacenia pozostało nam jeszcze 60.000 zł.

Na prośbę wiernych, którzy swoje sugestie wyrażali podczas wizyty duszpasterskiej /kolędy/  został wykonany wspominany wcześniej konfesjonał dla niedosłyszących, który jest zarazem konfesjonałem „dyżurnym”, oraz tablice elektroniczne do wyświetlania pieśni w starym i nowym kościele. Zainstalowano także kamerę do przeniesienia obrazu z prezbiterium nowego kościoła do starego.

W lipcu i sierpniu został także dokończony chodnik, wyłożony kostką od strony zachodniej nowego kościoła. Koszt tej pracy to 11.000 zł.

Jeszcze w tym roku przed zimą na dachu nowego kościoła od strony wschodniej musimy założyć dodatkowe śniegołapy, kosztorys tej inwestycji to 10.000 zł.

Przez 8 lat mojego proboszczowania, będąc odpowiedzialnym m.in. i za dobra materialne tej parafii wykonaliśmy wspólnie, przede wszystkim dzięki waszej ogromnej pomocy finansowej, sporo koniecznych prac przy obu kościołach, z tą najważniejsza  i najdroższą, jaką była przebudowa dachu.

Teraz pragnę przystąpić od wiosny przyszłego roku, do tej inwestycji, która wcześniejszymi dwoma dekretami powizytacyjnymi była wskazywana jako priorytetowa, a mianowicie nadbudowa i przebudowa plebanii. Kilka tygodni temu dostaliśmy decyzję Starostwa o pozwoleniu na budowę, wcześniej po zapoznaniu się z planami pozytywną decyzje wydała Komisja Sztuki Kościelnej przy Kurii Diecezjalnej. Chcemy by warunki mieszkalne  księży były dostosowane do normalnych, istniejących już na każdej plebanii. Te warunki to pokój do pracy, sypialnia i łazienka. Obecnie w naszych warunkach jest to jeden pokój i łazienka wybudowa z części korytarza nieogrzewana. Na przebudowanej plebanii zaprojektowana jest także domowa kaplica kapłańska. Projektantem tej przebudowy jest nasz parafianin, architekt Alfred Budzioch. Obecnie czekamy na zezwolenie Kurii Diecezjalnej na wzięcie kredytu.

 

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć materialnie wszystkie lub wyznaczone przez siebie wymienione wyżej zaplanowane prace inwestycyjne, może wpłacić ofiarę na adres:

Parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap.,
ul. Głowackiego 2, 32-800 Brzesko

nr konta parafialnego:

06 1020 4984 00004702 0030 8551

Z dopiskiem: darowizna na cele kultu religijnego

Możliwość odliczenia wpłaty na cele kultu religijnego dla przedsiębiorstw /Ustawa o podatku dochodowym osób prawnych z dn. 15.02. 1992 r. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.54 z póź.zm. - art 18 ust. 1 pkt 1 - można odliczyć 10% dochodu.

Możliwość odliczenia dla osób prywatnych:
Ustawa o podatku dochodowym osób fizycznych z dn.26.07.1991r. Dz.U.z 2000r. Nr 14,poz.176 z póź. zm. - art. 26 ust.1 pkt 9 - można odliczyć 6% dochodu.

 

 

Artykuł  pochodzi z numeru KnU 2012, zamieszczony za zgodą Autora

O kolejnych pracach nad regotyzacją wnętrza kościoła św. Jakuba w Brzesku

 

W poprzednim słowie  zaprezentowałem te prace, które zostały wykonane na zewnątrz kościoła św. Jakuba. W tym odcinku pragnę przedstawić Parafianom kolejne prace regotyzacyjne /powrót do pierwotnego gotyckiego wyglądu kościoła/, które zostały wykonane w ostatnim czasie.

W prezbiterium kościoła pojawiły się nowe meble, które wcześniej nie należały do jego wystroju. Te meble to stalle – miejsca do siedzenia dla celebransów. Postanowione je wykonać i umieścić w prezbiterium ponieważ ten mebel stanowi zwyczajny wystrój większości kościołów gotyckich. Został on wykonany w nawiązaniu do stylu gotyckiego pozostałych elementów wystroju. Powróciły także do kościoła balaski, które kiedyś służyły do oddzielenia prezbiterium od nawy oraz jako klęcznik przy rozdawaniu Komunii św. Dzisiaj znajdują się one na innym miejscu i mają nam przypominać dawny wystrój kościoła. Balaski te /fragmenty, które ocalały/ zostały poddane gruntownej konserwacji i złoceniom. W nawie można zauważyć zabytkowy  konfesjonał /zwieńczony kluczami św. Piotra/, który przed laty znajdował się w kościele        a później po rozbudowie został przeniesiony do starej zakrystii. On też po odnowieniu i konserwacji został na nowo przywrócony na swoje właściwe miejsce. Aby wszystkie meble kościelne współgrały, decyzją konserwatora, wróciły także stare ławki, które wcześniej zostały przebudowane /poszerzono siedzenia i lekko nachylono oparcie/ i odnowione.

Zapewne wszyscy już zauważyli nowe, główne drzwi wejściowe do kościoła św. Jakuba od strony zachodniej. Dębowe, specjalnie ocieplane drzwi, z mosiężnymi ozdobami będą pamiątką z okazji XXX lecia ogłoszenia jednego z najważniejszych aktów papieskich – Aktu Europejskiego, którego dokonał Papież Jan Paweł II w Santiago de Compostela u grobu św. Jakuba Starszego Apostoła. Ozdoby – mosiężne plafony z atrybutami jakubowymi, przedstawiają „krzyż św. Jakuba” oraz muszlę i skrzyżowane na niej kije pielgrzymie. Uroczyste poświęcenie i otwarcie „Drzwi Jakubowych” miało miejsce w Niedzielę Wielkanocną na Mszy św. o godz. 9.00.

Dotychczasowe prace regotyzacyjne zostały bardzo wysoko ocenione przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Krakowie.

Prace konserwacyjno – stolarskie prowadzone były i są w warsztacie stolarskim pana Adama Halika według projektów i pod nadzorem pana architekta mgr inż. Alfreda Budziocha.

Wszystkie te prace zostały sfinansowane z ofiar wiernych naszej parafii.

W dalszym ciągu trwają prace konserwacyjne ołtarza Serca Pana Jezusa. Obecnie pozostało jeszcze do wykonania złocenie ozdobnych sterczyn wieńczących ołtarz oraz polichromia figur Serca Pana Jezusa, św. Piotra i Pawła. Prace konserwatorskie przy figurach prowadzi konserwator mgr Dorota Pasierb. Przewidywany koniec prac to połowa maja b.r. Do konserwacji została oddana także  stara chrzcielnica. Niektórzy parafianie pytają, czy kiedyś powróci na swoje dawne miejsce ambona. Niestety elementy ambony zostały całkowicie zniszczone przez korniki. Jedynym elementem, który pozostał jest płaskorzeźba z Czterema Ewangelistami, która znajduje się na ścianie prezbiterium po stronie prawej.

Na początku tego roku parafia złożyła wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, z wszystkimi wymaganymi dokumentami, o dofinansowanie prac konserwatorskich elementów kamiennych elewacji zewnętrznej kościoła św. Jakuba.

Wszystkie te materialne prace, mam taką nadzieję, jeszcze bardziej przyczynią się  do większej naszej czci i kultu patrona Parafii i całego miasta Brzeska.

Ks. Józef Drabik - proboszcz

 

 

Artykuł  z wcześniejszego numeru KnU

 

Prace remontowe przy Brzeskiej Farze św. Jakuba

 

Od pewnego czasu używamy określenia, mówiąc o kościele św. Jakuba Brzeska Fara. Co więc oznacza to słowo „fara”.

Kościół farny – fara, jest dawnym określeniem nadawanym kościołowi parafialnemu, które nawiązuje do tradycji średniowiecza. Fary budowano najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie rynku. Obecnie kościołem farnym nazywa się najstarszy kościół w mieście lub główny kościół w dekanacie. W miastach biskupich nazwa ta odnosi się do drugiego kościoła po katedrze /por. Kopaliński W., Słownik mitów i tradycji kultury, PIW, Warszawa 1987/.

W roku 2011 rozpoczęliśmy generalny remont elewacji kościoła św. Jakuba. Prace te mogły być wykonane dzięki projektowi, który przygotował Urząd Miejski „Rewitalizacja Rynku Brzeskiego. W projekt ten został wpisany zabytkowy kościół św. Jakuba wraz murem wokół tego kościoła. Prace te mogły być prowadzone dzięki dotacji z Unii Europejskiej – programu Europejskiego Funduszu Regionalnego. Całkowity koszt inwestycji to 6,33 mln PLN. Dofinansowanie z Unii to 4,43 mln PLN. Pozostałe kwoty to pieniądze miasta, a  w przypadku kościoła pieniądze parafii. Prace  rewitalizacyjne miały następujący przebieg i polegały na zbiciu dotychczasowego tynku /położony przed laty tynk był wykonany z zaprawy cementowej co spowodowało zablokowanie „oddychania” ścian i pod tynkiem zaczynała się korozja kamienia oraz cegły, obecny tynk renowacyjny wykonany był z żółtego piasku, wapna gaszonego 5 letniego z dodatkiem niewielkiej ilości białego cementu/, wyczyszczeniu ścian, zakonserwowaniu kamienia i cegły i położeniu nowego tynku wraz z pomalowaniem, położeniu nowej ceramiki na sterczynach oraz częściowej wymianie rynien. Koszt tych prac wyniesie ok. 1 mln PLN. W tej kwocie 30% udziału ma parafia czyli ok. 300 tysięcy zł. Prace te prowadził firma DL Service Profi, panów D. Lubowickiego i D. Sediwy ze Szczepanowa  a nadzorowała, jako konserwator dzieł sztuki, p. mgr Barbara Dworaczyńska. Prace te wraz z rewitalizacją muru kościelnego od strony zachodniej i wschodniej prowadzone były od czerwca do października b.r. Decyzją konserwatora wojewódzkiego ok. 300 m kw. odsłoniętego kamienia / w części gotyckiej kościoła/, w miarę zdobywanych środków, będzie poddane konserwacji w przyszłym roku. Orientacyjny koszt konserwacji kamienia na cokole, gzymsach oraz na wieży kościoła to ok. 300 tysięcy zł. Na ostanie   150 m kw. ścian do zatynkowania, które nie były w projekcie /strona zachodnia kościoła, dobudowana później do gotyckiej części/ dotacje otrzymaliśmy od Urzędu Miasta w wysokości 65 tysięcy zł. Przy okazji tego remontu pojawiły się też prace nieprzewidziane. Pierwszą taką bardzo poważną pracą było wykonanie odwodnienia wokół kościoła, uzupełnienie brakujących fragmentów fundamentu i ich izolacja. Prace te wykonywała firma z Jasienia Has – Bud p. inż. H. Strąka. Koszt tych prac to ok. 140 tysięcy zł., które pokrywa parafia. Następną inwestycją było zdemontowanie i remont przechylonego krzyża na wieży kościelnej. Po dotarciu do krzyża przez specjalnie do tego budowane  rusztowanie, okazało się, że ta konstrukcja mogła w każdej chwili ulec całkowitemu zniszczeniu. Wewnątrz wieży napotkaliśmy na całkowicie spróchniałe drewno, oraz przerdzewiałą konstrukcję podtrzymująca krzyż. Obecna, nowa konstrukcja jest zaprojektowana przez mgr inż. Alfreda Budziocha i wykonana przez grono bardzo życzliwych ludzi. Krzyż został posadowiony na pozłacanej kuli, w której dla potomnych, w nierdzewnej tubie, został umieszczony tekst następującej treści:

