Parafia pw. NMP Matki Kościoła i sanktuarium św. Jakuba Starszego Ap. w Brzesku

IV Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2023 r.

1. Przeżywamy czwartą niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną w tradycji kościelnej niedzielą „Laetare” – Raduj się Jerozolimo. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary na składkę inwestycyjną.

2. NABOŻEŃSTWA W NASZEJ ŚWIĄTYNI:

• PONIEDZIAŁEK - o godz. 7.30 różaniec o świętość rodzin;

• WTOREK – o godz. 7:30 różaniec rodziców za dzieci i młodzież, a o godz. 16:15 różaniec sanktuaryjny;

• ŚRODA – nowenna do MB Nieust. Pomocy o 17.30 po niej Msza św. w int. nowennowych;

• CZWARTEK – o godz. 7:30 Różaniec za powołanych i o nowe powołania do służby Bożej, a od godz. 23.00 do północy Godzina Święta;

• PIĄTEK – DROGA KRZYŻOWA: dla wszystkich o godz. 8.30 i 17.30, dla dzieci o 16.30; w kaplicy szpitalnej Droga Krzyżowa o 15.00; dla młodzieży o 19:00;

• SOBOTA – Męski Różaniec o g. 7:30 modlitwa różańcowa, Msza święta, po Mszy św. spotkanie formacyjne w Domu Katechetycznym;

• NIEDZIELA – GORZKIE ŻALE o godz. 15.00. Na Gorzkich Żalach zbierane są ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i całoroczny wystrój kościoła.

3. SPOTKANIA:

• PONIEDZIAŁEK – lektorzy i ceremoniarze po Mszy św. wieczornej;

• WTOREK – ministranci o godz. 16:30, aspiranci o godz. 17:00; Bractwo Jakubowe i Akcja Katolicka po Mszy św. wieczornej;

• ŚRODA – Towarzystwo Przyjaciół WSD po Mszy św. wieczornej w sali na plebanii;

• CZWARTEK – zajęcia sportowe dla ministrantów i lektorów o 20.00

• PIĄTEK – Odnowa w Duchu św. o godz. 19.00 w Auli, Duszpasterstwo Młodych o godz. 19:30 w salce na plebanii.

4. W LITURGII KOŚCIOŁA W TYM TYGODNIU:

• PONIEDZIAŁEK – Uroczystość świętego Józefa Oblubieńca NMP. Msze święte w tym dniu w naszym kościele będą o godz. 6:00; 7:30; 9:00 i 18:00. Na Mszy św. o godz. 18:00 będzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie działalności Grupy Męskiego Różańca, której patronem będzie św. Józef. Mężczyźni z tej grupy o 17:15 poprowadzą różaniec. Zapraszamy wszystkich mężczyzn, którzy chcieliby włączyć się w działalność Męskiego Różańca.

• PIĄTEK – Dzień Misjonarzy Męczenników; Narodowy Dzień Życia i Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej;

• SOBOTA - UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO. Msze św. w tym dniu o godz. 6.00, 6.30, 7.00, 8.00 i 18.00. Uroczystość Zwiastowania jest też Dniem Świętości Życia i podjęcia Duchowej Adopcji. Deklaracje podjęcia duchowej adopcji oraz materiały z nią związane są wyłożone na końcu ławek. Jeśli ktoś chce podjąć dziewięciomiesięczną modlitwę w obronie dziecka nienarodzonego niech zabierze deklarację i po wpisaniu swoich danych lub tylko imienia, część tej deklaracji odetnie i przyniesie 25 marca do kościoła i złoży na Mszy św. Obrzęd przyjęcia do Duchowej Adopcji będzie po każdej Mszy św. Deklaracje te, co roku wpisywane są do Parafialnej Księgi Duchowej Adopcji.

• NIEDZIELA (26 III) – Dzień Modlitw za Więźniów.

Wszystkim solenizantom tego tygodnia, a wśród nich: naszemu proboszczowi ks. prałatowi Józefowi, kapelanowi szpitala ks. Józefowi Waśce, dk. Patrykowi i s. Marii - organistce składamy serdeczne życzenia imieninowe przyzywając orędownictwa ich świętych patronów.

5. W środę rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje dla Szkół Ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych „Zielonki” w Brzesku i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława. Rekolekcje poprowadzi ks. Bartosz Chęciek – Dyrektor diecezjalnego wydawnictwa BIBLOS. Program rekolekcji jest na stronie internetowej i FB parafii.

6. Trwa Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Modlitwą pragniemy objąć wszystkie dzieci nienarodzone oraz ich rodziców. W tych intencjach modlimy się po Mszy św. o godz. 8.00 oraz o godz. 18.00.

7. Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Rodzinnego Pielgrzymowania. W tym roku będziemy kontynuować rozpoczętą przed rokiem Beskidzką Drogę Świętego Jakuba. Zanim jednak wyruszymy na drogę Beskidzką chcemy 25 marca przejść nowo wyznaczony odcinek trasy Via Regia: Dębno-Szczepanów-Brzesko. Szczegóły na plakatach i stronie internetowej. Zapisy przez formularz lub w kancelarii parafialnej do czwartku 23.03.

8. Zachęcamy do udziału w tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na trasie Tarnów – Brzesko sanktuarium św. Jakuba (drogą Via Regia). EDK rozpocznie się 31 marca Mszą Świętą  o godzinie 21:00 w kościele Księży Misjonarzy w Tarnowie (parafia Świętej Rodziny). Długość odcinka to 40 km. Rejestracja możliwa jest do środy 29.03.2023. Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej www.edk.org.pl. Również parafia Jasień zaprasza do udziału w EDK. Szczegóły dostępne na Facebooku JASIEŃ.EDK oraz na plakatach.

9. Droga Krzyżowa ulicami miasta w tym roku odbędzie się 01 kwietnia. Rozpocznie się o 19:00 pod pomnikiem św. Jakuba przy naszym kościele, a zakończy przy kościele MB Częstochowskiej na Słotwinie. Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej poprowadzi młodzież miasta i dekanatu, w ramach duchowego przygotowania do ŚDM w Lizbonie.

10. Po Mszy św. u Wolontariuszek Caritas można nabyć baranki i paschaliki wielkanocne. Ofiara przeznaczona jest na Wielkanocne Dzieło Pomocy dzieciom.

11. Zachęcamy do nabycia i czytania prasy katolickiej, którą możemy nabyć u ministrantów, w zakrystii lub na stolikach. Po Mszy św. o 9:00 i 10:30 zapraszamy do naszego sklepiku sanktuaryjnego.

12. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności śp. + Eugeniusz Lada z ul. Bohaterów Westerplatte, którego pogrzeb będzie w środę o g. 14:00 w kościele parafialnym oraz + ks. Ryszard Rutkowski były nasz wikariusz posługujący w latach 1986 -1989. Natomiast w tym tygodniu poza parafią będą odprawiane Msze św. za zmarłych: +Marka Gabrysia; +Stanisława Wąsa; + Mieczysława Szewczyka; +Marię Wojewoda; + Sławomira Rębacza; +Zofię Pabian; +Zygmunta Pajora. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie…