Logo parafii

Parafia pw. NMP Matki Kościoła i sanktuarium św. Jakuba Starszego Ap. w Brzesku

Duszpasterstwo Niepełnosprawnych

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych przy parafii św. Jakuba Apostoła w Brzesku

Spotkania : w II. i IV. piątek miesiąca o godz. 17.00 w Domu Parafialnym lub dolnym kościele.

Opiekun: ks. mgr Józef Waśko

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych przy parafii św. Jakuba Apostoła w Brzesku, skupia grupę młodzieży niepełnosprawnej i ich rodziny oraz 10 wolontariuszy. Powstało z inicjatywy Stowarzyszenia „Ostoja”, które działa w Brzesku na rzecz osób niepełnosprawnych i za aprobatą proboszczów: początkowo w parafii Miłosierdzia Bożego później św. Jakuba Apostoła. Duszpasterzem od założenia grupy, w styczniu 1999 roku do 2006, był ks. mgr Eugeniusz Chmura, obecnie ks. kapelan, mgr Józef Waśko.
Uczestnikami Duszpasterstwa jest młodzież niepełnosprawna intelektualnie lub ze sprzężoną niepełnosprawnością, w pojedynczych przypadkach ruchowo z prawidłowym intelektem. Są to osoby, które nie uczęszczają do szkoły (mają przyznane nauczanie domowe) i nie są włączone w normalne życie szkolne lub też ukończyły naukę bez perspektyw na zdobycie zawodu i znalezienia pracy. Mogą też uczestniczyć wszyscy inni, którzy tego potrzebują.
Grupa spotyka się 2 razy w miesiącu: w drugi i czwarty piątek miesiąca o godzinie 17.00 w Domu Parafialnym lub dolnym kościele na modlitwie. 1 raz w miesiącu, uczestnictwo we Mszy świętej i spowiedzi.
Woluntariusze prowadzą zajęcia plastyczne i zabawy ruchome. Grupa organizuje imprezy: zabawę karnawałową, andrzejkową, spotkania ze św. Mikołajem i spotkanie Opłatkowe.
Od kilku lat uczestniczą we wrześniu w Powiatowym Pikniku Integracyjnym w stadninie „Pasja” przy ulicy Szczepanowskiej. Latem zwykle wyjeżdżają na wycieczki, najczęściej połączone z pielgrzymką. W tych wyjazdach najczęściej towarzyszy im duszpasterz, który zajmuje się pracą formacyjną grupy. W roku 2006 grupa realizowała program pt. „Młodzież”, finansowany z Unii Europejskiej, a opracowany rok wcześniej przez wolontariuszy duszpasterstwa.
Grupa w ramach programu malowała ławki w Ogródku Jordanowskim oraz kubki, które zostały ofiarowane na gwiazdkę, dzieciom z Domu Dziecka. Uczestnicy malowali też, budy dla bezdomnych kotów, które zostały umieszczone między blokami na Osiedlach Jagiełły i Ogrodowej w Brzesku.
W przyszłości grupa pragnie obok formacji duchowej, wzbogacenia wiedzy i umiejętności, realizować programy wychowawcze polegające na świadczeniu dobra na rzecz mieszkańców Brzeska i okolic. Podobnie jak to miało miejsce w roku 2006. Chodzi o to, aby radość płynąca z możliwości służenia innym, uzmysłowiła wszystkim, iż jest to więcej warte, niż oczekiwanie na pomoc innych. Zapraszamy do współpracy.

W celu zapisania preferencji Użytkownika ustawienia dostępności zapisywane są w przeglądarce na tym urządzeniu.

Tryb wysokiego kontrastu
Alternatywny tryb wysokiego kontrastu
Rozmiar tekstu
Czcionka dla osób z dysleksją