W Jubileuszowym Roku 225 lat powstania Diecezji Tarnowskiej

Gdy papieżem był Benedykt XVI

Biskupem Tarnowskim Wiktor Skworc

Proboszczem ks. Józef Drabik

Wikariuszami: ks. Stanisław kaczka, ks. Marek jawor, ks. Bogusław Ruchała, ks. Maciej Śmigacz, ks. Waldemar Cieśla, ks. Marian Kostrzewa, kapelanem szpitala ks. Józef Waśko, rezydentami: ks. Zygmunt Bochenek i ks. Franciszek Kostrzewa.

Przewodniczącym Rady Duszpasterskiej Kazimierz Kural

Burmistrzem Miasta Brzeska Grzegorz Wawryka

Przeprowadzono generalną renowację elewacji kościoła św. Jakuba, oraz odnowiono krzyż na wieży.

Odnowienie i posadowienie krzyża dokonano dzięki: architektowi mgr. inż. Alfredowi Budziochowi, firmie DL Service Profi /D. Lobowicki i D. Sediwy/, pracownikom Can-Pac w Brzesku oraz Pracowni „Sacrum” R. Honza z Krakowa. Nadzorowała prace mgr B. Dworaczyńska.

Fundatorami renowacji krzyża oraz pozłocenia kuli byli księża Rodacy: ks. Franciszek Kostrzewa, ks. Stanisław Piech, ks. Marian Jedynak, ks. Piotr Markowicz, ks. Marek Bach, ks. Bogusław Woźniak, ks. Henryk Kołodziej, ks. Mateusz Hebda, ks. Piotr Gawenda, O. Paweł Salamon, ks. Stanisław Stec, ks. Marek Święch, ks. Jacek Wrona, ks. Jarosław Skrzypek, ks. Jan Tobola, ks. Michał Kotra, ks. Stanisław Martyka.

/pieczęć Burmistrza i Parafii/

Dokument ten umieszczono w kuli pod krzyżem i poświęcono 13 października w Roku Beatyfikacji Jana Pawła II – 2011.

Do tuby włożono także monety okolicznościowe, medal  upamiętniający Rok św. Maksymiliana, srebrny krzyżyk św. Jakuba wykonany przez złotnika p. K. Wronę, oraz egzemplarz Kościoła nad Uszwicą.

Ten remont, przy znacznym wsparciu finansowym księży rodaków, pokrywała parafia. Na wieży kościoła pojawił się nowy zegar, wykonany przez Firmę „Rduch” z Czernicy k/Rybnika,  sterowany elektronicznie, którego koszt to 25 tysięcy zł.

Kościół św. Jakuba, to najcenniejszy zabytek naszego miasta, wpisany do rejestru zabytków, nasze wspólne dobro nie tylko kulturowe ale przede wszystkim religijne. Ten kościół to „Matka” dla pozostałych dwóch kościołów – parafii Brzeska. Zdarza się, że niektórzy pytają, nawet ci chodzący w każdą niedzielę do kościoła, dlaczego są dotacje na kościół, dlaczego pomaga się kościołowi przy różnych pracach remontowych? A może by tak te pieniądze spożytkować na inny dobry cel?

Odpowiedź jest prosta. Kościół to my, wszyscy ochrzczeni. To właśnie my, a nie przybysze z kosmosu korzystają z tego kościoła. A nawet jeśli ktoś jest niewierzący i nie korzysta z kościoła, to ze zwyczajnej uczciwości musi przyznać, że ten obiekt stanowi dla naszego miasta chlubę i jest wyraźną pamiątka historii tego miasta.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób śpieszą z pomocą i duchową i materialną przy wszystkich naszych pracach remontowych składam serdeczny Bóg zapłać. O dalszych pracach, związanych z regotyzacją wnętrza kościoła św. Jakuba w następnym numerze KnU.

Ks. Józef Drabik - proboszcz

Thursday the 5th - Custom text here - Powered by Joomla! | Designed by Hostgator Reviews