Logo parafii

Parafia pw. NMP Matki Kościoła i sanktuarium św. Jakuba Starszego Ap. w Brzesku

Parafialny Zespół Caritas

Adres:

Parafialny Zespół Caritas

Parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap.
Plac świętego Jakuba 1
32 – 800 Brzesko

Konto bankowe : 29 9453 0009 0001 0015 6590 0001

Przewodniczący z ramienia parafii: ks. proboszcz Józef Drabik
Zastępca: Maria Kucia
Skarbnik: Danuta Wrona
Sekretarz: Joanna Leśniak

 

Wolontariuszki:
 Helena Tyrkiel,  Maria Halastra, Maria Nawrocka, Janina Drabik, Stanisława Nalepka, Krystyna Wolsza,

Biuro Caritas czynne w każdy wtorek w godz. 13.00 – 14.00

Jadłodajnia przy ul. Mickiewicza 19 wydaje posiłki od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:30 do wydania ostatniego posiłku.

 

Składki na działalność „Caritas” zbierane są między innymi:
– do skarbony św. Antoniego

– ofiary na tacę w Środę Popielcową,

 – ofiary na tacę w każdy I. piątek miesiąca na Mszy św. o godz. 8.00 i 18.00

– składki okolicznościowe zapowiadane w ogłoszeniach parafialnych

 – wpłaty indywidualne na konto.

CARITAS pomaga, pomóż Caritas !

Podczas archiwizacji dokumentów, dokonywanych przez ks. mgr Stanisława Tokarskiego, odnaleziono kronikę wraz z protokołami z dnia 3 maja 1947 roku na podstawie, których ustalono powstanie parafialnej Caritas, wówczas proboszczem był ks. Jakub Stosur. To pierwsza wzmianka o parafialnym oddziale Caritas. Kronika prowadzona była przez kolejne lata z przerwami.
Na nowo został reaktywowany 19 lutego 1990 roku po objęciu probostwa przez księdza Zygmunta Bochenka i swoją działalność prowadzi po dzień dzisiejszy. Obecnym opiekunem duchownym i przewodniczącym jest ksiądz proboszcz Józef Drabik.
Do prowadzenia takiej charytatywnej działalności potrzebni są ludzie dobrej woli, którzy wychodzą naprzeciw biedzie i ludzkiemu nieszczęściu. Pragnienie służenia ludziom potrzebującym i niesienie im pomocy przyprowadziło do naszego stowarzyszenia osoby, które oddają innym swój czas i umiejętności. Bezinteresowna służba człowiekowi potrzebującemu zawsze wypływa z motywacji nadprzyrodzonych – w dostrzeganiu w każdym potrzebującym człowieku – Chrystusa. Wierzymy, że dobro dawane drugiemu człowiekowi, zostaje pomnożone i nie ginie w niepamięci, lecz wraca do tego, który je wyświadczył w najmniej spodziewanych okolicznościach. Wolontariusze pracujący w parafialnych oddziałach Caritas wierzą w zbawczą moc dobra i dlatego też pracują z wielkim zaangażowaniem.

 

Praca w naszym parafialnym oddziale polega na:

-cotygodniowych wtorkowych dyżurach od godz. 13.00 – 14.00 w domu parafialnym pl. św. Jakuba 3 – gdzie wszyscy potrzebujący, którzy się zgłoszą mogą zaopatrzyć się w potrzebną odzież, otrzymać żywność
– organizowaniu 2 razy w roku rozdawnictwa paczek żywnościowych z okazji świat Wielkanocnych i Bożego Narodzenia rodzinom znajdującym się w ciężkiej sytuacji życiowej
– udzielaniu zapomóg na pokrycie kosztów zakupu lekarstw, opłat za zużycie energii elektrycznej, gazu, wody, czynszu.
– prowadzeniu jadłodajni dla ludzi bezdomnych, bezrobotnych i znajdujących się w ciężkiej sytuacji. Codziennie około 60 osób przychodzi po ciepły posiłek. Są to nie tylko mieszkańcy naszego miasta ale i z pobliskich okolic jak: Okocim, Jasień, Jadowniki, Mokrzyska oraz przejeżdżający przez nasze miasto. Jadłodajnia została poświęcona

25 września 2001 roku przez ks. bp. Władysława Bobowskiego.
– pozyskiwaniu mebli i sprzętu AGD.
– rozmawianiu i udzielaniu porad w biurze Caritas a także w domach zwłaszcza ludziom chorym, samotnym. Bezradnym pomagamy w załatwieniu różnych spraw życiowych
– włączaniu się do ogólnokrajowych akcji prowadzonych przez Caritas Polska takich jak: Wigilijne i Wielkanocne Dzieło Pomocy.
– od 1993 roku organizujemy Wigilię dla bezdomnych i samotnych, w ostatnich latach  w Auli Chrystusa Króla. Właściciele  Restauracji „Galicyjska” Anna i Kazimierz Kuralowie pokrywają całkowity koszt tej wieczerzy.
W Wigilii od kilu lat uczestniczy zawsze Ksiądz Biskup  wraz z proboszczami z dekanatu jak również z władzami samorządowymi i powiatowymi.
Tę różnorodną działalność prowadzić możemy dzięki otwartemu i wrażliwemu sercu naszych i nie tylko naszych parafian oraz hojnym dłoniom, które wrzucają datki do skarbony św. Antoniego oraz składają ofiary na tacę w Środę Popielcową i każdy I piątek miesiąca na Mszy św. o godz. 8.00 i 18.00.
Nikt nie zapomni chwil grozy, jakie przeżyli mieszkańcy naszego miasta w lipcu 1997 roku, podczas powodzi. Pamiętamy i zachowujemy ogromną wdzięczność wobec tych nieznanych, którzy pośpieszyli nam z pomocą. Nasi parafianie tak ofiarnie włączyli się w akcję pomocy dla tych, którzy ucierpieli podczas powodzi.
Nasza pomoc ludziom potrzebującym nie ogranicza się tylko do czynów. Modlitewne towarzyszenie ludziom, dla których chce się pracować jest konieczne. Bez Chrystusa nie można w pełni zrozumieć człowieka i jego losu na ziemi. Staramy się z Miłosierdzia Bożego czerpać siłę, energię i ochotę do poświęcania własnego czasu kłopotom i problemom ludzi, którzy się do nas zgłaszają.
W celu pogłębiania swojej formacji duchowej corocznie wyjeżdżamy na rekolekcje do Starego Sącza, które przeznaczone są dla wolontariatu Caritas. Praca charytatywna połączona ze spotkaniem na modlitwie daje szansę głębokiego rozwoju duchowego.

W celu zapisania preferencji Użytkownika ustawienia dostępności zapisywane są w przeglądarce na tym urządzeniu.

Tryb wysokiego kontrastu
Alternatywny tryb wysokiego kontrastu
Rozmiar tekstu
Czcionka dla osób z dysleksją